זעם בכנסת על החלטת יחימוביץ' לא לקזז ח"כית שילדה

ח"כ אראל מרגלית מהעבודה כתב ליו"ר מפלגתו כי יתקזז בהצבעות עם קרין אלהרר מיש עתיד - למרות החלטתה. השר פירון: החלטה כואבת ומאכזבת

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים101
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ביקורת חריפה בכנסת על החלטתה של יו"ר האופוזיציה, , שלא לאפשר לחברת הכנסת קרין אלהרר (יש עתיד), שילדה לאחרונה, להתקזז בהצבעות בכנסת. חבר הכנסת אראל מרגלית (עבודה) הודיע שלמרות החלטתה של יו"ר העבודה, בכוונתו להתקזז עם אלהרר ולאפשר לה לממש את חופשת הלידה מבלי שתידרש להגיע להצבעות בכנסת.

"אקזז את ח"כ קארין אלהרר על אף הוראתך״, כתב מרגלית במכתב זועם ליחימוביץ'. "לאן הגענו? אני שואל באמת, ירדנו מהפסים? נשים שנכנסות לכנסת צריכות לתזמן את מועד כניסתן להריון כדי ללדת בפגרה? איזה מסר אנחנו מעבירים לנשים יולדות? אנחנו קודם כל בני אדם, מעבר להיותנו פוליטיקאים".

גם שר החינוך, , תקף היום את יחימוביץ' על החלטתה. פירון בעצמו נפל "קרבן" להחלטת האופוזיציה שלא לאפשר לחברי הקואליציה להתקזז עמם. פירון נשלח למנוחה בביתו במצוות רופאיו בשבוע שעבר בעקבות חשד להתקף לב והופתע לגלות שיחימוביץ' לא מוכנה לקזז אותו בהצבעות במליאה. לבסוף הסכים ח"כ עיסווי פריג' ממרצ להתקזז איתו.

חברת הכנסת קרין אלהרר בכנסת.צילום: מיכל פתאל

"שלי יחימוביץ' מוערכת על ידי כמי שלוחמת למען צדק ושוויון... הם דואגים לעקרות הבית, לקופאיות, לזכויות מוחלשים, אבל רוצים שקרין תעלה – עכשיו ומיד - על כיסא הגלגלים שלה, ותגיע לכנסת. כי אין קיזוזים. זה כואב לי. ובעיקר - זה מאכזב אותי", כתב פירון .

הרקע למהומה הוא החלטתה של יחימוביץ' להנהיג מדיניות של "אפס קיזוזים" מול הקואליציה סביב דיוני התקציב כדי להקשות ככל הניתן על הממשלה בנושא. בשבועות האחרונים הצליחה האופוזיציה להביך את הממשלה פעם אחר פעם בהצבעות צמודות בנושאים שנויים במחלוקת. אלא שההחלטה שלא לפטור את אלהרר מהצעות קוממה רבים בסיעת העבודה ואלו הפנו אצבע מאשימה כלפי יחימוביץ בטענה שמדובר בצעד מרחיק לכת.

"אנחנו לא רואים קשר בין הליך חקיקה לטובת הציבור לבין התנהלות חברי הכנסת של הסיעה בעת ההצבעות על תקציב המדינה", נאמר בהודעה סיעת העבודה. בעקבות הביקורת הציבורית פרסם יו"ר סיעת העבודה יצחק הרצוג הודעה מטעמו. לדבריו, "ההצבעה אמש על שהסתיימה ב-43 מול 40 מוכיחה את שברירות הקואליציה. חברי הכנסת והשרים של הקואליציה אינם מגיעים להצבעות, ומתקשים לגבש רוב נגד האופוזיציה כפי שהוכח בשבועות האחרונים בכמה מקרים. אם הקואליציה הייתה מתפקדת כראוי, הדיון על ח"כ כזה או אחר שקוזז או נעדר מהמליאה היה נחסך. האופוזיציה לא תוותר על הכלים הפרלמנטריים העומדים לרשותה בהגנתה על הציבור בגלל ספינים של סיעות הקואליציה. ואולם, באשר לעניינה של חברתנו, ח"כ קרין אלהרר שנמצאת בחופשת לידה, אני מתכוון להפעיל את סמכותי כיו"ר הסיעה כשהדבר יתאפשר לפי נסיבות העניין. כך ינהגו ודאי גם סיעות אחרות באופוזיציה כפי שפעלתי אמש".

יו"ר הקואליציה, יריב לוין (ליכוד), הודיע אתמול כי הוא מתכוון לנקוט בצעדים תקיפים נגד האופוזיציה, במחאה על המהלך. לדבריו, ועדת השרים לענייני חקיקה מאשרת ביד נדיבה תמיכה של הקואליציה בחוקים שיזמה האופוזיציה, מבלי לדרוש תמורה נאותה לכך. לוין מתכוון להנהיג מהלך שנוי במחלוקת ולהורות לחברי הכנסת של הקואליציה להצביע נגד חוקי האופוזיציה גם אם אלה אושרו בוועדת השרים לחקיקה וזכו לתמיכת הממשלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ