חוק הלאום של הליכוד והבית היהודי: ארץ ישראל היא מולדת העם היהודי בלבד

בהצעת חוק נוספת באותו נושא, מטעם יש עתיד, נכתב כי המדינה היא אמנם יהודית אך תגן על זכויות האדם של כל תושביה

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

יו"ר הקואליציה, יריב לוין ויו"ר סיעת הבית היהודי, ח"כ איילת שקד, הציגו אתמול לראשונה את הנוסח המשותף שגיבשו לחוק מדינת הלאום, שנועד לחזק את אופייה היהודי של מדינת ישראל ולהעדיפו על פני משטרה הדמוקרטי.

הנוסח שהציגו השניים נחשב למרוכך יחסית לנוסח השנוי במחלוקת שקידם ח"כ לשעבר אבי דיכטר בכנסת הקודמת. החוק קובע כי מדינת ישראל היא הבית הלאומי של העם היהודי, וכי הזכות למימוש ההגדרה העצמית הלאומית בישראל ייחודית לעם היהודי. החוק קובע גם כי "ארץ ישראל" היא מולדתו ההיסטורית של העם היהודי, אך לא מכיר בהיותה של הארץ מולדתם של עמים אחרים. בסעיף הבא מעוגן משטרה הדמוקרטי של ישראל.

מנסחי החוק מבהירים כי המדינה תהא מחויבת לזכויותיהם האישיות של כלל אזרחיה.
לוין ושקד קראו לראש הממשלה לאמץ את ההצעה. לדבריהם, "אנו מצפים מנתניהו לתמוך בחוק זה כפי שדרש מן הפלשתינאים להכיר במדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי".

ח"כ רות קלדרון צילום: תומר אפלבאום

בניסיון לרכך את נוסח החוק השנוי במחלוקת של דיכטר, הוכנסו בו מספר שינויים מהותיים. שקד ולוין ביטלו למשל בנוסח החדש את ההצהרה המפורשת על כפיפותו של המשטר הדמוקרטי בישראל לאופייה היהודי של המדינה. עם זאת, כאמור, החוק מבליט משמעותית כבר בתחילתו את הזיקה של העם היהודי למדינה ולארץ על חשבון לאומים אחרים וקובע את משטרה הדמוקרטי של המדינה רק בסעיף השני. בנוסף, הסעיף הקובע כי ערבית לא תהיה שפה רשמית בישראל הוסר מן ההצעה.

"הצעת החוק נולדה מן הצורך לאזן בין ערכי המדינה יהודית ודמוקרטית, כפי שבאה לידי ביטוי ברוח העקרונות שבהכרזה על מדינת ישראל”, הסבירו שקד ולוין. החוק קובע עוד כי מדינת ישראל אינה יכולה לקום בשום מקום מלבד ארץ ישראל, ובנוסף הוכנס בו סעיף המדבר על מחויבות המדינה לכלל אזרחיה, בכל הנוגע לזכויות אזרחיות, גם אלו שאינם יהודים. "גורמים מבית וגורמים מחוץ מנסים לפגוע באופייה של המדינה בשנים האחרונות, ולהפכה למדינת 'כל אזרחיה'. מדינת ישראל קמה כמדינת הלאום של העם היהודי, וככזו עליה להישאר. עלינו למנוע ולחסל את הכרסום המתמשך ביסודותיה היהודיים של המדינה", אמרה שקד.

נוסף על מטרות העל של חוק זה, הוחלט לנסות ולהעניק לחוק זה מעמד זהה לחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו, כאשר שני החוקים ישלימו האחד את השני בצורך לבסס את זהותה של מדינת ישראל הן כמדינה דמוקרטית והן כמדינה יהודית.

חברי הכנסת לוין ושקד ניסו לשכנע את ח"כ רות קלדרון מסיעת יש עתיד לחתום עמם על הצעת החוק כדי להגיש חוק אחד המשותף לשלוש הסיעות, אך קלדרון החליטה שלא לשתף פעולה עם ההצעה והגישה אתמול הצעת חוק משלה בנושא. "נעשה מאמץ גדול להגיע לנוסח מוסכם. לצערנו, לא עלה בידנו להגיע להסכמה חד משמעית בעניין, אך הנוסח הנוכחי בהחלט משקף קונצנזוס ישראלי רחב מאד וחשוב למהות אופייה של מדינת ישראל, אשר הושפע מהדו שיח הזה", אמר לוין.

ההצעה שהניחה קלדרון מטעמה מאמצת את סעיפי מגילת העצמאות כחוק יסוד. על פי ההצעה, מדינת ישראל תוגדר כמדינתו של העם היהודי, אך היא תשמור על זכויות האדם של כל אזרחיה. לדברי קלדרון, "מגילת העצמאות מהווה מסמך מאוזן, יהודי ודמוקרטי, המבוסס על עקרונות של צדק ושוויון אשר רלוונטיים היום לא פחות מאשר במועד כתיבתה. ביקשתי לקדם את ההצעה מכיוון שאני מאמינה שאם אנחנו לא נקבע את העקרונות על פיהם אנו רוצים לחיות, יקבעו אותם בשבילנו. חשוב שנעגן את ערכי המדינה היהודית והדמוקרטית בחקיקה כבסיס לחוקה תוך כדי מחויבותנו לשוויון זכויות, בדיוק כפי שנקבע במגילת העצמאות המהווה את מסמך העקרונות עליו קמה המדינה".

בדברי ההסבר לחוק קובעת קלדרון, כי "בהיעדר חוקה, הכרזת העצמאות הינה מסמך יסודי ומשפטי מוכר המעגן עקרונות יסוד בסיסיים וחשובים ביותר הנוגעים לזהותה של המדינה. בית המשפט פונה למסמך זה במשך עשרות שנים, בבואו להכריע בסוגיות שונות ולכן מוצע לעגן את מגילת העצמאות, המבטאת את האני מאמין של המדינה, ואת עקרונות היסוד העומדים בבסיסה, ולתת לה תוקף של חוק יסוד".

הצעת החוק של קלדרון מבקשת לקבוע אף היא כי מדינת ישראל היא מדינתו של העם היהודי. עם זאת, מדגישה ח"כ קלדרון, כי "המושג מדינה יהודית אינו מתייחס ליהדות כדת, אלא למדינת הלאום והתרבות היהודית, המשמשת כביתם של היהודים בעולם כולו. לצד זאת, מדינת ישראל מחויבת לשמור ולהגן על זכויות האדם של כל אזרחיה ותושביה, ללא הבדל מוצא, דת ומין. במסגרת מגילת העצמאות קיים ביטוי מפורש, כבר בעת הקמת המדינה, לרצון ולכוונה להקים מדינה בעלת אופי יהודי מחד ובעלת מחויבות לשוויון זכויות מאידך".

בכירים בכנסת מתחו ביקורת על הצעת החוק של קלדרון ויש עתיד, משום שהיא איננה מזכירה כלל את אופיה הדמוקרטי של מדינת ישראל. "קלדרון קוראת לאמץ את מגילת העצמאות כחוק יסוד, אבל מגילת העצמאות לא מזכירה את המילה דמוקרטיה בתוכה. לחוק כזה יכולות להיות השלכות הרסניות על כל פרשנות הנוגעת למעמדה הדמוקרטי או הלאומי של המדינה. למרבה האבסורד, דווקא ההצעה הקיצונית יותר, של לוין ושקד, נותנת ביטוי חד משמעי למשטרה הדמוקרטי של המדינה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ