אושר טרומית: הצעות מיניות מראש עיר - הטרדה מינית

ההצעה זכתה לכינוי "חוק מוטי מלכה", ומשווה את מעמדם של ראשי ערים, חברי כנסת ובעלי שררה אחרים לזה של מורים או מעבידים

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

מליאת הכנסת אישרה היום (רביעי) בקריאה טרומית תיקון לחוק למניעת הטרדה מינית, לפיו ייאסר על כל בעל שררה – כגון ראש עיר, חבר כנסת או שר - לנצל את יחסי התלות בינו לבין אדם המבקש את עזרתו, גם אם אין ביניהם יחסי כפיפות.

הטרדה מינית מוגדרת כיום בחוק, בין היתר, כ"הצעות חוזרות בעלות אופי מיני, המופנות לאדם אשר הראה למטריד כי אינו מעוניין בהצעות האמורות". לגבי מספר סוגי יחסים, כגון עובד ומעביד או מורה ותלמיד, קובע החוק כי המוטרד אינו צריך להראות התנגדות כדי שהמעשה ייחשב כהטרדה.

על פי התיקון המוצע, לקטגוריות האמורות יתווסף סעיף חדש לפיו ייאסר “ניצול יחסי מרות או ניצול תלות מצדו של אדם בעל תפקיד ציבורי... בשים לב לסמכויות המוקנות לו ולנושאים אשר עליהם הוא יכול או עשוי להשפיע, מתוקף תפקידו הציבורי". 

מוטי מלכה בבית המשפט, בשנה שעברהצילום: אילן אסייג

החוק זכה לכינוי "חוק מוטי מלכה", על שמו של ראש עיריית קריית מלאכי שהודה והורשע בינואר האחרון במסגרת הסדר טיעון בהטרדה מינית של שתי מתלוננות, שהגיעו ללשכתו מתוקף כהונתו ומבלי שיהיו ביניהם יחסי מרות האסורים לפי החוק הקיים. 

את התיקון יזמה חברת הכנסת מיכל רוזין (מרצ), שהיתה בעבר מנכ"לית איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית, והוא היה אמור לחול על ראשי ערים וחברי מועצה בלבד. עם זאת, משרד המשפטים הרחיב את ההצעה כך שתחול גם על עובדי לשכת שירות התעסוקה, עובדי מפעלים, קרנות או גופים שהממשלה משתתפת בהנהלתם וכן על בוררים או דירקטורים מטעם המדינה.

"הפסקה המוצעת עניינה במצבים שגורים ונפוצים שבהם אדם, שהינו בעל שררה מכוח תפקידו הציבורי, מנצל את מרותו תוך הפניית הצעות או התייחסויות מיניות כלפי אדם הזקוק לשירותיו הציבוריים או תלוי בפעולות שבסמכותו", נכתב בדברי ההסבר להצעה.

"הסעיף המוצע ייתן מענה גם למקרים בהם לא מתקיימים יחסי מרות ישירים כגון יחסי עובד מעביד, אולם בשל מעמדו הציבורי הרם של אותו אדם, יכולת השפעתו, קשריו ועוצמתו בהליכי קבלת החלטות, נוצרת תלות מהותית המצמצמת או אף מנטרלת את יכולת ההתנגדות והתגובה של המוטרד", נכתב עוד. "דוגמה לעמדת כוח מסוג זה היא ראש רשות מקומית, אשר מתוקף תפקידו הוא בעל השפעה ישירה ומכרעת בנושאים רבים הנוגעים לאופן ניהול עניינם של התושבים בפני הרשות המקומית". 62 חברי כנסת תמכו בהצעה בקריאה טרומית, חבר כנסת אחד נמנע ואף אחד לא התנגד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ