המפלגות הגדולות מתאחדות מול המחנה החרדי בבית שמש

יש עתיד, הליכוד-ביתנו והבית היהודי החליטו להציב את עליזה בלוך, מנהלת תיכון בעיר שעלתה לכותרות בשל הדרת הנשים - כמועמדת לראשות העיר

ניר חסון
תמיר כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
תמיר כהן

מפלגת הבית היהודי תריץ יחד עם מפלגות נוספות מועמדת לראשות העיר בית שמש. עליזה בלוך, מנהלת תיכון בעיר וחברת מפלגת הבית היהודי, הודיעה הבוקר (רביעי) במסיבת עיתונאים על כוונתה להתמודד בבחירות לראשות העיר. בלוך היא המועמדת המקובלת גם על מפלגות הליכוד-ביתנו ויש עתיד שהחליטו שלא להציב מועמד בעיר ובכך להגדיל את הסיכוי לנצח את המועמד החרדי – ראש העיר המכהן, משה אבוטבול (ש"ס).

בשנים האחרונות עלתה בית שמש לכותרות כמה פעמים בשל עימותים בין חרדים לחילונים שהגיעו לשיא עם פרשיות הדרת הנשים בשכונה החרדית רמת בית שמש. בעיר, שמתחרדת במהירות בשנים האחרונות, צופים שמערכת הבחירות הקרובה תיסוב בעיקר סביב המאבק הזה, כאשר במפלגות הלא חרדיות הגדירו את הבחירות "כמערכה האחרונה על עתיד העיר".

במחנה הלא חרדי, שכולל חילונים וחובשי כיפות, מתכננים להריץ מועמד אחד שיתמודד מול המועמד החרדי. לשם כך מתוכנן סקר דעת קהל רחב בעוד כחודש ובעקבותיו יוכרע מי מבין המועמדים יישאר במרוץ וייאבק על ראשות העיר מול אבוטבול שזוכה גם בתמיכת מפלגת יהדות התורה. על פי מקורות בעיר, עד כה חתמו לפחות ארבעה מועמדים על הסכמתם לסקר – אלי כהן, מוטי כהן, ריצ'רד פרס ועליזה בלוך. רק המועמד העצמאי, סגן ראש העיר מאיר בלעיש, סירב לחתום על ההסדר שיגביר את סיכויי הלא-חרדים להביס את המחנה החרדי.

במסיבת העיתונאים אמרה בלוך: "אני זו שיכולה לאחד סביבי את כל הפלגים בעיר, לנצח את הבחירות ולעשות את השינוי שתושבי בית שמש כה זקוקים לו. יש לנו הזדמנות אחת לכך, ואסור לנו לפספס אותה". ממטה בלוך נמסר כי הם מכירים את הסקר, "אך הפרטים עדיין לא סגורים ועליזה מקווה לשכנע את יתר המועמדים להתאחד מאחוריה".

עליזה בלוךצילום: רפי דלויה

ציון סולטן, מועמד לראשות העיר שהסיר את מועמדותו ויזם את הסקר, סיפר הערב ל"הארץ" כי לתפישתו, זה המהלך ש"ימנע את תהליך התחרדות העיר ויחזיר את בית שמש ליד התושבים". סולטן מספר כי במערכת הבחירות האחרונות הציבור החילוני-דתי "התרסק ואיבד את העיר לחרדים", כהגדרתו, בגלל שהציג שני מועמדים שונים שפיצלו את הקולות. "לסקר לא היה תקדים", הוא אומר. "לקחנו את המודל החרדי שפעל בעיר - לפיו כל חצר של רב שולחת נציג ומזה מרכיבים מפלגה". 

על פי התכנון, הסקר יתקיים בתחילת אוגוסט וייערך על ידי חברת סקרים ארצית בליווי ועדה שתורכב מנציגי המועמדים ובפיקוח חיצוני. לאחר הסיבוב הראשון, ייבחרו שני מועמדים מתוך הששה והם יתייצבו האחד מול השני בקרב ראש בראש בסקר נוסף שייערך בסוף החודש. 

יו"ר הבית היהודי, שר הכלכלה נפתלי בנט שהגיע לתמוך בבלוך אמר: "בית שמש קיבלה חשיפה לא טובה בשנים האחרונות, של עימות והשתלטות מסוגים שונים. עליזה בלוך, שהקדישה את כל חייה לחינוך, לעשייה ולקירוב לבבות, היא הסמל של 'משהו חדש מתחיל' בבית שמש".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ