לפיד ולבני החליטו להטיל וטו על הצעת "חוק הלאום" החדשה

שני השותפים הקואליציוניים מתכוונים לטרפד את ההצעה, שיזמו חברי הכנסת יריב לוין ואילת שקד, כאשר זו תונח על שולחן ועדת השרים לחקיקה

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

שרת המשפטים ציפי לבני ושר האוצר יאיר לפיד החליטו להטיל וטו על הצעת חוק מדינת הלאום כשזו תובא בפני ועדת השרים לחקיקה. מדובר בהצעה שיזמו יו"ר הקואליציה, יריב לוין, ויו"ר סיעת הבית היהודי, ח"כ אילת שקד, שהוצגה אתמול (שלישי) על שולחן הכנסת.

"יש חוקים שנשמעים טוב אבל עושים רע. ממש כמו תבשילים שמקדיחים אם מפירים את האיזון הראוי בין מרכיביהם. כך הם חלק מהחוקים הנקראים 'חוקי הלאום'”, כתבה לבני בדף הפייסבוק שלה. “מי מאיתנו לא רוצה לשמר את ישראל כמדינת הלאום היהודי? הרי זאת מטרת הציונות. וזו גם הסיבה העיקרית לכך שאני חותרת לקדם הסדר של שתי מדינות לאום - כדי לשמר את מדינת הלאום היהודי”. 

לבני הבהירה שתתנגד לכל הצעה שמנסה להפר את האיזון בין ערכיה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. "מי שחושב שדמוקרטיה היא רק שיטת משטר טועה”, אמרה לבני, “היא מערכת ערכים שחיים בהרמוניה עם תפיסת היהדות שלי. שוויון למשל, זה ערך יהודי ודמוקרטי בעיניי”. לבני הודיעה שכצעד נגדי בכוונתה לקדם את המבוא לחוקתה של ישראל היהודית-דמוקרטית. "עם מקף מחבר בין היהודית לדמוקרטית. בין ערכים ובין חלקי החברה בישראל”. שרת המשפטים מתנגדת באופן עקבי לחוק זה, אף כי בקדנציה הקודמת אפשרה לח"כ לשעבר אבי דיכטר לקדם אותו, בתמיכת כשליש מחברי סיעת קדימה דאז. 

לפיד ולבני בכנסת, לפני כחודשייםצילום: אוליבייה פיטוסי

החוק שהציגו לוין ושקד אתמול הוא גרסה מתונה יחסית לעומת הצעתו של דיכטר. בניסיון לרכך את החוק השנוי במחלוקת הוסרה ממנו ההצהרה המפורשת על כפיפותו של המשטר הדמוקרטי בישראל לאופייה היהודי של המדינה, כמו גם הסעיף הקובע כי הערבית אינה שפה רשמית בארץ.

עם זאת החוק מבליט משמעותית את הזיקה של העם היהודי למדינה ולארץ - על חשבון לאומים אחרים. הוא קובע כי מדינת ישראל היא הבית הלאומי של העם היהודי, וכי הזכות למימוש ההגדרה העצמית הלאומית בישראל ייחודית לעם היהודי. בנוסף, החוק החדש מצהיר כי "ארץ ישראל" היא מולדתו ההיסטורית של העם היהודי, ולא מכיר בהיותה מולדתם של עמים אחרים. 

רק בסעיף השני בחוק מעוגן משטרה הדמוקרטי של ישראל, ומובהר כי המדינה תהא מחוייבת לזכויותיהם האישיות של כלל אזרחיה. לוין ושקד קראו לראש הממשלה לאמץ את ההצעה. "אנו מצפים מנתניהו לתמוך בחוק זה כפי שדרש מן הפלסטינאים להכיר במדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי", אמרו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ