דנון ואלקין צפויים להיבחר היום לניהול מוסדות הליכוד

חברי המרכז יחליטו מי יעמדו בראש מוסדות המפלגה. אלקין צפוי להתמנות ליו"ר הלשכה ודנון ליו"ר המרכז. השר כ"ץ וח"כ רגב נאבקים על השליטה במזכירות

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים7
יהונתן ליס
יהונתן ליס

חברי מרכז הליכוד צפויים לבחור היום (ראשון) את מועמדיהם לשליטה במוסדות המפלגה. מעבר למאבק על תפקידי יו”ר המרכז, יו”ר המזכירות ויו”ר הלשכה, זהו בראש ובראשונה מאבק כוחות בין בכירי הליכוד על עמדות ההנהגה לקראת הבחירות הבאות.

, כשיתמנו בהתאמה לתפקידי יו”ר המרכז, הגוף המנהל, ויו”ר הלשכה, הגוף האידיאולוגי. המאבק על תפקיד יו”ר המזכירות, הדירקטוריון של הליכוד, ניטש בין היו”ר המכהן, שר התחבורה והתשתיות ישראל כ”ץ, לבין ח”כ מירי רגב. כ”ץ והשר לשעבר משה כחלון, שכיהן כיו”ר המרכז, שימשו עד כה במידה רבה כזרועותיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו במפלגה.

בליכוד העריכו תחילה כי סיכוייו של כ”ץ לזכות שוב בתפקיד טובים, אלא שלימינה של רגב התייצבו שרי המפלגה גלעד ארדן, גדעון סער וסילבן שלום. כ”ץ מסוכסך כבר תקופה ארוכה עם ארדן וסער, שמילאו תפקידים מרכזיים במפלגה במערכת הבחירות האחרונה – סער כיו”ר מטה הבחירות וארדן כראש מטה ההסברה. אם ייבחר שוב, מתכוון כ”ץ למנות ועדה לבדיקת כישלון המפלגה בבחירות. בליכוד מעריכים כי כ”ץ “סימן” את סער וארדן, שיספגו את מרבית חצי הביקורת של הוועדה שיקים.

ארדן, מצדו, יצא בקמפיין בוטה נגד כ”ץ, והאשים את מזכירות הליכוד בקריסתה של המפלגה. “מי שנושא באחריות לשיתוק המנגנון ולמצבם הקשה של הסניפים הוא יו"ר המזכירות בעשור האחרון, ישראל כ”ץ”, טען ארדן. “המזכירות תחתיו לא נוהלה על פי אינטרס לאומי של התנועה, אלא לפי האינטרס הפוליטי של העומד בראשה”.

דנון במפגש עם פעילי ליכוד בתל אביבצילום: תומר אפלבאום

“הרבה מאוד דם רע זורם בעימות בין כ”ץ ורגב”, אמר אתמול בכיר בליכוד. “אין ספק שהמאבק לא עוסק רק בשאלה מי ינהל את המפלגה טוב יותר, אלא גם בשאלה למי יש כוח גדול יותר בליכוד”. לדבריו, “לכ”ץ יש יתרון בולט. הוא בנה את ההתמודדות הזאת באופן עקבי במשך שנתיים ורגב נכנסה אליה רק לאחרונה. הסיכויים של כץ לנצח טובים יותר, הוא שולט באנשים, אבל לרגב יש רוח גבית מעניינת מצד בכירי הליכוד. זאת תהיה סנסציה אם היא תצליח להביס את כ”ץ”.

אתמול פנה כ"ץ בהודעה מוקלטת לחברי ועידת הליכוד וקרא להם לתמוך בו. "שיקמנו את הליכוד אחרי התבוסה ב-2006 והבאנו אותו לניצחון ב-2009 ולאיזון תקציבי ערב הבחירות האחרונות", מסר כ"ץ.הוא חזר והצהיר כי בכוונתו למנות ועדה. "הוועדה תבדוק כיצד מתקציב שיא של 56 מיליון שקל והישגים חסרי תקדים של הממשלה נשארנו עם 20 מנדטים בלבד וגירעון תקציבי, האם פעילי הליכוד שותפו במידה הנדרשת בבחירות, האם קו ההסברה היה נכון וכיצד תפקד מטה הבחירות".

בגזרת מרכז הליכוד, העריכו במפלגה כי ההתמודדות הוכרעה, וסגן שר הביטחון דני דנון יהיה זה שיזכה בתפקיד היו”ר. בסוף השבוע הסיר ראש העיר נס ציונה יוסי שבו את מועמדותו לתפקיד, ודנון יתמודד מול מיכאל פואה, איש חטיבת מנהיגות יהודית בראשות ח”כ משה פייגלין.

מבחינתו של דנון, מדובר בחילופי דורות בליכוד ובאיתות ברור לגבי מקומו המתחזק בהנהגת המפלגה. אתמול הוא דחה את הטענות שלפיהן נתניהו יאבד את אחיזתו בליכוד בשל מינויו הצפוי ליו"ר המרכז. “מציגים אותי כמי ששם מקלות בגלגלים, אבל אני הסימפטום. אני מייצג את רוב הליכוד. לא מדובר בדני דנון, אלא בזרם אידיאולוגי שהוא הרוב בליכוד כיום”, טען דנון. “אי אפשר להציג אותי כאיש ימין קיצוני עם עמדות שאינן מזוהות עם הליכוד שהשתלט על משבצת מרכזית במפלגה. נבחרתי למקום החמישי ברשימה לכנסת עם עמדות מאוד ברורות”.

גם בסביבת דנון דחו את . “נתניהו לא משחק במגרש המפלגתי כבר כמה שנים טובות”, הסבירו. “אף פעם לא היה לו מחנה בליכוד ולא היו לו אנשי מנגנון שקידמו אותו. נתניהו יודע איך להיבחר לתפקיד מנהיג המפלגה, זה הכל. מעבר לזה הוא לא פועל בזירה הזאת”.

על אף חילוקי הדעות האידיאולוגיים העמוקים ביניהם, הבטיח דנון להושיט לראש הממשלה יד ולמלא את התפקיד בממלכתיות. עם זאת, הוא צפוי לנצל את מעמדו החדש על מנת לחבל בשני מהלכים שנתניהו עשוי להוביל: אישור הסכם מדיני עם הפלסטינים ואיחוד הליכוד עם ישראל ביתנו. אביגדור ליברמן סירב עד כה להבהיר אם מפלגתו מעוניינת באיחוד, ואמר כי ימתין להכרעת מרכז הליכוד בעניין. בסוגיית התהליך המדיני העריכו בליכוד כי אם נתניהו יבקש לקדם הסכם מרחיק לכת, הוא ייאלץ להכניס לקואליציה את מפלגת העבודה במקום הבית היהודי. מרכז הליכוד בראשות דנון עשוי למנוע מהלך כזה.

3,623 בעלי זכות בחירה יוכלו להשתתף בהצבעה היום. הקלפיות יוצבו בטבריה, חיפה, נתניה, תל אביב, ראשון לציון, פתח תקוה, אריאל, אשדוד, באר שבע וירושלים. קלפי נוספת שהיתה אמורה להיפתח בחבל בנימין בוטלה. במפלגה אמרו כי “הקלפי הזאת היתה אמורה לשרת בעיקר מצביעים שמזוהים עם כ”ץ ולא היתה שום הצדקה לפתוח אותה כשיש קלפי באריאל וקלפי בירושלים. היא נפתחה מסיבות פוליטיות ונסגרה מסיבות פוליטיות”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ