ועדת השרים אישרה את חוק שינוי שיטת הממשל

על פי ההצעה של יש עתיד, אחוז החסימה יועלה בהדרגה ל-4% ויבוטל הסעיף המפזר את הכנסת ללא אישור תקציב. שרת המשפטים לבני החליטה להימנע

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה היום (ראשון) את הצעת החוק של מפלגת יש עתיד לשינוי שיטת הממשל. מדובר בחוק שגיבש בשבועות האחרונים ח"כ רונן הופמן, לאחר סדרה ארוכה של דיונים ופגישות עם מומחים. שרת המשפטים ציפי לבני החליטה להימנע בהצבעה. 

בדומה להצעות נוספות שהוגשו בנושא, גם הצעתה של יש עתיד קוראת להעלות משמעותית את אחוז החסימה כך שיעמוד, בסופו של דבר, על ארבעה אחוזים. המשמעות: מפלגות קטנות יתקשו להיכנס לכנסת ועל פי ההערכות המפלגות הערביות יידרשו להתאחד ולרוץ כרשימה אחת. 

ביש עתיד מציעים להעלות את גובה אחוז החסימה באופן מדורג: בבחירות הקרובות מ-2 אחוזים ל-3 אחוזים מקרב המצביעים. רק במערכת הבחירות שלאחר מכן יועלה אחוז החסימה ל-4 אחוזים. העלייה ההדרגתית היא אחד ההבדלים לעומת לעומת הצעת "חוק המשילות" שיזם ח"כ דוד רותם, ואושרה בקריאה טרומית בחודש שעבר.

מליאת הכנסת, בפברואר השנהצילום: מיכל פתאל

מפלגתו של שר האוצר, יאיר לפיד, מציעה גם לבטל את החוק המפזר את הכנסת ומורה על עריכת בחירות במקרה שהח"כים לא מאשרים את תקציב המדינה. על פי ההצעה, הממשלה תוכל להמשיך ולכהן גם אם חברי הכנסת לא יתמכו בתקציב עד 31 במארס מדי שנה. מדובר בניסיון נוסף לחזק את המשילות בישראל.

בנוסף, הצעת החוק החדשה מגבילה את מספר השרים בממשלה הבאה ל-18 בלבד ומספר סגני השרים לא יעלה על ארבעה. על פי ההצעה, ראש הממשלה יוכל להגדיל את מספר השרים רק אם ישנה את החוק בתמיכה של 70 ח"כים לפחות. בנוסף, בממשלה לא יכהנו שרים ללא תיק וכל שר יהיה ממונה על משרד אחד בלבד.

הופמן ביקש למנוע מהצבעות האי-אמון בכנסת להפוך לכר פורה לסחטנות פוליטית מצד מפלגות שדורשות תמורה שלטונית בעד נאמנותן לקואליציה. על פי הנוסחה של יש עתיד, הצעת אי-האמון, כמו גם הבעת האמון בממשלה החדשה, יתקבלו רק ברוב של 65 חברי כנסת, ולא ברוב של 61 חברים, כנדרש כיום. במקרה שבו לא תביע הכנסת אמון בממשלה החדשה, ברוב של 65 מחבריה, תמשיך הממשלה הקודמת לכהן בתפקידה ולא יתקיימו בחירות חדשות. "אימוץ הליך זה יאפשר הדחה של הממשלה רק אם תיווצר חלופה ריאלית וממשית", מסבירה המפלגה בהצעת החוק.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ