בכיר באכ"א: ההתנכלות לחיילים החרדים מזכירה מתקפות של ה"דר שטירמר"

תא"ל גדי אגמון אמר בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת כי מדובר ב"מתקפה חסרת תקדים" וטען כי מתוך 80 תלונות שהגיעו לצה"ל, המשטרה מטפלת כיום רק בשלוש

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ראש חטיבת התכנון ומינהל כוח האדם בצה"ל, תא"ל גדי אגמון, אומר כי ברחוב החרדי "מתנהלת מתקפה חסרת תקדים על חיילי צה"ל החרדים, בקמפיין שהכוונות שלו הן לפגוע ולהוקיע אותם. התופעה והסגנון חמורים ביותר. הם דומים לתקופת הדר שטרימר" (הדר שטרימר היה שבועון שפעל בגרמניה במהלך מלחמת העולם השנייה, ושימש במה להתקפות אנטישמיות ארסיות במיוחד). תא"ל אגמון הוסיף כי "זה קורה ברחובות, בתקשורת ובפשקווילים. מבקשים להוציא חיילים מבתי הכנסת, מהשכונות שבהן הם גרים, מבקשים להוציא את ילדיהם מהישיבות, זורקים עליהם אבנים, מנקבים את צמיגי כלי הרכב שלהם ושל משפחותיהם ומרססים כתובות על בתיהם. כל התופעות האלו באו לידי ביטוי בכל הארץ".

את הדברים אמר היום (שני) תא"ל אגמון בישיבת ועדת החוץ והביטחון של הכנסת. בדיון הציג לח"כים נתונים על שיעורי התקיפות, אשר מהם עולה כי קיים פער משמעותי בין מספר התלונות שהגישו חיילים חרדים לצה"ל בגין התנכלות להם, לבין מספר התלונות שנפתחו בעקבות זאת במשטרה. בעוד בצה"ל נאספו תלונות של 80 חיילים, המשטרה מטפלת כיום בשלוש תלונות בלבד. 

נציגת המשטרה בדיון, סנ"צ רויטל קרקוב, אישרה כי המשטרה מכירה כיום רק שלוש תלונות בנושא והוסיפה כי מתנהלת חקירה נגד בית דפוס שהדפיס פשקווילים נגד החיילים החרדים בירושלים.

ח"כ מרב מיכאלי (העבודה) זעמה על עצם הקדשת דיון מיוחד לפגיעה בחיילים החרדים וטענה כי "אין הבדל בין הפגיעה בחיילי הנח"ל החרדי לבין פגיעה בפלסטינים בפעולות תג מחיר או התנכלות לנשות הכותל. המשטרה צריכה לפעול נגד כל תופעה של אלימות פוליטית". 

ח"כ עמר בר-לב (העבודה), יו"ר ועדת המשנה למשאבי אנוש, אמר בדיון כי "ההידרדרות שאנו שומעים עליה היא לא מקרית והיא תוצאה של המהלך של גיבוש חוק פרי. זו תופעה שקשורה למציאות שאנחנו הנבחרים יצרנו ושעלולה להביא לכישלון כל המהלך שהחל כבר לפני שנים, של התעוררות בחברה החרדית שהביאה לגברת הגיוס לצה"ל ולהשתלבות גוברת בשוק העבודה". לדברי בר-לב, "התהליך הכוחני והיהיר שתוכנית פרי היא נגזרת שלו גורם לחברה החרדית להסתגר בתוך עצמה והנפגעים הם האינדיבידואלים. חיילי צה"ל החרדים הם השפיץ של הקרחון, אבל יש כאן מספר רב של פוגעים ונפגעים והתשובות ששמענו היום הן תשובות סקטוריאליות. על צה"ל, משטרת ישראל ומשרד המשפטים לפעול בגיבוי שלנו חברי הכנסת על מנת לתת מענה לתופעה הזאת שלא תרד כל כך מהר מסדר היום". 

ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי) ציין בדיון כי "כפיית החקיקה היא הרס של התהליך. צריך לבלום את החקיקה ולהביא ליותר התגייסות באמצעות הידברות ולחזק את המגמות בשוק האזרחי ובשוק העבודה".

פשקווילים נגד התנדבות לנח"ל החרדי במאה שערים, מארס 2013 צילום: גיל כהן מגן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ