משרד המשפטים מכחיש את הפרסום על חקירת הח"כים שהשתלחו בכומר

בדיון בנושא בכנסת, טענה נציגת המשטרה כי היועמ"ש התיר לחקור את ח"כ זועבי וגטאס בחשד להסתה. משרד המשפטים הכחיש את הפרסום

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

משרד המשפטים הודיע אחר הצהריים (רביעי) כי בניגוד לפרסומים השונים, חברי הכנסת שיצאו נגד הכומר גבריאל נדאף  לאחר שעודד צעירים ערבים נוצרים להתגייס לצה"ל, לא ייחקרו. מוקדם יותר היום טענה נציגת המשטרה בדיון בוועדת הפנים כי היועמ"ש, יהודה וינשטיין, התיר למשטרה לחקור חברי כנסת ערבים. נציגת המשטרה בדיון, סגן ניצב רויטל קרקו, טענה כי היועץ המשפטי לממשלה התיר לחקור את החכי"ם בחשד להסתה, אך סירבה לחשוף את זהותם.

בהודעת משרד המשפטים נכתב: "בניגוד לפרסומים שונים כאילו היועמ"ש אישר חקירה נגד חה"כ זועבי וגטאס בחשד להסתה, נבהיר כי לא נפתחה חקירה כזו. יצויין, כי לפני כחצי שנה נפתחו מס' תיקים במשטרה, שעניינם חשד להסתה לאלימות נגד כומר אורתודוכסי מהכפר יפיע אשר תומך בגיוס צעירים ערבים-נוצרים לצה"ל או לשירות לאומי. עם זאת, החקירה שנפתחה איננה נגד הח"כים שהוזכרו לעיל והם אינם חשודים בעבירה בהקשר זה".

גורמים בוועדה סיפרו לאחר דברי נציגת המשטרה כיה היא ככל הנראה התכוונה לחברת הכנסת חנין זועבי מבל"ד, ששיגרה מכתב זועם לכומר ובו תבעה ממנו שלא לעודד גיוס חיילים נוצרים לצה"ל, ובאסל רטאס מבל"ד, שדרש להביא לפיטוריו של הכומר בעקבות פעילותו לגיוס נוצרים לצה"ל.

חנין זועבי. דרשה מהכומר שלא לעודד גיוסצילום: אמיל סלמן

הכומר נדאף לא התייצב לדיון, אף שהוזמן אליו, ככל הנראה בעקבות לחצים שהופעלו עליו בנושא. בדיון התברר כי מאז נחשפה הפרשה, הכומר זוכה לאבטחה של משטרת ישראל בעקבות איומים על חייו.

בדיון הושמעה הבטחה מפורשת של אנשי הפטריארכיה היוונית, לפיה הכומר לא יודח מהכנסייה והודעת הדובר שיצאה לפני מספר ימים שגינתה את הכומר לא יצאה על דעתם. "אני שמחה שהם חזרו בהם מהודעתם וגינו אמירות נגד גיוס לצהל", אמרה יו"ר הוועדה, ח"כ מירי רגב.

רגב הוסיפה כי "חשוב לתת רוח גבית לפורום העדה הנוצרית שמעודדים גיוס לצה"ל ולחזק את הקולות המתונים. אני מקווה שהמשטרה תעשה עבודתה נאמנה ותפעל למצות את הדין עם חברי כנסת ערבים המסיתים . הסתה זו עלולה לגלוש לאלימות מסוכנת".

במכתב ששיגרה זועבי לכומר היא כתבה, בין היתר, "הצטערתי לשמוע על קיום הפגישות הנוגעות לגיוס הבחורים הערבים הנוצרים לצבא הישראלי הכובש את עמנו ומייצג גופים מדכאים - אשר גירשו אותנו ממולדתנו וגלותנו עדיין נמשכת. לא ייתכן שמי שרוצה לסייע לאינטרס של הנוצרים או המוסלמים הערבים, ישתף פעולה עם האויבים של העם שלנו".

"אני מבקשת להתחשב בקריאות ובבקשות שלנו אליכם כחלק מדבקותכם בתפקידכם הדתי, הרוחני והלאומי. זאת משום שאנו רואים בדת כמסייעת לחלשים. עמנו הפלסטיני הוא המותקף, ומה שפוגע באחת מעדותיו – פוגע בכולן. תפקידנו הדתי, החילוני והפוליטי הוא להגן על עמנו ועל מולדתנו, מוסלמים ונוצרים כאחד, ולהגן על האינטרס שלנו, על הזהות הלאומית שלנו אשר בלעדיה נזחל על בטנינו בשביל פירורים או שנהגר". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ