הממשלה אישרה את רפורמת הגיוס: שרי ישראל ביתנו ואורי אריאל נמנעו

ארבעת שרי הסיעה החליטו להימנע בגלל שבנוסח החוק המוצע לא נכלל גיוס ערבים וגיוס מגיל 18. ח"כ פרוש: "זהו יום שחור ליישוב היהודי"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

הממשלה אישרה הבוקר (ראשון) את רפורמת הגיוס של ועדת פרי הכוללת את חוק הגיוס החדש וחוק השירות האזרחי. מדובר בהליך פורמלי לקראת הבאתו של החוק להצבעה במליאת הכנסת בשבועות הקרובים. יו"ר הוועדה, השר יעקב פרי, הציג את החוק בתום חודשיים וחצי של דיונים קדחתניים לגיבושו. לדבריו ,"החוק מכיל את האיזונים המתבקשים בין ערך לימוד התורה לערכי שירות המדינה".

14 שרים תמכו בהצעה וארבעה נמנעו. בנמנעים גם שר הבינוי והשיכון, אורי אריאל (הבית היהודי), שהתנגד לכך שבניסוח החוק נכתב כי בני ישיבות ישרתו לפחות 17 חודשים. אריאל דרש שהמילה "לפחות" תוסר מניסוח החוק.

שרת המשפטים, ציפי לבני, דווקא ניסתה לקדם הארכה של שירות בישיבות ההסדר. ״אני מבקשת לקבוע כי עמדת ועדת השרים לחקיקה היא שיש להביא הצעת החלטה משלימה לממשלה שבה שר הביטחון ייקבע כללים לפיהם משך השירות של בני ישיבות ההסדר והחרדים יהיה זהה״, אמרה.

״הכוונה היא לכך שכשהחרדים יגויסו למשך 24 חודשים, משך שירות זהה יחול גם על בני ישיבות ההסדר - וכך ימומש עקרון השוויון בין שתי האוכלוסיות, על פי חוות דעתו של היועץ המשפטי לממשלה״.

הנמנעים הנוספים הם שרי ישראל ביתנו. גורמים במפלגה הסבירו שהחליטו להימנע משום ששני עקרונות הייסוד שקבעה המפלגה - גיוס לכל וגיוס מגיל 18 - לא נכללים בנוסח שיובא לאישור השרים. ישראל ביתנו התעקשה בחודשים האחרונים על גיוסם של ערביי ישראל לצה"ל ולשירות לאומי, תביעה שלא נכללה בסופו של דבר במסגרת החוק שגיבשה הממשלה.

בישראל ביתנו ביקשו להעביר חוק במתווה נרחב, המתייחס גם למיעוטים בישראל, עוד בקדנציה של הממשלה הקודמת, אך לא זכו לתמיכת הקואליציה בדרישתם. לחוק השוויון בנטל צפוי היום רוב בממשלה ובוועדת השרים לחקיקה גם ללא תמיכתה של ישראל ביתנו. הצבעתם נחשבת להצבעת מחאה סמלית, משום שאין בכוחה לפגוע בסיכוייו של החוק. במפלגה הבהירו אתמול כי כשיובא החוק להצבעה בכנסת כל נציגי המפלגה, השרים והח"כים, יצביעו בעד החוק אם ועדת השרים לחקיקה תחליט היום לאמץ אותו. "אין לנו עניין לייצר משברים. אנחנו מחויבים להחלטות הקואליציה כפי שמתקבלות בממשלה ובוועדת השרים לחקיקה", הבהירו אתמול במפלגה.

שר הפנים, גדעון סער, הביע הסתייגות מהארכת השירות לבנות ל- 28 חודשים ואמר כי מדובר בפועל בהגדלת אי השוויון בין בנות שמשרתות בצה"ל לכאלה שאינן משרתות. השר סער ציין, כי כבר היום יש השתמטות ניכרת של בנות המצהירות על טעמי דת על אף שאינן מקיימות אורח חיים דתי.

"הבסיס הדמוגרפי של הבנות המשרתות בצה"ל הולך ומצטמצם ולא נכון להאריך להן את תקופת השירות" אמר השר סער. השר סער אמר כי הוא מקווה שהנושא יישקל מחדש במהלך הליכי החקיקה או עד 2015 מועד כניסתו לתוקף.

ח"כ מאיר פרוש (יהדות התורה) מתח ביקורת חריפה על החוק. "זה יום עצוב ליהדות החרדית", מסר פרוש. "היום הזה יירשם כיום שחור בתולדות היישוב היהודי. ההתעמרות של הממשלה במיעוט החרדי גובל ברדיפה ובאכזריות, ואין להם את המנדט מהאו"ם לנהל כך את המדינה. הבית היהודי מזמן שרף את הבית ויש לו חלק עיקרי בהריסת הבית החרדי".

רפורמת הגיוס הובאה לאישור הממשלה לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה, עו"ד יהודה וינשטיין, איפשר את המשך קידומו, חרף שורת הסתייגויות שהציג בשבוע שעבר.
וינשטיין מתח ביקורת על כמה מההסדרים שגובשו ואף אמר שחלק מההוראות שנוסחו הן "בעייתיות" מכיוון שהן מעוררות פגיעה בשוויון ויש לתקנן עד תום תקופת ההסתגלות (יולי 2017).

ועדת פריצילום: אוהד צויגנברג

סייע בהכנת הידיעה: יאיר אטינגר 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ