השרים אישרו: מוקד חרום טלפוני כללי במתכונת 911 האמריקאי

על פי ההצעה, יוקם מוקד חירום משותף למשטרה, למד"א ולכיבוי האש. צעירה ששכלה את בן זוגה פנתה לשרים: "איבדתי זמן יקר כי חייגתי בטעות למוקד הלא נכון"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת השרים לחקיקה אישרה הבוקר (ראשון) את המשך קידומו של חוק "מוקד 911" הישראלי. מדובר בהצעה שקודמה בתקופת הממשלה הקודמת, אושרה בקריאה ראשונה, אך קידומה נעצר בשל מערכת הבחירות.

על פי ההצעה, יוקם מוקד חירום משותף לכלל גורמי ההצלה בישראל ובראשם המשטרה, מד"א וכיבוי האש, ויינתן להם מספר חירום אחיד, בן שלוש ספרות. יוזמי ההצעה, חברי הכנסת משה גפני ואורי מקלב (יהדות התורה), הסבירו בהצעת החוק כי "במצבי מצוקה מתקשים הנזקקים לשרותי ההצלה, ובהם ילדים וזקנים, לזכור מספרי טלפון שונים. קושי זה עלול לגרום לאיבוד זמן יקר הדרוש להצלת חיים, הן באירועים שבהם אדם מזעיק את אחד משרותי ההצלה, והן באירועים שבהם יש להזעיק כמה שירותי הצלה במקביל באמצעות פניה נפרדת לכל אחד מהם".

לקראת הדיון היום, שיגרה הדס נעמן, בת זוגו של המוסיקאי ינאי הבר-צחור שהתמוטט בחודש פברואר בפתאומיות ונפטר, מכתב לשר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ', ודחקה בו לאשר את המשך קידומו של החוק. "כשהבנתי שינאי לא נושם, רצתי להתקשר לאמבולנס, אך בגלל הלחץ התבלבלתי והתקשרתי למשטרה. זהו זמן מאוד קריטי שהתבזבז", סיפרה לו. "מדובר פה בחיי אדם והדקות הללו משנות את התמונה לחיובית או שלילית. אני מאמינה בלב שלם, שאם יאחדו את מספרי החירום זה יציל חיים. את החיים של אהוב ליבי זה כבר לא יחזיר, אבל אולי חיים של מישהו אחר".

מוקד המשטרה בתל אביב צילום: תומר אפלבאום

בראשית פברואר התמוטט המוסיקאי ינאי הבר-צחור (25) בפתאומיות בביתו בתל-אביב. דקות לאחר שאמר לבת זוגו כי אינו חש בטוב, איבד את הכרתו. נעמן מיהרה להתקשר ולהזמין אמבולנס בשל הלחץ התבלבלה והתקשרה למשטרה. כאשר הגיע צוות האמבולנס לבית הזוג, הבר-צחור כבר נפטר.

במכתבה לאהרונוביץ’ כתבה נעמן כי "השוטר שענה לי בהתחלה לא הבין שאני לא סתם בחורה היסטרית, אלא שבאמת יש פה בעיה רצינית. לאחר מכן לקח זמן עד שהעבירו אותי לדבר עם מישהו שינחה אותי איך לעשות לינאי החייאה ובנוסף לכל, לצוות הרפואי לקח כמעט עשרים דקות להגיע אלינו הביתה". לדבריה, "מדובר פה בחיי אדם והדקות הקריטיות הללו, משנות את התמונה לחיובית או שלילית. אני בהחלט מאמינה בלב שלם, שאם יאחדו את מספרי החירום זה יכול להציל חיים. את החיים של אהוב ליבי זה כבר לא יחזיר, אבל אולי את החיים של מישהו אחר כן. כי לא משנה בן כמה אתה, בין אם אתה בן 32 כמוני, או 79, כשאתה במצב לחץ, המוח שלנו לא מתפקד אותו הדבר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ