ארגוני זכויות נשים מנסים להכשיל מועמדותו של אברהם יוסף לרב הראשי

הארגונים קוראים ליועמ”ש לבדוק את מועמדות בנו של הרב עובדיה, עקב עמדותיו “הבעייתיות” כלפי נשים, ומקדמים את הרב ציון בוארון

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

רק נשים מעטות ישתתפו בסוף החודש בבחירות הרבנים הראשיים הבאים, אבל ארגונים למען זכויות נשים מבקשים להשפיע על המערכה. בזמן שארגוני נשים שונים פועלים להכשלת מועמדותו של הרב אברהם יוסף, בנו של הרב עובדיה, ארגון אחר פועל למען אחד המתחרים שלו לתפקיד הרב הספרדי הראשי - הרב ציון בוארון.

הרב בוארון, דיין בבית הדין הרבני הגדול, נתמך בידי הרב הראשי שלמה עמאר כמחליפו. כעת הוא מקבל גם תמיכה מצד "יד לאשה", המייצג בבית הדין נשים מסורבות גט ועגונות. מנכ"ל הארגון, עו"ד בת שבע שרמן-שני, כותבת במכתב רשמי כי "אם ייבחר הרב בוארון כרב ראשי לישראל, יביא הדבר מזור לנשים עגונות ומסורבות גט רבות, וכבוד רב לתורה ולמוסד הרבנות הראשית". לדבריה, בעבודתה בבית הדין, פסיקותיו של הרב בוארון "הובילו פעמים לא מעטות להצלת עגונות ממש!". יצוין כי הארגון גם הביע תמיכה ברב דוד סתיו לתפקיד הרב האשכנזי הבא.

בד בבד, פנו היום (ראשון) שלושה ארגוני נשים ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, בדרישה לבדוק את כשירות מועמדותו הצפויה של הרב אברהם יוסף, שאביו הרב עובדיה ותנועת ש"ס עשויים להתייצב מאחורי מועמדותו.

הרב אברהם יוסףצילום: ניר כפרי

הרב יוסף, רבה של חולון, התבטא בעבר באופן שנוי במחלוקת ועמדותיו "בעייתיות", כך כותבים במכתב ליועץ הארגונים ויצו, נעמת ומבוי סתום. המכתב מתבסס על תשובות הלכתיות שנתן הרב אברהם יוסף, ומהן עולה לדברי הארגונים כי "השקפותיו של הרב יוסף בכלל וביחס למעמדן של נשים בפרט הינן בעייתיות ואינן עולות בקנה אחד עם עקרונות היסוד של חברה דמוקרטית".

במכתב מוזכרת תשובה הלכתית של הרב יוסף, לפיה מועמדותן של נשים לתפקיד ציבורי אינה אפשרית במידה והן אינן דתיות וצנועות בעצמן, ונפגשות עם גברים רק בנוכחות בעליהן. "למותר לציין כי יש בעמדה זו משום חוסר הכרה בסיסי בזכותה של נשים חילוניות לקיום עצמאי שלא ב'נוכחות בעליהן'", נכתב, "דעות אלה ודומות, מעלות חשש כבד כי יקשה על המחזיק בהן להתייחס באופן שווה לנשים בעלות דין ו/או לעורכות דין ו/או טוענות רבניות אשר יופיעו בפניו. במיוחד כאשר מדובר בנשים חילוניות, לא זו אף זו, קיים חשש מיוחד כי המחזיק בדעות שכאלה יתקשה לדון ולשפוט באופן שוויוני וראוי בנושאים כגון יחסי ממון בני בני זוג, חלוקת רכוש ועוד".

היום פנה גם ח"כ אלעזר שטרן (התנועה) לוועדת הבחירות לרבנות הראשית בדרישה לפסול חמישה מתוך 150 המועמדים לאסיפה הבוחרת שאמורה להתכנס בסוף החודש. הוא מנה את רבני הערים רחובות, ראשון לציון, אשדוד ואשקלון שאינם מכירים במערכת הגיור הממלכתית של מדינת ישראל ומונעים מתושבי הערים שהתגיירו דרכה מלהירשם לנישואים. "הפגיעה במתגיירים הינה עדות לכך שרבנים אלה אינם ראויים לכהן כחברים באסיפה הבוחרת ולהשפיע על זהותם של הרבנים הראשיים לישראל, האמורים להיות קשובים לצרכי העם והחברה", כתב שטרן. "סירובם להכיר בגיורים ממלכתיים פוסל אותם הלכה למעשה מלהיות מעורבים בהליך בחירה ממלכתי מסוג זה. מן הראוי הוא לפסול חברותם של רבנים אלה באסיפה הבוחרת ולמנוע בכך המשך ביזוי כבודו של מוסד הרבנות הראשית לישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ