אנשי רוח לנתניהו: יש להדיח את הבית היהודי בשל התמיכה ברב אליהו

ביקורת נגד סיעתו של בנט בעקבות תמיכתה במועמדותו של אליהו לרב הראשי הספרדי. ח"כ שלח: "בחירה בו מביישת כל יהודי, דתי כחילוני"

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

מתחזקת הביקורת במערכת הפוליטית ומחוץ לה נגד החלטת חברים בבית היהודי לתמוך במועמדותו של הרב שמואל אליהו למשרת הרב הראשי הספרדי, בעקבות התבטאויותיו הקיצוניות.

יו"ר סיעת יש עתיד בכנסת, ח"כ עפר שלח, תקף בחריפות את הניסיון של הקואליציה בה הוא חבר לתמוך ברב אליהו. ״אפשרות בחירתו של הרב שמואל אליהו לרב הספרדי הראשי מביישת כל יהודי, דתי כחילוני. מצער שמתוך רשימה מכובדת של רבנים ספרדים לא נמצא מועמד ראוי יותר מהרב אליהו, שהביע לא אחת דעות גזעניות וחשוכות המביישות כל ישראלי”, אמר שלח.

במקביל, פרסמה קבוצה של אנשי רוח קול קורא בדרישה להדיח את הבית היהודי מהקואליציה. במסמך, ששוגר לראש הממשלה ולראשי הסיעות הקואליציוניות, נכתב בין היתר, "הרב אליהו הוא רב ההסתה מצפת. הוא שפסק שאסור להשכיר ולמכור דירות לערבים. הוא שמסית שנים נגד ערבים ולא-יהודים בכלל. הסתה שבעקבותיה התחוללו פרעות גזעניות בצפת. הוא שארגן את מכתבי הרבנים והרבניות המסיתים. הוא שמסית נגד יחסי-מין עם ערבים. אפילו פרקליטות נרפה ומשותקת מול כוח הדת הכינה נגדו כתב אישום על הסתה לגזענות".

מנסחי המסמך, בהם הכוריאוגרף אוהד נהרין, נשיא לשכת עורכי הדין לשעבר, ד”ר שלמה כהן, הזמרת אחינועם ניני, השחקנית חנה מרון והסופרים חנוך ברטוב וספי רכלבסקי, כותבים: "מפלגת הבית היהודי חייבת להיות מורחקת מיידית מממשלת ישראל. חייבים לנהוג בה כפי שתבענו מאוסטריה לנהוג במפלגתו של יורג היידר. חייבים לנהוג בה כפי שנהגה הכנסת במפלגתו של מאיר כהנא. הוקעה מוחלטת. אי מגע. יציאה מהמליאה בזמן שמישהו מחברי המפלגה התומכת בהסתה לגזענות מדבר. כל דקה שלא כך נעשה הוא כתם שחור על מדינת ישראל". לדבריהם, "כל רגע שמפלגת הבית היהודי יושבת בממשלה הוא ביזוי מוחלט של קורבנות הגזענות בישראל, בעולם ובהיסטוריה של היהודים, שמלאה בקורבנות של רדיפות גזעניות".

הרב שמואל אליהוצילום: ירון קמינסקי

אליהו הוא בנו של הרב המנוח מרדכי אליהו, לשעבר הראשון לציון (הרב הראשי הספרדי). הרב ידוע בעמדותיו הקיצוניות, ובעבר אף הוגש נגדו כתב אישום בגין הסתה לגזענות, בין השאר לאחר שקרא להרחיק את כל הסטודנטים הערבים מהמכללה בצפת, בעקבות פיגוע האוטובוס במירון.

הרב אליהו ציין בין השאר לרעה את המכללה בצפת כמקום בו יכולים להירקם קשרים פסולים בין יהודים לערבים, וטען כי הפתרון הטוב ביותר הוא הקמת מכללה נפרדת לסטודנטים ערבים, כך שבמכללה בצפת ילמדו רק סטודנטים יהודים.

בראיון ב-2004 לגבי כרוזים שהופצו בצפת, בהם נכתב על “בנות יהודיות ששבויות בידי ערבים בכפר עכברה”, אמר הרב כי “זה עוד סוג של מלחמה שהפלסטינים נלחמים בנו, ואנחנו חייבים לדעת כיצד להתגונן. מדובר בבחורות יהודיות בנות 25-15 שפותו בידי ערבים צעירים... אני גם יודע שבמרבית המקרים מדובר בגברים ערבים הנשואים לנשים ערביות, ואותן בחורות יהודיות נלקחות כמעין שפחות, והן אינן יכולות לברוח”.

בראיון נוסף קרא אליהו שלא להשכיר ולמכור דירות לערבים. באותו ראיון אמר אליהו: “תגיד את המלה גזעני עשרים פעם, אני לא מתרשם מהמלים האלה. זה אגב גם איסור הלכתי. אסור למכור דירה לערבים, אסור להשכיר דירה לערבים”. בשנת 2006 בוטל כתב האישום בעקבות הסדר לפיו התחייב הרב לפרסם מודעה שתבהיר את דבריו.

בבית היהודי הבהירו הערב שמעולם לא הביעו תמיכה רשמית במועמדותו של הרב אליהו, אלא מדובר בחכי”ם בודדים מתוך המפלגה שהחליטו לתמוך בו פומבית. בתגובה רשמית של הבית היהודי נמסר: ״מאוד מרגשת מעורבותם של אנשי הרוח מהשמאל בבחירות לרבנות הראשית. הבית היהודי הודיעה על תמיכה ברב דוד סתיו בלבד לרב הראשי לישראל, ואנחנו מזמינים את אנשי השמאל לנסח מכתב תמיכה ברב סתיו, לאור המתקפה הקשה שהוא עובר בימים אלה. אולי באותה הזדמנות הם גם יגנו חרמות על תושבי אריאל כפי שעלו בשבוע שעבר, ובכלל נשמח להציע להם כמה רעיונות למכתבים נוספים, אם הם כבר בשוונג״.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ