בליכוד מעריכים: החוק שנועד לפגוע בעמותות השמאל לא יקודם

בכירים במפלגה ומקורבים לנתניהו מאמינים כי יוזמתה של ח”כ שקד תיבלם במהרה. "בניגוד לממשלה הקודמת, בקואליציה הזו אין סיכוי להעביר את החוק"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בכירים בליכוד, בהם מקורבים לראש הממשלה, בנימין נתניהו, העריכו היום (רביעי) כי החוק שנועד לפגוע בעמותות השמאל, אותו הגישה חברת הכנסת איילת שקד מהבית היהודי, “ייקבר” בקרוב ולא יקודם כלל. "בניגוד לממשלה הקודמת, בקואליציה הנוכחית אין סיכוי להעביר את החוק בוועדת השרים לחקיקה”, אמר אחד מחברי הכנסת הבכירים במפלגה, “ציפי לבני לא תאפשר את זה, יאיר לפיד לא יאפשר את זה. אני מניח שנפתלי בנט מבין היטב שהחוק לא יעבור, ולכן הוא מאפשר לחברי מפלגתו 'לתפוס כותרות' סביב הנושא בשלב הזה".

לדברי חבר הכנסת, "ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שתומך בחוק הזה עקרונית, יעשה הכל כדי שהוא לא יקודם. הוא לא צריך ביקורת מהעולם כרגע, ואין שום סיבה שהוא יכפה מהלך שיוביל למשבר קואליציוני". בכיר אחר אמר כי "נתניהו הבין כבר בסיבוב הקודם שאת החוק הזה אי אפשר לחוקק. הוא לא חוקתי. היועץ המשפטי לממשלה הבהיר לו שלא יוכל להגן על מהלך כזה בבג"ץ. אין שום סיבה שנתניהו ירצה להתעמת בנושא כזה עם היועץ".

הצעת החוק של שקד קוראת לפגוע במקורות המימון של עמותות, בהן ארגוני זכויות אדם, הקוראות להעמיד לדין חיילי צה"ל בבתי דין בינלאומיים בחו"ל או מעודדות חרם על מדינת ישראל, באמצעות הגבלת סכומי הכסף שיוכלו לגייס ממדינות זרות. על פי ההצעה, מספיק שעובד המקבל משכורת מעמותה או חבר בהנהלתה יקרא לחרם על ישראל, כדי להחיל את איסור גיוס התרומות עליה. המשמעות היא שעמותות כאלה יוכלו לגייס רק 20 אלף שקלים בשנה שמקורן מיישות מדינית זרה.

בנימין נתניהו במליאהצילום: טלי מאייר

החוק החדש מונה חמישה סעיפים שונים הנוגעים להתנהלות העמותות. עבירה על כל אחד מהם עשויה לגרור את הגבלת יכולת הגופים לגייס תרומות בחו"ל: "א. קריאה להעמדה לדין של חיילי צה"ל בערכאות בינלאומיות. ב. קריאה לחרם, משיכת השקעות, או סנקציות על מדינת ישראל או אזרחיה. ג. שלילת קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. ד. הסתה לגזענות. ה. תמיכה במאבק מזוין של מדינת אויב או של ארגון טרור, נגד מדינת ישראל".

נתניהו כבר הקפיא לפני כשנתיים שתי הצעות חוק שניסו לקדם ח"כ דאז (כיום סגן שר) אופיר אקוניס (ליכוד) שקבעה כי עמותות פוליטיות לא יוכלו לגייס ממדינות זרות תרומות שגובהן עולה על 20 אלף שקלים, והצעה מקבילה של ח"כ דאז (כיום סגנית שר) פאינה קירשנבאום (ישראל ביתנו) שמטילה מיסוי של 45 אחוזים על תרומות ממדינות זרות לארגונים שאינם נתמכים על ידי הממשלה. שתי ההצעות אוחדו,אך לא קודמו מעולם.

מזכ"ל שלום עכשיו, יריב אופנהיימר, מתח ביקורת על ניסיונה של שקד לקדם את החוק. "חוק העמותות הוא ניסיון להפעיל בישראל משטרת מחשבות. בזמן שהימין מגייס לטובתו תקציבי ענק מקופת המדינה עבור מנהלת זהות יהודית, ותקציבי מועצת יש”ע, מנסים חבריו להשתיק את המתנגדים ולמנוע מהם לגייס תרומות. לפני שבנט ושקד מתעמרים בארגוני החברה האזרחית, עליהם להחזיר לקופת המדינה את מאות מיליוני השקלים שלקחו לטובת פעילות הסברה למען ההתנחלויות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ