החרדים לבית היהודי: בטלו הקיצוץ בישיבות ולא נחליף אתכם בממשלה

סיעות ש"ס ויהדות התורה התחייבו שלא יצטרפו לממשלה אם מפלגת הבית היהודי תביא לביטול הקיצוץ הצפוי בתקציב הישיבות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

כל חברי הסיעות החרדיות בכנסת שיגרו אתמול (רביעי) מכתב לבית היהודי ובו ביקשו את עזרתה של המפלגה בביטול הקיצוץ בתקציבי הישיבות ומוסדות הדת. 18 הח"כים חתמו על המכתב, בו התחייבו שלא להצטרף לממשלת נתניהו, אם זה יחליט להדיח את הבית היהודי בעקבות הסיוע שיגישו לסיעות החרדיות.

“בהתקרב מועד ההצבעה בכנסת על חוק התקציב וחוק ההסדרים, אנו פונים אליכם להחזיר את מה שמוצע לקצץ בתקציבי הישיבות ומוסדות התורה והחינוך”, כתבו הח"כים, “אנו מצידנו מתחייבים שבמידה וכתוצאה מהצבעתכם יביא הדבר להחלטה להוציא אתכם מהקואליציה, אנו לא ניכנס לקואליציה במקומכם”.

הסיעות החרדיות, ש”ס ויהדות התורה, החליטו לנסות ולהתקרב לבית היהודי לאחר תקופה ארוכה של מתח בין שלוש המפלגות על רקע הרפורמה בגיוס שמקדמת הבית היהודי. סלע המחלוקת העיקרי ברפורמה הוא ההחלטה שתלמידי ישיבות ההסדר ישרתו 17 חודשים בלבד, לעומת המתגייסים החרדים שיידרשו לשרת כשנתיים.

גורמים בבית היהודי מסרו בתגובה כי "תקציב המדינה והדאגה לעולם התורה הם לא נושאים לגימיקים של אריה דרעי. מצד שני, מעודד שהפעם הם לא קראו לנו בית של גויים‬".

המכתב שנשלח לחברי הבית היהודי

בסביבתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לא הסתירו בשנה החולפת את העובדה שהעדיף לכונן קואליציה עם ה"שותפות הטבעיות" שלו - הסיעות החרדיות. אלא שיש עתיד, המפלגה השניה בגודלה בכנסת הנוכחית, כפתה על נתניהו פרידה מש"ס ומיהדות התורה לטובת קואליציה עם הבית היהודי והתנועה. עם זאת, בליכוד לא איבדו תקווה ביחס לאפשרות לחדש את הברית עם החרדים.

לאחרונה נשמעו הערכות לפיהן אם נתניהו ייכנס למשא ומתן מדיני מואץ, הבית היהודי לא יוכלו להוסיף ולשבת בקואליציה ויעדיפו לפרוש מאשר לאשר ויתורים מרחיקי לכת. בסיטואציה כזאת, העריכו בליכוד, נתניהו יעדיף לנסות ולהכניס את הסיעות החרדיות ואת מפלגת העבודה לממשלתו. מכתבם של חברי הכנסת החרדים סותם את הגולל, לכאורה, על האפשרות הזאת.

בתרחיש דומה עשויה העבודה להיכנס לממשה לבדה במקום הבית היהודי - ללא המפלגות החרדיות. במצב כזה, למרות שלש"ס מנדט אחד פחות מלבית היהודי (11 לעומת 12), עשוי יו"ר המפלגה אריה דרעי לזכות בתפקיד ראש האופוזיציה - וזאת משתי סיבות: ראשית, מספרם הכולל של הח"כים החרדים הוא 18, ושנית, לא סביר כלל שמרצ והסיעות הערביות יתמכו בנפתלי בנט לתפקיד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ