מכשול למינוי פרנקל לנגיד: ועדת טירקל בודקת "גניבה מחנות" בהונג קונג

התפתחות המסכנת את אישור הנגיד המיועד: הוא לא דיווח על תקרית תמוהה לפני כשבע שנים. פרנקל: אי-הבנה מצערת, הפצירו בי לא לתבוע פיצויים

אמיר אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר אורן

ועדת המינויים לתפקידים בכירים בשירות המדינה, בראשות שופט בית המשפט העליון בדימוס יעקב טירקל, ביקשה השבוע מהמועמד לתפקיד נגיד בנק ישראל, יעקב פרנקל, את גרסתו לתקרית שאירעה בעשור שעבר בנמל התעופה של הונג קונג ושבמהלכה נחשד בגניבה, לכאורה, מחנות לפריטים הפטורים ממס. פרנקל שוהה בחו"ל ואמור להגיע לישראל בשבוע הבא. הוא נדרש לתאר את פרטי האירוע ולנמק גם מדוע העלים אותו מידיעת חברי ועדת טירקל. ראש הממשלה בנימין נתניהו, שהציע למנות את פרנקל לנגיד הבנק, לא ידע על התקרית בהונג קונג ושמע על אודותיה רק בעקבות פניית "הארץ" לוועדת טירקל. פרנקל נמנע מלהשיב לשאלות "הארץ" על הפרשה ובכלל זה האם בדעתו להסיר את מועמדותו לתפקיד.

נודע כי הבוקר (שישי) העביר פרנקל לוועדה את גירסתו ולפיה "הרשויות המקומיות בהונג קונג הגיעו למסקנה שמדובר באי הבנה מצערת והביעו את משאלתן שיימנע מתביעת פיצויים". ועדת טירקל הודיעה רשמית כי היא תתכנס בימים הקרובים להמשך דיוניה. בין היתר ייבחנו פניות שונות שהוגשו בימים האחרונים לוועדה".

אחר הצהריים העביר פרופ׳ פרנקל גם תגובה דומה וכללית לידיעה ב"הארץ", אם כי ללא התייחסות לפרטי התקרית. "מדובר באירוע שהתרחש לפני שבע שנים ושהסתיים בלא כלום", אמר פרנקל. "הרשויות המקומיות בהונג קונג הגיעו למסקנה שמדובר באי הבנה מצערת, והביעו את התנצלותן ואת הערכתן על כך שאיני תובע פיצויים על אי ההבנה. אני מצפה להיכנס לתפקידי כנגיד בנק ישראל בראשית אוקטובר, לאחר שמינויי יאושר על ידי ועדת טירקל ועל ידי ממשלת ישראל. אני רואה בכך שליחות לאומית לטובת המשק והמדינה". 

יעקב פרנקלצילום: בלומברג

חומרת הפרשה ומידת השפעתה על סיכויי פרנקל לזכות במינוי תלויות בהבהרת ממדי התקרית. אי־הבנה פעוטה, שלפרנקל בתום־לב לא היתה סיבה לחשוב שהדיווח עליה מתחייב, תאפשר לו להמשיך במסלול המינוי. אך אם יתברר שפעילות משטרתית והתערבות עורכת דין מקומית להסדרת צאתו של פרנקל מהונג קונג הגיעו לכדי הליך חקירתי הטעון דיווח, עשויה הוועדה לפסול את פרנקל בגין הסתרת האירוע ממנה. גם היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין ייערך להידרש לפרשה ולהחליט אם בכוחו להגן על מינוי פרנקל לנוכח עתירות לבג"ץ נגד המינוי.

פרנקל הופיע בפני ועדת טירקל בחודש שעבר, לאחר שמילא את טופס המועמדות, אך לא כלל בו דיווח על התקרית בהונג קונג. ועדת טירקל, שעמדה לאשר השבוע בהצבעה את כשירות פרנקל לנגיד, מעכבת עתה את החלטתה עד להופעתו החוזרת בפניה. פרנקל, שהתבשר באמצע השבוע שהוועדה מתעניינת בפרשה, עסק ביממה האחרונה בשיחזור האירועים ובהכנת תגובתו. "הארץ" נעתר מאז תחילת השבוע לבקשת ועדת טירקל להשהות את פרסום הפרשה, בעודה נערכת לדון בה.

ועדת טירקל נכוותה לפני שלוש שנים באישור כשירותו של האלוף יואב גלנט לרמטכ"ל, לבקשת נתניהו ושר הביטחון דאז אהוד ברק. לוועדה לא היו כלים נאותים לבדיקה יסודית של הטענות שהשמיעו כלפי גלנט אחד משרי הממשלה (מיכאל איתן) וגורמים אחרים, בדבר השתלטות על קרקע ציבורית במושב מגוריו, עמיקם. למרות אישור ועדת טירקל ובעקבותיו גם אישור הממשלה, נפסלה מועמדות גלנט לרמטכ"ל בעקבות עתירה לבג"ץ והגשת עמדתם המסתייגת של וינשטיין ומבקר המדינה דאז מיכה לינדנשטראוס. בוועדת המינויים חברים, כאז כן עתה, היו"ר טירקל, שר המשפטים לשעבר משה נסים וחברת־הכנסת לשעבר גילה פינקלשטיין. עוד חבר בוועדה, מתוקף תפקידו, נציב שירות המדינה. בפרשת גלנט היה זה שמואל הולנדר ובפרשה המסתמנת כ"פרנקלגייט", אם יתברר שהנגיד המיועד ניסה להסתיר עובדות הטעונות דיווח - משה דיין.

בתחילת השבוע נדהם השופט טירקל לשמוע שכלפי פרנקל נטען כי גנב פריט בנמל התעופה בהונג קונג, בשנת 2006 או בסמוך לה. התקרית דווחה אז למשרד החוץ, אך במשרד התקשו השבוע למצוא לה תיעוד. בעקבות פניית "הארץ" לטירקל, ניגבו גרסאותיהם של אנשי משרד החוץ שטיפלו בתקרית – השגריר ברומניה דן בן אליעזר (אז הקונסול־הכללי בהונג קונג) וקצין המינהלה בשגרירות ישראל בבנגקוק, אלי גיל (גליקו), שהיה סגנו של בן אליעזר בקונסוליה. הקונסול הכללי בהונג קונג מאז שובו של בן אליעזר משם הוא עמיקם לוי.

מנכ"ל משרד החוץ רפי ברק הנחה את היועץ המשפטי של המשרד, אהוד קינן, לרכז את השגת החומר מתיקי מטה המשרד והקונסוליה בהונג קונג ומעדויות הדיפלומטים והעברתו לוועדת טירקל. משרד החוץ לא נידב את המידע שהיה ברשות אנשיו לוועדת טירקל, לאחר שהתפרסם שנתניהו – המכהן גם כשר החוץ – מבקש למנותו לנגיד. החומר ממשרד החוץ הועבר רק בעקבות פניית "הארץ" ובעקבותיה פניית ועדת טירקל.

השתלשלות האירועים, לפי המידע שהגיע ל"הארץ", שהפתיע את השופט טירקל ושפרנקל נמנע מלאשרו או להכחישו עד כה: התקרית התרחשה כאשר פרנקל ביקר בחנות לקראת המראה מתוכננת מהונג קונג. בצאתו מהחנות, כשבכליו פריט – ככל הנראה, בקבוק בושם – שלכאורה לא שולם בקופה, עיכב אותו מאבטח ומנע ממנו להמשיך לטיסתו. פרנקל לא השיב לשאלת "הארץ", איזה פריט עמד במוקד המחלוקת. האירוע צולם במצלמות האבטחה. פרנקל מחה על היחס כלפיו, הציג את דרכונו הישראלי, ציין שהוא נגיד בנק ישראל לשעבר וטען לאי-הבנה. פרנקל החזיק בדרכון דיפלומטי תקף בשנות ה-90', בעת שכיהן כנגיד, אך היה ביכולתו לחדשו גם לאחר פרישתו מכהונתו (שעל סדרי הפיצוי הכספי בעקבותיה נמתחה ביקורת קשה בדו"ח מבקר המדינה) או לפחות להשתמש בו לזיהוי, אם לא למעבר גבול.

משטרת נמל התעופה טילפנה לקונסוליה הכללית של ישראל בהונג קונג כדי לאמת את זהותו של פרנקל. הקונכ"ל בן אליעזר וסגנו גיל טיפלו בעניינו של פרנקל והעניקו לו יחס של אישיות רמת מעלה, אף שחלפו יותר משש שנים מאז כיהן כנגיד הבנק. הם דיווחו על התקרית לחדר המצב של משרד החוץ בירושלים. כיום נותר בחדר המצב רק זכרון עמום של התקרית, ללא רישום.

הדיפלומטים הישראלים קישרו בין פרנקל לבין פרקליטה מקומית ידועה, שרון סר, שכיהנה גם כראש הקהילה היהודית־רפורמית. עו"ד סר עוסקת בדרך כלל בדיני משפחה, אך נודעה בקשריה הענפים בצמרת הפוליטית והמינהלית בהונג קונג. היא הסדירה שעיכובו של פרנקל לחקירה לא יתבצע במתקן משטרתי, אלא במלון בנמל התעופה. לאחר עיכוב של כ-24 שעות הורשה פרנקל להמריא מהונג קונג. לא הוגש נגדו כתב־אישום. מצב התיק, סגור או פתוח, אינו ידוע.

שאלון המועמדות למישרות פנויות בשירות המדינה, טופס 2115, קובע כי "מידע פלילי ו/או משמעתי כשלעצמו, אין בו כדי לפסול על הסף מועמד לשירות המדינה, אלא יש לבדוק כל מקרה לפי נסיבותיו ועובדותיו". עם זאת, "נציב שירות המדינה או מי מטעמו רשאי לבטל החלטה של ועדת הבוחנים, אם מצא שלא הובא בפני הוועדה מידע פלילי ו/או משמעתי של המועמד ו/או אם מצא כי הוועדה לא נתנה משקל ראוי לדבר קיומו של מידע זה בהחלטה. אם התנהלו או מתנהלים נגד מועמד למשרה חקירה או הליך בקשר להאשמה משמעתית ו/או פלילית, יש להביא את המידע בפני ועדת הבוחנים ולאפשר למועמד להגיב עליו. על חברי הוועדה לשקול בכובד ראש את מהות המידע כאמור והשפעתו האפשרית על התאמת המועמד לתפקיד." עבירות תנועה ועבירות קלות אחרות אינן מגיעות לרף הדרוש. הליך חקירתי בדבר חשד לגניבה לכאורה עשוי להטיל צל על מועמדות. בעשור שעבר הוחזר ארצה בבושת-פנים נספח צה"ל לאחת מזרועות צבא ארה"ב.

מועמדים לתפקידים בכירים – נגיד בנק ישראל ומשנהו, הרמטכ"ל, מפכ"ל המשטרה, ראשי השב"כ והמוסד ונציב שירות בתי הסוהר - ממלאים שאלון דומה לטופס 2115, כשבמקום "ועדת הבוחנים" יש לקרוא "ועדת (טירקל)". פרנקל לא איזכר בטופס המועמדות את האירוע בהונג קונג וגם לא סיפר עליו בהופעתו בפני הוועדה. בעקבות פניית "הארץ" לועדת טירקל, הפועלת באמצעות מזכירות הממשלה ונעזרת בשירותי משרד ראש הממשלה, נודעה פרשת הונג קונג גם לנתניהו. גם שר האוצר יאיר לפיד, שתיאר את פרנקל כ"שכן וחבר" והיה שותף להחלטת נתניהו למנותו לנגיד, לא ידע עד השבוע על תקרית הונג קונג.

יועץ התקשורת של פרנקל, עמירם פליישר, העביר אליו אתמול את שאלות "הארץ" על התקרית ועל הימנעותו מדיווח לוועדת טירקל, אך תגובת פרנקל טרם נמסרה. עו"ד שרון סר, בהונג קונג, לא הגיבה לפניות בכתב ובטלפון. השגריר בן אליעזר, בבוקרשט, הסתפק בתגובה, "אודה אם תפנה כמקובל לדובר משרד החוץ יגאל פלמור. יום טוב וכל טוב." בנוסח זהה הגיב מהונג קונג הקונכ"ל הנוכחי, לוי.

עד למינוי נגיד קבוע לבנק ישראל ממלאת את מקומו המשנה לנגיד, ד”ר קרנית פלוג.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ