יחימוביץ’ הכריזה: הפריימריז לראשות העבודה ייערכו ב-14 בנובמבר

התאריך מותנה באישור ועידת המפלגה. היו”ר הציעה לאיתן כבל לא להתמודד ולחבור אליה כמספר 2. יתר המועמדים צפויים להקשות על המהלך

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

יו”ר מפלגת העבודה שלי יחימוביץ׳ הכריזה הבוקר על הקדמת הבחירות לראשות המפלגה לתאריך 14 בנובמבר 2013. עם זאת, המהלך מותנה באישור ועידת מפלגת העבודה ולפי שעה לא ברור האם יש לה רוב למהלך.

על פי חוקת המפלגה, הבחירות לתפקיד היו״ר אמורות להתקיים עד חודש מארס 2014. בכיר בעבודה אמר אתמול כי ״ככל שהבחירות יתקיימו מוקדם יותר, כך סיכוייה של יחימוביץ' לנצח גבוהים יותר: היא תגיע להתמודדות עם הישגים במאבק על התקציב. התמודדות מהירה תקשה על גיוס מתפקדים חדשים מבחוץ, המועמדים האחרים מתוך המפלגה עדיין לא מספיק פופולריים ומועמדים מבחוץ לא ירצו להיכנס להתמודדות בתנאים כאלה״.

במסיבת העיתונאים שקיימה יחימוביץ' היא הבהירה כי הבחירות נועדו להשקיט את הרוחות במפלגה ולצמצם את הביקורת נגדה בעקבות הכשלון בבחירות האחרונות. "בתום הבחירות הפנימיות האלה נקבל את הכרעת הבוחרים, נשאיר מאחורינו את כל ההתמודדויות הפנימיות, ונמשיך מחוזקים ומאוחדים בדרך הארוכה שיש לנו לעשות", אמרה יחימוביץ', וקראה לכל מי שמבקש להתמודד - לעשות זאת. היא רמזה בכך לרמטכ"ל לשעבר, גבי אשכנזי, ולראש אמ"ן לשעבר עמוס ידלין שהוזכרו כמועמדים אפשריים לראשות המפלגה. "אני מדגישה", אמרה, "דלתנו פתוחה, אין תקופת צינון לכהונה של מנהיג או מנהיגת המפלגה".

שלי יחימוביץ׳ וחיליק בר הבוקר בבית המפלגהצילום: דניאל בר און

יו"ר העבודה הוסיפה כי "שמרנו על הערכים שלנו ולא התפתינו להיות קבלני הביצוע של נתניהו. זה אמנם לא היה פשוט פוליטית, אבל יהיו מעטים מאוד שיחלקו היום על הבחירה הזאת, שהיתה נכונה ומדוייקת גם מוסרית וגם פוליטית".

יריביה המסתמנים של יחימוביץ', יו"ר סיעת העבודה יצחק (בוז'י) הרצוג והח"כים איתן כבל ואראל מרגלית, כבר החלו להיערך למאבק נגד המהלך. על פי חוקת המפלגה, מתפקדים חדשים לא יוכלו להשתתף בבחירות משום שלא עברו "תקופת הכשרה" בת חצי שנה מן המועד שבו יגוייסו. המשמעות: מועמדים פוטנציאלים לא יוכלו לגייס תומכים חדשים מבחוץ. "ברור לכולם שאם אחליט להתמודד, יש קבוצה אדירה של אנשים שיירצו להצטרף לעבודה ולתמוך בי", אמר אחד המתמודדים האפשריים על התפקיד, "לא יעלה על הדעת שיחימוביץ' תחסום אותם".

ח"כ מרגלית תקף גם הוא בחריפות את יו"ר המפלגה. "ההודעה על הפריימריז באה מפני שכל מי שמכיר את מפלגת העבודה מכיר את הסחף נגד יחימוביץ'", אמר, "בבחירות האחרונות היא נכשלה, והבחירות הבאות יהיו על מי מסוגל להתמודד מול יאיר לפיד ולהחזיר למפלגה את הקולות שהוא שאב ממנה. הוויכוח כרגע הוא בין קומוניזם מרקסיסטי לבין תפיסה דמוקרטית יזמית מודרנית".

בשבוע שעבר שיגרה יחימוביץ’ שליח לכבל, ח”כ מיקי רוזנטל, עם הצעה מפתה: לסגת מההתמודדות מולה, לחבור אליה ולהפוך למספר שתיים שלה. ההצעה כללה הבטחה לכבל, שלפיה אם המפלגה תיכנס לממשלת נתניהו ימונה כבל לשר השני בחשיבותו מבין התפקידים שיוצעו למפלגה. כבל, שנחשב לאחד ממבקריה הבולטים של יחימוביץ’, לא פסל את ההצעה על הסף. בעקבות הפנייה הוא קיים התייעצויות בניסיון לגבש את עמדתו ולהחליט אם להתמודד מול יחימוביץ’ על התפקיד או לחבור אליה.

ממפלגת העבודה נמסר בתגובה: "שלי נפגשה עם כל הח"כים, והיא לא מדווחת מה היה בשיחות. היא לא הבטיחה דבר ולא חילקה דבר והיא קוראת למי ששותף לדרכה לחבור אליה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ