חבר ההנהגה הרוחנית של ש”ס: חובשי הכיפות הסרוגות הם עמלק

המתח בין החרדים לציונות הדתית עולה לקראת בחירת הרבנים הראשיים. הרב שלום כהן גידף את חובשי הכיפות הסרוגות. הרב יוסף ישב לידו - ולא מחה

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

הח"כים אריה דרעי ואריאל אטיאס החווירו אמש במעמד ההכרזה החגיגי על הרב יצחק יוסף כמועמד של אביו, הרב עובדיה יוסף, לתפקיד הרב הראשי לישראל. בנוכחות כל צמרת התנועה עמד אתמול הרב שלום כהן, חבר המנהיגות הרוחנית העליונה של ש"ס, וגידף את ציבור הדתיים-לאומיים. "עמלק" הוא קרא לכיפה הסרוגה ולחובשיה, "אלה יהודים אלה? מסכנים אנחנו אם יהיה לנו רב עם כיפה סרוגה". הרב עובדיה, שערב הבחירות כינה בעצמו את מפלגת הבית היהודי "בית של גויים", ישב ליד כהן ולא מחה.

אף על פי שש”ס מעולם לא התנצלה על ההתבטאות “בית של גויים”, הנהגת ש”ס מנסה שלא להסלים את היחסים עם הציבור הדתי-לאומי, והבית היהודי בפרט. אולם, דבריו של כהן רק מחמירים את המתח בין שני הציבורים. את “עמלק”, בשונה מ“גויים”, מצווה כל יהודי להשמיד ולמחות את זכרו. בנאומו אתמול חזר כהן שוב ושוב על הגדרתו: “אין הכסא שלם כל עוד שיש עמלק. כס זה כיפה סרוגה. כל עוד שיש כיפה סרוגה, אין הכסא שלם! זה עמלק (...) מתי יהיה הכסא שלם? כשאין כיפה סרוגה”. הוא גם התגאה ואמר כי הדברים נאמרו “בפני דרוקמן וכל העמלק”, בהתייחסו לרב חיים דרוקמן, מבכירי הרבנים בציונות הדתית.

יו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, מיהר לתקוף את ש"ס בעקבות דבריו של כהן, המשמש כראש ישיבת הדגל הספרדית פורת יוסף וכחבר במועצת חכמי התורה של ש”ס. בנט קרא לרב עובדיה לגנות את "דברי ההסתה" של כהן "ערב תשעה באב, אני קורא לכל מנהיגי ונציגי הציבור החרדי: גם אם אתם לא בממשלה, גם אם יש מחלוקות פוליטיות - עליכם לגנות ולהוקיע שיח שכזה. אני מבקש ומצפה כי תעשו זאת לפני שיהיה מאוחר מדי. לא אתן שימשיך מסע ההסתה נגד ציבור הכיפות הסרוגות".

ח"כ עליזה לביא (יש עתיד) אמרה, כי "בפעם שעברה בה שמענו אמירות מסוג זה, כאשר הרב עובדיה השתלח ברב סתיו, הדרך לאלימות בשטח הייתה קצרה ביותר. נראה כי במקום שבש"ס יזהרו בלשונם, הם רק מגבירים את ההתקפות הפרועות שלהם כנגד הכיפות הסרוגות. מצער ביותר לשמוע כזו שנאת חינם דווקא בערב תשעה באב, ומצערת במיוחד העובדה שהם נאמרו אל מול בכירי ש"ס ואיש לא מחה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ