איך מתכננים הרגולטורים להתמודד עם שכחת ילדים במכונית?

הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים תצא במסע הסברה להגברת מודעות ההורים לנושא, שיכלל מעתה בחומר הלימודים של מבחני הנהיגה העיוניים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

המקרים הקשים של מות תינוקות שנשכחו במכוניות הוריהם הביאו את הרגולטורים לחפש דרכים להתמודד עם התופעה. משרד התחבורה פנה לפני שבועיים למכון התקנים וביקש לגבש תקן ישראלי למערכת אלקטרונית, שתתריע על שכחת ילדים במכוניות. היום, בשיחת טלפון שהתקיימה בין ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר התחבורה ,ישראל כץ, החליטו השניים על זירוז של תקינת המערכת, והוספתה לרשימת המערכות שיזכו לזיכוי מס בעתיד. באשר לרכבי היסעים, משרד התחבורה יחייב רכבי הסעות הילדים להתקין מערכת התרעה על שכיחת ילדים בכלי הרכב כתנאי לקבלת רישיון הסעה לתלמידים.

מכון התקנים נמצא כיום בהליך גיבוש תקן ישראלי למערכת בטיחות שתמנע מנהג האוטובוס לנעול את דלתות האוטובוס בסוף הנסיעה בטרם ביצע סריקה מקיפה בכלי הרכב. הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים תצא בימים הקרובים במסע הסברה שיגביר את מודעות ההורים והציבור הרחב לנושא של שכיחת ילדים בכלי רכב. בנוסף לכך, הנושא ייכלל מעתה בחומר הלימודים של קורסי נהיגה המונעת, קורסי ריענון ובמבחני הנהיגה העיוניים.

סגנית שר התחבורה, ציפי חוטובלי, האחראית במשרד על הבטיחות בדרכים, יזמה כינוס בכנסת כדי למנוע הישנות של מקרי שכחת ילדים במכונית, שייערך בכנסת ביום רביעי. באירוע ישתתפו חברי כנסת, נציגי משרד התחבורה, המועצה לשלום הילד, הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים וארגוני בטיחות בדרכים.

המכונית בה נשכחה התינוקת בדולב, היום

ח"כ אורלי לוי-אבקסיס (הליכוד ביתנו) מקדמת הצעת חוק על חובת התקשרות להורים, אם הילד לא הגיע למוסד חינוכי. ההצעה אושרה באחרונה במליאת הכנסת בקריאה טרומית. בישיבת הועדה לזכויות הילד בנושא, לפני כחודשיים, נחשפו נתוני ארגון "בטרם" לבטיחות ילדים, כי בשנה האחרונה לבדה (2012) היו 50 מקרים של שכחת ילדים ברכב, 10 מהם תינוקות והשאר ילדים. שניים מהם נספו. יו"ר הוועדה, ח"כ לוי-אבקסיס ביקשה מהיועצת המשפטית של הוועדה, להכין הצעת-חוק שתגדיר מוות או פגיעה שנגרמו משכחת ילד ברכב כתאונת דרכים. מטרת ההצעה, להניע את חברות הביטוח לדרוש התקנת אמצעים טכנולוגיים שיתריעו על שכחת ילד במכונית.

בשבועיים האחרונים מתו שלושה פעוטות לאחר שנשכחו על ידי הוריהם במכונית למשך כמה שעות. היום (שני) מתה פעוטה בת שנה בהתנחלות דולב סמוך לרמאללה. היא חולצה מכלי הרכב במצב אנוש ובבית החולים נקבע מותה. אתמול מתה תינוקת בת חמישה חודשים, לאחר שנשכחה במכונית ביישוב שילה שבדרום השומרון ולפני כשבועיים מתה תינוקת בת שמונה חודשים שנשכחה למשך שעות על ידי אביה במכונית נעולה ברמת גן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ