המפתח - עמדת צוות בראשות וינשטיין

החלטת טירקל על כשירות פרנקל - בעוד כשבוע

בוועדה שתחליט אם לאשר את מועמדותו של פרנקל לנגיד ממתינים לעמדתו של היועמ”ש, שעשוי להודיע כי לא יוכל להגן על המינוי בבג"ץ

אמיר אורן
אמיר אורן
אמיר אורן
אמיר אורן

ועדת טירקל למינויים בכירים בשירות הממשלתי, הדנה במועמדותו של יעקב פרנקל לתפקיד נגיד בנק ישראל, קיבלה בימים האחרונים מהונג קונג חומרים הקשורים לתקרית עיכובו של פרנקל בנמל התעופה הבין-לאומי שם ב-2006 בחשד לגניבה מחנות, אך היא מצפה לחומרים נוספים שיגיעו בימים הקרובים ויידרש לה כשבוע נוסף לגיבוש עמדתה בעד הכשרת מועמדות פרנקל או הכשלתה. למעשה, נוצר מצב של ״טירקל מחכה לווינשטיין״ - מועד סיום דיוני ועדת טירקל ממתין לגמר עבודתו של היועץ המשפטי לממשלה, עו״ד יהודה וינשטיין, הפועל בהקשר זה הן כראש זרוע החקירות של טירקל והן כמי שביכולתו להקהות את עוקצה של הוועדה, אם יודיע שאין ביכולתו להגן בפני בית הדין הגבוה לצדק בעתירות נגד מינוי פרנקל.

וינשטיין קיים בשבוע האחרון סדרה ממושכת של דיונים על פרשת הונג קונג ועל גרסאותיו השונות של פרנקל, בזמנים שונים, לאירועים בהונג קונג. ועדת טירקל עדכנה את וינשטיין מיד לאחר שפרשת הונג קונג נודעה לה, בעקבות שאלות ״הארץ״ ובטרם העברת שאלות הוועדה לפרנקל.

היועץ המשפטי של משרד החוץ, אהוד קינן, המרכז את גביית העדויות והמסמכים מאנשי משרדו, פועל למעשה כבא-כוחו של היועץ המשפטי לממשלה. אנשי משרד החוץ שמסרו את גרסתם או את החומר שהשיגו הם סגן הקונסול הכללי בהונג קונג בעת התקרית, אלי גיל (גליקו), שהוזעק לנמל התעופה כדי לחלץ את פרנקל מהסתבכותו ותיאר את השתלשלות האירועים (כיום בשליחות בבנגקוק); הקונסול הכללי דן בן אליעזר (כיום השגריר ברומניה); הקונסול הכללי הנוכחי עמיקם לוי; ועובדי חדר המצב.

יעקב פרנקל. ההחלטה צפויה בתוך שבועצילום: Bloomberg

גם היום (שני) כינס וינשטיין להתייעצות את ״צוות פרנקל״ שבראשותו. בצוות הבכיר, המשקף את חשיבות הפרשה בעיני וינשטיין, נכללים פרקליט המדינה משה לדור והמשנים ליועץ המשפטי דינה זילבר, שי ניצן ורז נזרי. בדיוני הצוות נסקרות גרסאותיו של פרנקל, שלהערכת גורמים הבקיאים בהליך הבדיקה לא הצטיינו בעקביותן, גם לנוכח החומרים שהתקבלו מהונג קונג וממשרד החוץ. מאחר שהחומרים שהגיעו מהונג קונג לא עברו דרך ערוצי משרד החוץ, סביר להניח שנמסרו בהנחיית מקבילו של וינשטיין, מזכיר המשפטים של מנהלת אזור הונג קונג, רימסקי יואן. אך משרדו של יואן טרם השיב לפנייה עיתונאית בעניין זה ובמשרד המשפטים בירושלים סירבו להתייחס לכך. במדרג של הונג קונג, ומאחר שענייני החוץ והביטחון נמצאים בטיפולה של ממשלת סין, מזכיר המשפטים הוא אחד משלושת הבכירים, לצד ראש המינהלת ומזכיר הכספים.

בקרב העוסקים בפרשה בזרועות השונות של הממשלה מצטיירים וינשטיין ורוב חברי ״צוות פרנקל״ כבית שמאי, עם נטייה לראות בהתנהגותו של פרנקל בהונג קונג, במילוי שאלון המועמדות שהוגש לוועדת טירקל ובגרסאות שמסר, עילה לפסילת מועמדותו. זאת בעוד השופט בדימוס טירקל ושלושת חבריו לוועדה, פוליטיקאים בדימוס מהליכוד (משה נסים) ומהמפד״ל (גילה פינקלשטיין) ומינוי אישי של בנימין נתניהו לנציב שירות המדינה (משה דיין), נחשבים לבית הלל - הם נוטים לאשר את כשירותו של מועמד שראש הממשלה חפץ ביקרו, אלא אם מתגלה סיבה מכרעת לפסילתו. כאמור, למרות דקויות אלה המפרידות לכאורה בין וינשטיין לטירקל, סביר שלבסוף תישען עמדת ועדת טירקל על הסכמה עם דעתו של וינשטיין, שבלעדיה נדון המינוי לכישלון בבג״ץ.

בפרשת מינוי האלוף יואב גלנט לרמטכ״ל אמנם שינה וינשטיין את עמדתו ועבר להסתייגות ממינוי גלנט, אך בעת עבודתה של ועדת טירקל - שתמכה במינוי - סייע לה וינשטיין בחקירות והיה שותף לעמדתה החיובית. הפעם מבקשים הן היועץ המשפטי והן טירקל לוודא מראש שעמדותיהם מעוגנות בתשתית עובדתית מוצקה. לדברי גורם הבקי בדיונים, ״עד כה נבדק ביסודיות הרובד העליון של הממצאים, העובדות ואמינות פרנקל, ובימים הקרובים יוחלט כמה נחוץ להעמיק לחפור״. פרנקל עצמו, שהשיב אתמול לשאלות בשיחת ועידה (או ועדה) טלפונית, יופיע לתשאול נוסף עם בואו מחו״ל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ