החוק לאפליית חיילים משוחררים עולה מחדש: עסקים יוכלו להעדיף יוצאי צבא

מדובר בנוסח מרוכך לחוק המפלה לטובה יוצאי צבא, שזוכה לתמיכת היועצים המשפטיים של הכנסת. הצעת החוק כוללת גם קיצור תורים לחיילים במוסדות בידור

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

יו"ר הקואליציה, ח"כ יריב לוין, הגיש אתמול נוסח חדש לחוק "זכויות התורמים למדינה", המפלה לטובה משרתים בצה"ל או בשירות לאומי. על פי החוק החדש, עסקים פרטיים יוכלו להעדיף בוגרי צה"ל או שירות אזרחי בקבלה לעבודה, מבלי שהדבר ייחשב אפליה אסורה.

בנוסף, על פי הצעתו של לוין, מוסדות בידור וגופים שייתנו שירות ציבורי יוכלו "לקצר תור" לחיילים שיופיעו לבושים במדים. סעיף נוסף קובע כי מוסדות להשכלה גבוהה יוכלו להעדיף "תורמים למדינה" במתן זכות לשכירת דירה במעונות הסטודנטים, וגופים ציבוריים שיערכו מכרזי מקרקעין למגורים יוכלו להעדיף הצעות של חיילים משוחררים או בוגרי שירות אזרחי ב-30 אחוזים מן המקרקעין המוקצים בפרוייקט. זאת, בתנאי שההעדפה לא תהיה גדולה מסך 15 אחוזים מן ההצעה שהגישו.

לפני כחודש קבע היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין כי נוסח קודם שהציג לוין לוקה בקשיים חוקתיים. למרות חוות הדעת החליטה ועדת השרים לחקיקה לאשר את החוק השנוי במחלוקת. שרת המשפטים, ציפי לבני, הודיעה על כוונתה להגיש ערר על אישורו של החוק בוועדה ובכך למנוע את המשך קידומו בכנסת. בלשכתו של לוין טענו אתמול כי הגיע לסיכום עם לבני ולפיו אם ישנה את נוסח החוק ויזכה לאישור של היועץ המשפטי לכנסת, היא תסיר את הערר ותאפשר את המשך קידומו. הנוסח החדש והמרוכך שהציג לוין אתמול, זוכה לתמיכת היועצים המשפטיים של הכנסת.

יריב לויןצילום: תומר אפלבאום

ההצעה המקורית של לוין קבעה כי מתן העדפה למשרתים בצה"ל או בשירות אזרחי, לרבות העדפה בקבלה לעבודה, בתנאי שכר במתן ובהזמנת שירות לא ייחשב לאפליה אסורה. ההצעה אושרה בועדת השרים לחקיקה, ורק לאחר האישור הודיע היועץ המשפטי לממשלה כי החוק פוגע באוכלוסיות הסובלות ממילא מאפליה עמוקה ועומד בניגוד לחוק יסוד כבוד האדם וחירותו.

מארגון יוזמות קרן אברהם, שפועל לשילוב ולשוויון בין יהודים לערבים, נמסר בתגובה על גרסתה החדשה של הצעת חוק "זכויות התורמים" כי "גרסה זו של הצעת החוק לא משנה את מהותה, והיא שההצעה ממשיכה את מגמת ההדרה של המיעוט הערבי בישראל, ותפגע במאמצים לשלב את האזרחים הערבים בהשכלה גבוהה ובתעסוקה - שילוב שהינו אינטרס מובהק של החברה הישראלית כולה".

עוד נמסר כי "השירות האזרחי נתון במחלוקת עמוקה בחברה הערבית ויש צורך בהידברות עם ההנהגה הערבית להשגת מתווה להתנדבות קהילתית שיהיה מוסכם ויהווה מנוף לשילובם של צעירים ערבים בחברה. אפליית מי שאינם מתנדבים לשירות טרם השגת מתווה מוסכם רק תעמיק את האפליה הקיימת כלפי אזרחים ערבים ותחריף את תחושת הניכור בקרבם".

באשר לסעיפי החוק השונים אומרים בקרן אברהם כי "סעיף החוק המאפשר לעסקים פרטיים להפלות את מי שלא שירת מהווה כסות חוקית לעסקים שמתגאים בכך שאינם מעסיקים ערבים תחת סיסמאות כמו 'עבודה עברית' וממילא יעמיק את הקושי של אקדמאים ערבים, שסובלים מאפליה קשה בשוק הפרטי, למצוא תעסוקה ההולמת את השכלתם וכישוריהם. הסעיף העוסק בהקצאת דיור באוניברסיטאות יפגע במאמצים של המדינה עצמה – שבאו לידי ביטוי בדו"ח מחודש מארס של הוועדה לתכנון ותקצוב במועצה להשכלה גבוהה – להנגיש את ההשכלה הגבוהה לצעירים ערבים, ובמיוחד בהתחשב בכך שלסטודנטים ערבים קשה יותר לשכור דירה בסמוך לקמפוס נוכח סירובם של בעלי דירות רבים להשכיר דירות לערבים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ