בנט והליכוד נגד נתניהו: לא נהיה שותפים לממשלה שתנהל מו"מ על בסיס קווי 67'

ההתנגדות למתווה שמציע שר החוץ קרי עשויה לפרק את הקואליציה ואף להצר את צעדיו של ראש הממשלה בתוך סיעתו. אובמה שוחח עם נתניהו ודחק בו לחדש את המשא ומתן

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

שרים וח”כים מהימין הבהירו אתמול (חמישי) כי לא ישתפו פעולה עם הממשלה אם זו תפעל לקדם משא ומתן עם הפלסטינים על בסיס קווי 1967. ההתנגדות להסדר מדיני כזה עשויה לפרק את הקואליציה של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ולהקשות עליו באופן משמעותי גם בתוך סיעת הליכוד עצמה.

סוכנות הידיעות רויטרס פרסמה הצהרה מטעם הבית הלבן ובה נכתב כי נשיא ארה"ב ברק אובמה שוחח אתמול עם ראש הממשלה בנימין נתניהו וקרא לו לחדש את המשא ומתן עם הפלסטינים. שיחת הטלפון הייתה כחלק משיחות שגרתיות המתקיימות בין השניים אך העיתוי שלה לא מקרי נוכח ביקורו של שר החוץ האמריקאי קרי המנסה לחדש את השיחות בין הצדדים לראשונה מאז 2010.

"הנשיא עודד את ראש הממשלה נתניהו להמשיך ולעבוד עם שר החוץ קרי ולחדש את המשא ומתן עם הפלסטינים בהקדם האפשרי", נכתב בהודעה. בנוסף, צוין כי המנהיגים דנו במספר נושאים הקשורים למצב הביטחוני באזור בהם המצב בסוריה, מצרים והסוגיה האיראנית.

על פי המתווה לחידוש המו"מ שמנסה לקדם שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי, המגעים בסוגיית גבולות המדינה הפלסטינית יתקיימו על בסיס קווי 1967, עם חילופי שטחים שיקחו בחשבון את המציאות שנוצרה בשטח בגדה המערבית - כלומר קיומם של גושי ההתנחלויות הגדולים.

מנהיג הבית היהודי, השר נפתלי בנט, תקף היום את האפשרות שהממשלה תסכים לחידוש המשא ומתן על בסיס קווי 1967. ״שיהיה ברור, מפלגת הבית היהודי בראשותי לא תהיה שותפה, אפילו שנייה אחת, בממשלה שמסכימה לשאת ולתת על בסיס קווי 67’", אמר בנט והוסיף כי "ירושלים בירתנו אינה עומדת, ולעולם לא תעמוד, למשא ומתן״.

לצדו מחתה גם ח”כ מירי רגב נגד האפשרות שהליכוד יכיר בקווי 1967 כבסיס למשא ומתן. רגב עשויה לעמוד בעתיד כחלק מחזית פנים‑מפלגתית משמעותית בליכוד, שתמנע מנתניהו לקדם הסדר מדיני. לדבריה, ההחלטה לחזור למשא ומתן על בסיס קווי 1967 היא ״החלטה שגויה שמסכנת ואינה משרתת את ביטחון מדינת ישראל, ופוגעת בהתיישבות ובמתיישבים״. רגב קראה לראש הממשלה ״לכנס את מוסדות הליכוד כדי לדון ולהציג את המתווה המתגבש בפני חברי המרכז והסיעה״.

מנגד, יו”ר מפלגת העבודה שלי יחימוביץ׳, שיגרה מכתב גלוי לנתניהו ודחקה בו לשוב לשולחן המשא ומתן. יחימוביץ׳ כתבה כי ״המסקנות חייבות להיות חד משמעיות: כניסה מיידית למשא ומתן מדיני עם הפלסטינים מתוך כוונה ממשית להגיע להסדר. לא כי מדובר באינטרס אמריקאי או אירופאי או פלסטיני. האינטרס הישראלי הוא להמשיך ולממש את החזון של מדינה יהודית ודמוקרטית". יחימוביץ' הביעה תקווה בהצלחת מאמציו של שר החוץ האמריקאי ואמרה כי "יש מקום לאופטימיות, אך יש לחזקה ברוח גבית מצידנו. מי שתומך בזה שייך למחנה הלאומי, ומי שאינו מבין זאת ממקם עצמו במחנה הדו‑לאומי”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ