במחאה על חוק המשילות: האופוזיציה מאיימת להכשיל את דיוני התקציב

ישראל ביתנו מקדמת את החוק, שיעלה את אחוז החסימה ל-4%, כבר במושב הכנסת הנוכחי. בתגובה, האופוזיציה מתכוונת לעכב את ההצבעות על התקציב

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

האופוזיציה הודיעה אתמול (חמישי) לראש הממשלה, בנימין נתניהו, וליו”ר הקואליציה, יריב לוין, על ביטול כל הסיכומים ביניהם בנוגע להעברת התקציב בשבועיים הקרובים. זאת במחאה על כוונת הקואליציה לאפשר לישראל ביתנו לקדם את החוק לשינוי שיטת הממשל ולהביאו להצבעה בקריאה ראשונה עוד לפני סוף המושב בעוד שבועיים. הצעת החוק כוללת תיקונים בשיטת הממשל בישראל, בהם העלאת אחוז החסימה ל-4%, החלטה כי אי-אישור התקציב אינו מביא להפלת הממשלה והגבלת מספר השרים ל-19.

הדיונים בוועדת הכספים על חוק התקציב צפויים להסתיים בשבוע הבא, ומיום שני שלאחר מכן, אמור להתחיל דיון מרתוני והצבעות בקריאה שנייה ושלישית במליאה. התקציב צריך להיות מאושר עד 31 ביולי.

האופוזיציה ככל הנראה אינה יכולה למנוע את העברת התקציב, אך היא יכולה לזנב בממשלה ולהקשות באופן משמעותי על חברי הקואליציה. מדובר באלפי סעיפים, שעל כל אחד מהם מתקיימת הצבעה נפרדת. הכרזת האופוזיציה תמנע קיזוזים ותבטל את לוחות הזמנים הקצובים, כך שחברי הקואליציה יצטרכו לשמור על רוב קבוע לאורך כל שעות הדיון המרתוני.

״אנחנו במלחמה״, אמר אתמול ח”כ דב חנין (חד״ש). לדבריו, ״כל עוד ההחלטה לקדם את החוק לשינוי שיטת הממשל של ישראל ביתנו על השולחן, מבחינתנו כאופוזיציה כל כללי המשחק מבוטלים״. חברי כנסת אחרים הבטיחו אתמול ״הפתעות שיביכו את נתניהו״, במהלך ההצבעות המרתוניות על התקציב עד לסוף החודש, לאחר שבשבועות האחרונים הצליחו הצדדים לתאם ביניהם מסגרת זמנים מוגדרת להצבעה. לוין אמר אתמול כי החלטת האופוזיציה ״תקשה קצת, אבל נתגבר״.

דב חניןצילום: אמיל סלמן

זעמה של האופוזיציה יצא לאחר שהתברר כי ישראל ביתנו מתכוונת לקדם את החוק כבר בשבועיים הקרובים, על אף שמפלגות הקואליציה, ובעיקר יש עתיד והתנועה, סיכמו לאחרונה שלא לאפשר את קידומו של החוק בכנס הקיץ, אלא לחכות עד אחרי הפגרה. אלא שלפני כשבועיים החלה ישראל ביתנו לקדם את החוק, לאחר שהצליחה לשכנע את חברי ועדת הכנסת להעביר את הדיון על החוק לוועדת החוקה. בראש ועדת החוקה עומד ח”כ דוד רותם מהמפלגה, והוא גם יוזם הצעת החוק. ״היה ברור שמרגע שקידום החוק עבר לוועדה של דוד רותם, לאופוזיציה יהיה קשה מאוד להכניס שינויים לחוק. התרענו בפני יש עתיד והתנועה, אבל הן לא עשו דבר כדי לעכב את המשך חקיקת החוק״.

יוזם החוק, ח"כ רותם וראש סיעת ישראל ביתנו, ח"כ ליברמןצילום: תומר אפלבאום

בשבוע שעבר שיבצה ועדת החוקה את הדיון על החוק ליום רביעי הקרוב. לאחר שהתברר כי הדיון נקבע במקביל לדיוני המליאה, הוחלט להזיז אותו ליום שלישי. שלשום הוקדם הדיון פעם נוספת, ליום שני הקרוב. ״כבר לפני שבוע היה ברור שישראל ביתנו מתכננת מחטף עם החוק, אבל אז עוד לא הבנו שיש עתיד והתנועה יישתפו פעולה עם קידום החוק״, אמר אחד מהח”כים באופוזיציה.

המפלגות הקטנות, בהן חד״ש והמפלגות הערביות, צפויות להיות הנפגעות המרכזיות של אחד מסעיפי החוק, הקורא להעלאת אחוז החסימה ל-4 אחוזים. על פי ההערכות, אם מפלגות אלה לא ייתאחדו וירוצו כגושים, הן עלולות למצוא עצמן מחוץ לכנסת הבאה. ״המשמעות של מהלך כזה היא חיסול המיעוטים הפוליטיים בכנסת. החוק הזה יגרום לכך שהמדינה תתייחס בפועל לכל הערבים כאל מקשה אחת, ללא הבדלים בתפיסת העולם. המפלגות הערביות יצטרכו להתאחד ולרוץ תחת דגל הערביות, במקום להניף דגל אידיאולוגי״, אמר ח”כ חנין אתמול.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ