הרב עובדיה התנצל בפני הציונות הדתית על נאום העמלק של הרב כהן

שבוע אחרי המתקפה הקשה של חבר מועצת חכמי התורה על הכיפות הסרוגות, הבהיר המנהיג הרוחני של ש"ס: הכוונה רק לפוליטיקאים שהלכו עם אויבי התורה

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

שבוע אחרי המתקפה חסרת התקדים של חבר מועצת חכמי התורה, הרב שלום כהן, על הציונות הדתית, אותם כינה “עמלק”, התנצל אמש (שבת) נשיא המועצה, הרב עובדיה יוסף, על הדברים. עם זאת, הרב עובדיה ביקש להבהיר כי כהן התכוון לכך שרק פולטיקאים חובשי כיפות סרוגות "שהלכו עם אויבי התורה" הם עמלק. 

הרב כהן, חבר המנהיגות הרוחנית העליונה של ש”ס, עמד לפני שבוע במעמד ההכרזה החגיגי על בנו של הרב עובדיה יוסף, הרב יצחק יוסף, כמועמדו לתפקיד הרב הראשי לישראל, וגידף את ציבור הדתיים-לאומיים. “עמלק” הוא קרא לכיפה הסרוגה ולחובשיה, “אלה יהודים אלה? מסכנים אנחנו אם יהיה לנו רב עם כיפה סרוגה”. הרב עובדיה, שערב הבחירות כינה בעצמו את מפלגת הבית היהודי “בית של גויים”, ישב ליד כהן ולא מחה.

בשיעורו הקבוע במוצאי שבת דיבר הרב עובדיה על הרב כהן ואמר כי הוא “דיבר כמה דברים נגד הכיפות הסרוגות. אבל לי אין שום ספק שהוא לא מתכוון על אנשים שלובשים כיפות סרוגות. וכי הכיפה מעידה מיהו האדם? כוונתו רק על פוליטיקאים שעזבו מקור והלכו עם אויבי התורה. אבל שאר כלל חברי הכיפות הסרוגות כולם אהובים, כולם ברורים. הייתי הולך לישיבות הסדר לומר דברי תורה, והיו שמחים וגם אני שמחתי. עלינו לאהוב ולחבק אותם”.

הר עובדיה יוסף בכנס מפלגת ש"ס לפני הבחירותצילום: אוליבייה פיטוסי

אף על פי שש”ס מעולם לא התנצלה על ההתבטאות “בית של גויים”, הנהגת ש”ס מנסה שלא להסלים את היחסים עם הציבור הדתי-לאומי, והבית היהודי בפרט. אולם, דבריו של כהן רק מחמירים את המתח בין שני הציבורים. את “עמלק”, בשונה מ“גויים”, מצווה כל יהודי להשמיד ולמחות את זכרו. בנאומו אתמול חזר כהן שוב ושוב על הגדרתו: “אין הכסא שלם כל עוד שיש עמלק. כס זה כיפה סרוגה. כל עוד שיש כיפה סרוגה, אין הכסא שלם! זה עמלק (...) מתי יהיה הכסא שלם? כשאין כיפה סרוגה”. הוא גם התגאה ואמר כי הדברים נאמרו “בפני דרוקמן וכל העמלק”, בהתייחסו לרב חיים דרוקמן, מבכירי הרבנים בציונות הדתית.

יו”ר הבית היהודי, נפתלי בנט, מיהר לתקוף את ש”ס בעקבות דבריו של כהן, המשמש כראש ישיבת הדגל הספרדית פורת יוסף וכחבר במועצת חכמי התורה של ש”ס. בנט קרא לרב עובדיה לגנות את “דברי ההסתה” של כהן “ערב תשעה באב, אני קורא לכל מנהיגי ונציגי הציבור החרדי: גם אם אתם לא בממשלה, גם אם יש מחלוקות פוליטיות - עליכם לגנות ולהוקיע שיח שכזה. אני מבקש ומצפה כי תעשו זאת לפני שיהיה מאוחר מדי. לא אתן שימשיך מסע ההסתה נגד ציבור הכיפות הסרוגות”.

בשיעור אמש נכח גם רבה של באר שבע, יהודה דרעי, אחיו של יו”ר ש”ס. לאחר שהרב עובדיה יוסף הודיע על תמיכתו בבנו, הרב יצחק יוסף, לתפקיד הרב הראשי הספרדי, הסיר דרעי השבוע את מועמדתו לרבנות ובא לקבל תמיכה מהרב. הוא אמר כי קורא לכל תלמידי הרב עובדיה “לפרוש מהמירוץ”, רמז למועמד ציון בוארון, הממשיך במירוץ למורת רוחו של הממסד הרבני של ש”ס.

גלימת הראשון לציון הבא אינה מובטחת לרב יצחק יוסף, על אף עוצמתה הרבה של ש”ס בקרב האסיפה הבוחרת, המונה 150 אלקטורים. הוא יתמודד ככל הנראה מול הרב שמואל אליהו, רבה של צפת, ומול הרב ציון בוארון, דיין בכיר שמאחוריו עומד הרב הראשי המכהן, שלמה עמאר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ