החכ"ים הערבים הודיעו על החרמת סעודה לציון הרמדאן, יו"ר הכנסת ביטל אותה

הח"כים ביקשו למחות על קידום חוק פראוור להסדרת התיישבות הבדואים וכן על תלונות שהוגשו לוועדת האתיקה בעקבות קריעת החוק במליאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

חברי הכנסת הערבים החליטו להחרים את הסעודה החגיגית שיזם יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, לציון סיום צום הרמדאן, במחאה על קידומו של חוק פראוור להסדרת התיישבות הבדואים בנגב. בעקבות החלטתם הודיע אדלשטיין על ביטול הארוחה.

ח"כ אברהים צרצור (רע"מ תע"ל) שיגר אתמול מכתב זועם לאדלשטיין בו הודיע לו על ההחלטה להחרים את הסעודה שאמורה היתה להתקיים מחר (שני). לדברי אחד הח"כים, ״יש שלוש סיבות עיקריות להחלטה שלנו להחרים את הסעודה. הראשונה היא עצם ההחלטה לקדם את חוק פראוור. השנייה היא ההחלטה של אדלשטיין להגיש לוועדת האתיקה תלונות נגד כל חברי הכנסת הערבים שקרעו את החוק הגזעני מעל במת הכנסת. השלישית היא החלטתו למנוע מח"כ טיבי, סגן יו"ר הכנסת, לנהל ישיבות במליאה בעקבות התקרית״.

הארוחה היא נוהג קבוע, במסגרתו מארח יו"ר הכנסת את הח"כים הערבים במהלך ימי החג. הארוחה מתקיימת במזנון הכנסת ובהזמנה לתקשורת נכתב כי ״סעודה משותפת זו היא הזדמנות לגלות את המשותף ולהעמיק את המחויבות לחיים ביחד בארץ״.

עצורה בהפגנה נגד חוק פראוור בשבוע שעברצילום: אילן אסייג

חוק פראוור אושר בסוף החודש שעבר בקריאה ראשונה בתום דיון סוער וברוב דחוק של 43 תומכים מול 40 מתנגדים. במהלך הדיון התייצבו מרבית הח"כים הערבים על דוכן הנואמים ובזה אחר זה קרעו את נוסח החוק. יו"ר הכנסת אדלשטיין הגיש תלונה נגדם לוועדת האתיקה של הכנסת. ח"כ מוחמד ברכה (חד"ש) קרע את הצעת החוק ואמר כי "זה חוק של תועבה. מקומו בפח האשפה". ברכה צעק לעבר השרה לימור לבנת "תסתמי את הפה", לאחר שזו כינתה אותו "חוצפן". יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, הודיע שבעקבות התנהגותו של ברכה במליאה, בכוונתו להגיש נגדו תלונה לוועדת האתיקה.

ח"כ אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל) קרא לעבר חברי הכנסת במליאה כי "החוק הזה יהיה אות קין מביש על מצחו של כל אחד מכם שיתמוך בחוק. זה חוק מנשל שמגרש אנשים מאדמותיהם ובתיהם בפעם השנייה ושלישית אחרי הנכבה ב-48'. מה אתם חושבים שאדם סביר שמגרשים אותו מביתו צריך לעשות כדי להתגונן? להתקומם ולמחות!". לאחר דבריו שפך טיבי מים על הצעת החוק וקרע אותה.

גם חברי הכנסת חנין זועבי וג'מאל זחאלקה (בל"ד) קרעו את הצעת החוק ויצאו מהמליאה. זועבי טענה כי "זה המינימום שאנחנו יכולים לעשות" וזחאלקה, שפונה בכוח מהדיון במליאה, צעק בזמן שפונה "מטורפים, גזענים ושודדים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ