יהונתן ליס
יהונתן ליס

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הצליח לפוגג לפי שעה את ההתנגדות בליכוד ובקואליציה לחידוש המשא ומתן עם הפלסטינים, ואולם בכירים בלשכתו הביעו אמש (ראשון) חשש כי ככל שיתקדמו השיחות יגדל הסיכוי לפיצול בבית היהודי. בסביבתו של נתניהו העריכו כי בעוד שמנהיג המפלגה, השר נפתלי בנט, יתמיד במחויבותו כלפי הקואליציה, נציגי תקומה בבית היהודי, ובראשם השר אורי אריאל, יפעלו נגד קידומו של התהליך המדיני ברגע שהצדדים יתחילו לעסוק בסוגיות הליבה ובראשן הגבולות ופינוי ההתנחלויות. אריאל הסתפק אתמול בהתחייבותו של נתניהו שלא לנהל דיונים על בסיס גבולות 1967, ומיקד את ביקורתו בשחרור האסירים המסתמן. "יש בדעתנו, אם זה יתבצע, להתנגד", אמר והוסיף: "אנחנו לא מקבלים את הרעיון הזה. אסור לשחרר רוצחים".

אדם המקורב לנתניהו טען אתמול כי חידוש המשא ומתן המדיני עלול לפגוע בתפקוד הקואליציה בתקופה הקרובה. "העובדה שההכרזה על המשא ומתן יצאה עוד לפני שהתקציב הובא לאישור הכנסת עלולה ליצור כאב ראש לא קטן. יש בהחלט חשש שחכי”ם ושרים המזוהים עם הימין הקשה ינסו לעשות שרירים בדיונים על התקציב, כפועל יוצא של ההתקדמות בתהליך המדיני". אולם, לדברי המקור, נתניהו צפוי לגבור על הקשיים האלה ולאשר את התקציב עד מועד צאתה של הכנסת לפגרה בעוד כשבועיים.

נפתלי בנט ואורי אריאל. האם המשא ומתן יפריד ביניהם?צילום: אוליבייה פיטוסי

נשיא המדינה, שמעון פרס, נועד אתמול עם יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ', והפציר בה לתמוך בממשלת נתניהו כדי לקדם את התהליך המדיני. מפלגת העבודה עשויה להחליף את הבית היהודי בקואליציה אם זו תחליט לפרוש על רקע מחוות שנויות במחלוקת כלפי הפלסטינים. יחימוביץ' מצדה התחייבה לסייע לנתניהו לקדם את התהליך גם מתוך שורות האופוזיציה. "מבחינה זו נתניהו יכול לחוש עצמו מוגן פוליטית מפני פעילי ימין קיצוני במפלגתו ורכיבים אחרים בקואליציה", אמרה יו"ר העבודה לנשיא והוסיפה כי "טוב שנקבע לוח זמנים ריאלי לקיומו של התהליך. הדבר מונע משבר מידי ומייצר מתווה שיש בו מקום למשא ומתן פעיל וקונסטרוקטיבי".

בגזרת הליכוד, נראה כי נתניהו הצליח להשיג לעת עתה שקט תעשייתי. איש מחברי מפלגתו לא תקף אותו אישית בעקבות ההכרזה על חידוש המגעים ושרי המפלגה, בהם גם כאלו הנחשבים למתנגדים נחרצים להסדר עם הפלסטינים, הביעו תמיכה פומבית בעצם המהלך. לדברי אחד מהם, האדישות בליכוד נובעת מחוסר האמון ביכולתם של הצדדים לגבש הסכם מרחיק לכת בעתיד הנראה לעין. כך, השר ישראל כץ אמר אתמול כי הוא תומך בחידוש המשא ומתן, אך מתנגד להקמתה של מדינה פלסטינית. לדבריו, "אין התחייבות ישראלית מראש לשחרור אסירים. אני לא מתעלם מהשמועות בעניין. אם דבר כזה יעלה, אני אצביע נגדו". שר הביטחון, משה יעלון, הביע אף הוא תמיכה עקרונית במהלך.

חברי הכנסת הנחשבים למחנה הלעומתי לנתניהו בליכוד, ובראשם סגני השרים דני דנון וציפי חוטובלי וח"כ מירי רגב, מיקדו את המתקפה שלהם ביומיים האחרונים בנכונות הישראלית לשחרור רוצחים פלסטינים מן הכלא כצעד בונה אמון. רגב פנתה אתמול לוועדת החוץ והביטחון בדרישה לקיים דיון בהול בהשתתפות נתניהו ושרת המשפטים, ציפי לבני, כדי לבחון את השלכות שחרור האסירים. היום היא צפויה לכנס דיון מיוחד של ועדת הפנים בראשותה, במסגרתו תוצג סוגיית שחרור האסירים הפלסטינים.

"אני לא רואה סיכוי לפילוג בליכוד בתקופה הקרובה", אמר אחד הח"כים המתנגדים לחידוש השיחות. "לכולם ברור שמדובר במהלך שנכפה על נתניהו וככה אנחנו מתייחסים אליו. הסיכוי שהמהלך יוליד הסכם משמעותי קלוש". סגן שר החוץ, זאב אלקין, הזהיר אתמול מפני פיצול של הליכוד כשהזכיר את מצבה של קדימה בכנסת, שירדה מ-28 מנדטים לשניים בלבד בכנסת הנוכחית. לדבריו, "אני לא מתנגד עקרונית למשא ומתן לכשעצמו. אנחנו גרים לצדם של הערבים ולכן תמיד עדיף לדבר מאשר שלא לדבר", אמר אלקין. "כמו רבים וטובים בסיעה אני נשאר נאמן לעמדה הרשמית של מרכז הליכוד בהתנגדות להקמת מדינה פלסטינית". לדברי אלקין, "אין לי ספק שהקמת מדינה פלסטינית תהפוך את כל מדינת ישראל לשדרות אחת גדולה. זה לא סוד שבנושא הזה אני, כמו רוב חבריי, חלוקים כנראה על ראש הממשלה, ומדובר במחלוקת גדולה, אידאולוגית ובעלת משמעות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ