בנט נקרע בין גיבוי המו"מ לגינויו וסומך על משאל העם

יו"ר הבית היהודי הגיב בחריפות לפרסומים בעניין חידוש המגעים על בסיס קווי 67' ושחרור האסירים הצפוי, אך תוך זמן קצר הוא שב להשמיע מסרים מפויסים

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

מאז החלה מערכת הבחירות מהלך מנהיג הבית היהודי, נפתלי בנט, בין הטיפות. מחד הוא שומר על דימוי נצי בכל הקשור להסדר המדיני עם הפלסטינים; מאידך, הוא מקפיד להצהיר כי לא יתנגד לקיומו של משא ומתן ובכך מבטיח את המשך כהונתו בממשלת נתניהו. בנט סומך בין היתר על הבטחתו של נתניהו להביא כל הסדר מדיני למשאל עם. גורמים פוליטיים אמרו אתמול כי בכך שימשיך להחזיק בתפקיד בממשלה, ולא באופוזיציה, בנט סבור שיהיה לו קל יותר לסכל ויתורים משמעותיים לפלסטינים.

רק בחודש שעבר אמר בנט: "אני לא אטיל וטו על הנושא הזה (המשא ומתן), אבל הציבור בחר בנו כדי שנשקיע בנושאים הכלכליים והחברתיים, בלהוריד את יוקר המחיה, ולא בקוקטיילים באוסלו". הוא הוסיף אז: "השקפתי היא לא סוד. אני לא מאמין ביותר נסיגות. אני חושב שהטילים על הדרום מוכיחים ששיטת הנסיגות מביאה רק ליותר אלימות. אני לא מאמין שייצא מזה שום דבר. הציבור לפעמים שוכח – רוב מוחלט של הציבור הפלסטיני בחר בחמאס". בראיון ל"וושינגטון פוסט" באותה תקופה אמר בנט כי לא ישלול משא ומתן מדיני.

בתחילת השבוע שעבר, לעומת זאת, בנט כבר נשמע זועם ונחרץ. הפרסומים על כוונת נתניהו לפתוח במשא ומתן על בסיס קווי 1967 ושחרור האסירים המסתמן עוררו אותו להתבטאויות חריפות נגד המהלך. בראיון לרזי ברקאי בגלי צה"ל אמר כי "אסור לשחרר אף רוצח. זאת לא מחווה, זאת בושה. אנחנו צריכים למסור רוצחים כדי לקבל את הזכות המפוקפקת לשאת ולתת עם אבו מאזן? אני משוכנע שנתניהו לא יעשה דבר כזה ולא יתן לדבר כזה לקרות. הוא לא יתן לשחרר רוצחים".

ביומיים האחרונים בנט חזר להשמיע מסרים המכשירים את קיומו של המשא ומתן חרף הדיווחים על מסמך הבנות בין ארצות הברית לפלסטינים ועל אף שחרור האסירים הפלסטינים הצפוי. בהודעה רשמית שפרסם בעקבות הכרזת קרי על חידוש המשא ומתן אמר בנט כי "העמידה על העקרונות שלנו השתלמה. הוכח שכשאנו מתעקשים על עמדתנו, אפשר לנהל משא ומתן בלי תנאים מוקדמים, בלי הקפאה, ובוודאי בלי הדרישה ההזויה לנהל אותו על בסיס קווי 67’. עם פתיחת המו"מ, אנו נעמוד על כך שנמשיך לקיים חיים תקינים ולהמשיך את הבניה בירושלים וביהודה ושומרון”.

נפתלי בנט. מעריך שכחבר בממשלה יוכל לסכל ויתורים לפלסטיניםצילום: אמיל סלמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ