הישג לאופוזיציה |

הסעיפים השנויים במחלוקת בחוק המשילות לא יעלו להצבעה

מהצעות החוק הוסרו הסעיפים המציעים העלאת אחוז החסימה בבחירות ל-4%, וכן היוזמה לביטול מימון מפלגות שלא עוברות את אחוז החסימה

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

ועדת החוקה של הכנסת אישרה היום (שני) להצבעה בקריאה ראשונה את חוקי המשילות של ישראל ביתנו ויש עתיד. ההצבעה התאפשרה לאחר שמנסחי החוק הסכימו לפרק את ההצעה לשתי הצעות חוק שונות ולהביא לאישור, לפי שעה, רק את הסעיפים שאינם שנויים במחלוקת בחוק.

כך, העלאת אחוז החסימה לארבעה אחוזים, מהלך שעתיד היה לאלץ את המפלגות הערביות להתאחד בבחירות הקרובות כדי לעבור את אחוז החסימה, לא יעלה לפי שעה להצבעה. גם היוזמה לביטול מימון המפלגות למפלגות שלא עברו את אחוז החסימה לא יעלה להצבעה. תחת זאת, מליאת הכנסת תידרש לתמוך בהגבלת ממדיה של הממשלה הבאה ל-18 שרים בלבד, כולם בעלי תיקים מוגדרים, לאפשר הצבעת אי אמון פעם בחודש ברוב של 61 ח”כים ולאפשר לממשלה להוסיף לתפקד גם במצב שבו הכנסת לא מאשרת את תקציב המדינה.

בתום דיון שנמשך שש שעות, ולאחר הצבעה שנויה במחלוקת שבוטלה בהנחיית היועץ המשפטי לכנסת, קיים יו"ר ועדת החוקה, ח"כ דוד רותם (ישראל ביתנו), הצבעה נוספת שסללה את הבאת החוק להצבעה בקריאה ראשונה במליאה. הדיון שקדם לאישורו של החוק היה סוער. מנהיג ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, הסתודד בפינת האולם עם יוזם החוק המקביל, רונן הופמן מיש עתיד, בניסיון להשלים את הדיונים ולהביא את החוק להצבעה עוד לפני צאתה של הכנסת לפגרת הקיץ.

באופוזיציה האשימו את יו"ר הוועדה ויוזם הצעת החוק, דוד רותם, בביצוע מחטף במצוות ליברמן, שכן שסיכומים מוקדמים בין הקואליציה לאופוזיציה קבעו שהחוק לא יקודם לפני תום כנס הקיץ באוגוסט הקרוב. העימות העיקרי בדיון נסוב סביב דרישת המפלגות להעלות את אחוז החסימה בישראל לארבעה אחוזים, מהלך שייאלץ את המפלגות הערביות להתאחד כדי לעבור את אחוז החסימה בכנסת הבאה. "ליברמן מבקש לבצע טרנספר פוליטי של האוכלוסיה הערבית מחוץ לפוליטיקה בישראל", אמר ח"כ דב חנין בדיון. לדבריו, "בישראל אין בעיית משילות. ראשי ממשלות יצאו למלחמות בלי בעיה. יש ראש ממשלה שפינה חבל ארץ. כשראש ממשלה רוצה ללכת לכיוון כלשהו, הוא יודע לגייס את הכנסת והממשלה לטובת המהלך. העובדה שראש הממשלה הנוכחי לא יודע לאן ללכת היא לא בעיית משילות".

יו"ר מרצ, זהבה גלאון, שאלה בציניות: "למה להסתפק בהעלאת אחוז החסימה לארבעה אחוזים? עדיף להעלות את אחוז החסימה ל-50 ושתהיה רק מפלגה אחת. אפשר להפסיק עם הדמוקרטיה המתישה הזאת. אין בעיית משילות, יש בעיית מושלים. אותם צריך להחליף".

ח"כ אחמד טיבי, יו"ר רע"מ תע"ל, המפלגה הערבית הגדולה בכנסת, אמר בדיון כי אף שמפלגתו זכתה בתמיכת כ-30 אחוז מן האוכלוסייה הערבית, היא לא היתה נכנסת לכנסת הנוכחית אם אחוז החסימה היה עומד על ארבעה אחוזים. "כל התזה הפוליטית שלכם מוכוונת מטרה", אמר טיבי לרותם והופמן. "לא סתם הוחלט שאחוז החסימה יהיה שני אחוזים. המציאות בישראל היא רב תרבותית. יש כאן קהילות, מפלגות ומיעוטים. המציאות הזאת מחייבת להוריד את אחוז החסימה ולא להעלות אותו – צריך לאפשר למיעוטים אידיאולוגיים להגיע לכנסת". לדבריו, "מה אומרים יפי הנפש כאשר אנחנו שואלים אותם למה הם מקדמים את החוק הזה? הם אומרים 'אנחנו פועלים לטובתכם'. מעניין שבכל פעם שגזענים יהודים נותנים לנו סטירה, זה תמיד כדי לחנך אותנו ולטובתנו. ליש עתיד יש את אותו פטרנליזם כלפי הציבור הערבי שהיה למפא"י".

זעם האופוזיציה עורר תגובות אוהדות גם בקרב ח”כים מהקואליציה. ח"כ עדי קול מיש עתיד, העומדת מאחורי אחת משתי הצעות החוק, הביעה זעם על הדיון החפוז. "אני מתנגדת באופן נחרץ להליך המהיר שמתקיים כאן. זוהי בעיניי פגיעה חמורה בדמוקרטיה במסווה של חיזוק המשילות. יש כאן ניצול מזעזע של המשמעת הקואליציונית. מתבצעת כאן הלכה למעשה סתימת פיות. בחוק ישנם כשלים רבים הדורשים דיון ולא יתכן שזה יימנע מהציבור". גם ח"כ שולי מועלם רפאלי (הבית היהודי) דרשה לקיים דיון מעמיק על החוק לפני שתתקיים עליו הצבעה.

רונן הופמן אמר מנגד כי "אין בי שמץ של גזענות. ההקשר בין הצעת החוק הזאת למיעוטים הוא מאולץ במקרה הטוב, ובמקרה הפחות טוב הוא משמש במה לנגח אותנו בנושא הזה". לדבריו, הדיון בוועדה איננו מחטף. "רציתי לוודא שכל הנוכחים יספיקו לדבר. אין לי שום עניין להחיש את הדיון. הצעת חוק כזאת שעוסקת בסוגיות מרכזיות, מן הראוי שסביבה יתנהלו דיונים מהותיים".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ