הקואליציה תנסה להעביר את החוק לשינוי שיטת הממשל במלואו בשבוע הבא

ההצבעה על החוק בקריאה ראשונה, שהיתה אמורה להתקיים אתמול, נדחתה בעקבות שרשרת מהלכים של האופוזיציה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

במשך שעות ארוכות התרוצץ אתמול (שני) מנהיג ישראל ביתנו, ח”כ אביגדור ליברמן, ברחבי הכנסת בניסיון להביא ח”כים להצבעה בקריאה ראשונה על החוק לשינוי שיטת הממשל. בצעד חריג הוא הסתודד באולם ועדת החוקה עם יוזם החוק מסיעת יש עתיד, ח”כ רונן הופמן, וניסה להגיע להבנות שיאפשרו את קידום ההצעה. ההצבעה על החוק בקריאה ראשונה אמורה להיות ההישג המרכזי של ליברמן במושב הקיץ הנוכחי, רגע לפני היציאה לפגרה. אלא ששרשרת מהלכים שיזמה האופוזיציה, לצד מגבלות תקנוניות, אילצו אותו לסגת לפי שעה מתכניתו.

אמש הצליחה האופוזיציה לסכל את הבאת החוק להצבעה במליאה בתום דיון סוער בוועדת החוקה של הכנסת. במהלך הדיון, החליטו מנסחי החוק - דוד רותם (ישראל ביתנו) ורונן הופמן (יש עתיד) לפצל את ההצעה לשתי הצעות חוק שונות ולהביא לאישור בינתיים רק את הסעיפים שאינם דורשים רוב של 61 ח"כים. כך, הסעיף המרכזי הנתון במחלוקת בין הקואליציה לאופוזיציה, הקובע את העלאת אחוז החסימה לארבעה אחוזים, ירד לכאורה מעל הפרק. אם הסעיף היה זוכה לתמיכה, אישור החוק היה עשוי לאלץ את המפלגות הערביות להתאחד בבחירות הבאות כדי לזכות בייצוג בכנסת. גם היוזמה לביטול המימון למפלגות שלא עברו אל אחוז החסימה הופרד לחוק השני.

תחת זאת, מליאת הכנסת אמורה היתה אתמול לתמוך בסעיפים שלגביהם הושגה הסכמה רחבה יחסית: הגבלת ממדיה של הממשלה הבאה ל-18 שרים בלבד, כולם בעלי תיקים מוגדרים, לאפשר הצבעת אי אמון פעם בחודש ברוב של 61 חכי״ם ולאפשר לממשלה להוסיף לתפקד גם במצב שבו הכנסת לא מאשרת את תקציב המדינה.

אביגדור ליברמן במליאת הכנסת, אמשצילום: אוליבייה פיטוסי

בתום דיון שנמשך שש שעות, ולאחר הצבעה שנויה במחלוקת שבוטלה בהנחיית היועץ המשפטי לכנסת, קיים יו"ר ועדת החוקה, ח"כ דוד רותם, הצבעה נוספת שסללה את הבאת החוק להצבעה בקריאה ראשונה במליאה. הדיון שקדם לאישורו של החוק היה סוער. באופוזיציה האשימו את יו"ר הוועדה, דוד רותם, יוזם הצעת החוק, בביצוע מחטף במצוות ליברמן, אף שסיכומים מוקדמים בין הקואליציה לאופוזיציה קבעו שהחוק לא יקודם לפני תום מושב הקיץ באוגוסט הקרוב. "ליברמן מבקש לבצע טרנספר פוליטי של האוכלוסיה הערבית מחוץ לפוליטיקה בישראל", אמר ח"כ דב חנין בדיון. לדבריו, "בישראל אין בעיית משילות. ראשי ממשלות יצאו למלחמות בלי בעיה. יש ראש ממשלה שפינה חבל ארץ. כשראש ממשלה רוצה ללכת לכיוון כלשהו הוא יודע לגייס את הכנסת והממשלה לטובת המהלך. העובדה שראש הממשלה הנוכחי לא יודע לאן ללכת היא לא בעיית משילות".

ח"כ אחמד טיבי, יו"ר רע"מ תע"ל, המפלגה הערבית הגדולה בכנסת, אמר בדיון כי אף שמפלגתו זכתה בתמיכת כ-30 אחוזים מן האוכלוסיה הערבית, היא לא היתה נכנסת לכנסת הנוכחית אם אחוז החסימה היה עומד על ארבעה אחוזים. "כל התזה הפוליטית שלכם מוכוונת מטרה", אמר טיבי לרותם והופמן. "לא סתם הוחלט שאחוז החסימה יהיה שני אחוזים. המציאות בישראל היא רב תרבותית. יש כאן קהילות, מפלגות ומיעוטים. המצאיות הזאת מחייבת להוריד את אחוז החסימה ולא להעלות אותו – צריך לאפשר למיעוטים אידיאולוגיים להגיע לכנסת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ