בתום דיון סוער: רפורמת הגיוס אושרה בקריאה ראשונה

חברי כנסת חרדים קרעו בגדיהם לאות אבל, מאיר פרוש כבל עצמו באזיקים למיקרופון. לפי המוצע חרדים בני 18 יחויבו בגיוס רק בשנת 2020

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הכנסת אישרה לפנות בוקר (שלישי) בקריאה ראשונה את רפורמת הגיוס. 64 חברי כנסת תמכו בהצעת החוק של יש עתיד, 21 התנגדו. לאחר אישור הצעת החוק, חברי כנסת חרדים קרעו את בגדיהם לאות אבל וערכו תפילה מיוחדת. קודם לכן ח"כ מאיר פרוש (יהדות התורה) כבל את עצמו באזיקים למיקרופון בעת שנאם מעל דוכן הכנסת.

הצעת החוק שגובשה על ידי ועדה בראשות השר יעקב פרי (יש עתיד) קבעה כי חרדים בני 18 יחויבו בגיוס רק בשנת 2020. לפי ההחלטה, בשבע השנים הקרובות – שלוש שנים לאחר תום תקופת ההסתגלות שנקבעה לרפורמה – יוכלו חרדים להמשיך ולדחות את הגיוס עד גיל 21 "לשם לימוד תורה".

בתחילת יולי הגיש היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, את חוות דעתו על הצעת החוק ובה קבע כי אמנם "אין מניעה חוקתית" לקבל את ההסדר המוצע, אך הבהיר כי מספר הוראות המופיעות ברפורמה "בעייתיות" ומהוות פגיעה בשוויון.

הביקורת שמתח וינשטיין על המתווה התמקדה רובה ככולה בשורת הטבות שאמורים לקבל מיועדי גיוס חרדים החל מסוף תקופת ההסתגלות (יולי 2017) ועד למועד שלא נקבע בהצעה המקורית. ההטבות הללו קובעות למעשה כי חובת הגיוס תחול על החרדים רק מגיל 21 ולא בגיל 18 כיתר המתגייסים; וכן כי תוצע חלופת שירות אזרחי לבני הישיבות בלבד, ולא לכלל המתגייסים. בחוות דעתו קבע וינשטיין כי הקלות מעין אלה חייבות להיות קצובות בזמן, והסביר כי "נוכח פגיעתן של ההוראות בשוויון, אין לקובען כהוראות של קבע, אלא כהוראות שעה שלקראת סיום תוקפן יהיה על הכנסת והממשלה להידרש אליהן שוב, בשים לב למצב העובדתי שישרור אז ובשים לב לפגיעה בשוויון שכרוכה בהן".

ממצגת שהופצה שלשום לכתבים ומפרטת את מרכיביו של חוק הגיוס, עולה כי נוכח חוות הדעת של וינשטיין, החליטה הוועדה לקבוע תאריך תפוגה לסל ההטבות שיקבל הציבור החרדי ובחרה ב-30 ביוני 2020 כיום שבו תוחל חובת גיוס מלאה על בני הישיבות. מדובר בכמעט שלוש שנים נוספות שבמהלכן יוכלו מיועדי הגיוס החרדים להמשיך ולדחות את גיוסם לצה"ל (דח"ש "לשם לימוד תורה"), בשונה מיתר חייבי הגיוס.

וינשטיין אמנם הבהיר בחוות הדעת שלו כי ייתכן וההטבות יימשכו מעבר ליולי 2017, אך עמד על כך שהן אינן יכולות להיות “ארוכות מדי, כך שניתן יהיה לבחון אותן בעוד פרק זמן סביר”. במצגת עצמה נכתב כי “לפני פקיעת ההטבות, הנושא יבוא לדיון מחודש בממשלה לצורך בחינת ההסדר בכללותו ומתן פתרון חוקי להמשך”. דברים אלו רומזים כי ייתכן וההטבות אף ימשיכו להתקיים לאחר 2020.

גורמים בוועדת פרי אמרו כי ההחלטה אינה מהווה נסיגה מהרפורמה וכי עצם קביעת מועד לפקיעת ההטבות היא בשורה - שכן המשמעות היא שבעתיד הנראה לעין יגויסו כל החרדים כבר בגיל 18.

יצוין כי חרף הארכת משך ההטבות, ועדת פרי לא שינתה את מכסת יעדי הגיוס שנקבעה לציבור החרדי. המכסה קובעת מספר שנתי מינימאלי של חרדים שיחויבו בגיוס לצבא ולשירות האזרחי. אם תעמוד החברה החרדית במכסה השנתית שקבעה הוועדה (3,300 מתגייסים ב-2013, 3,800 מתגייסים ב-2014 וכן הלאה), יגדל בהתאמה מספר מקבלי הפטור ויעמוד על למעלה ממחצית ילידי השנתון. רק ב-2016 צפויה להאמיר מכסת הגיוס לכדי רוב מקרב ילידי השנתון - 5,200 מתגייסים מתוך מחזור של כ-7,000 צעירים הכשירים לגיוס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ