יהונתן ליס
יהונתן ליס

לאחר שהקואליציה נכשלה בקידום חוק המשילות שלשום (שני), היא צפויה לנסות שוב כבר ביום ראשון הקרוב: אתמול נודע כי ועדת החוקה של הכנסת תתכנס לדיון מיוחד כדי לקדם את הסעיפים השנויים במחלוקת של החוק, יממה לפני תחילת ההצבעות על תקציב המדינה במליאה. בין היתר יעשו חברי הקואליציה ניסיון נוסף לקדם את הסעיף שעורר את ההתנגדות הרבה ביותר - העלאת אחוז החסימה לארבעה אחוזים.

חברת הוועדה, ח”כ מרב מיכאלי (העבודה) אמרה אתמול כי ״התנהלות הקואליציה בחוק המשילות מדגימה שמדובר במכשיר להגברת הדורסנות והכוחנות. כנראה שמשם נובעת הבהילות להעביר את החוק בלי דיון רציני ומעמיק בעניין, תוך יום, באמצע דיוני התקציב. מדובר בחוק שעתיד לשנות את פניה של המפה הפוליטית והחברה הישראלית ואסור לאפשר להעביר אותו במחטף רק כי ליברמן רוצה״.

שלשום הצליחה האופוזיציה לסכל את הבאת החוק להצבעה במליאה בתום דיון סוער בוועדת החוקה של הכנסת. בעת הדיון החליטו מנסחי החוק, דוד רותם (ישראל ביתנו) ורונן הופמן (יש עתיד), לפצל את ההצעה לשתי הצעות חוק שונות ולהביא לאישור רק את הסעיפים שאינם דורשים רוב של 61 חכי״ם לשינויים. כך, סלע המחלוקת בין הקואליציה והאופוזיציה - הסעיף הקובע את העלאת אחוז החסימה לארבעה אחוזים - ירד לכאורה מעל הפרק, כמו גם היוזמה לביטול המימון למפלגות שלא עברו את אחוז החסימה. תחת זאת, מליאת הכנסת אמורה היתה לתמוך בסעיפים שלגביהם הושגה הסכמה רחבה יחסית - הגבלת מספר השרים ל-18, כולם בעלי תיקים מוגדרים; הגבלת הצבעות אי־אמון לפעם בחודש, ברוב של 61 ח”כים; והסעיף המאפשר לממשלה להוסיף ולכהן גם במצב שבו הכנסת לא מאשרת את תקציב המדינה.

ח"כ דוד רותם, יו"ר ועדת חוקה ויוזם החוק, בדיון בכנסת שלשוםצילום: אמיל סלמן

בתום דיון שנמשך שש שעות, ולאחר הצבעה שנויה במחלוקת שבוטלה בהנחיית היועץ המשפטי לכנסת, קיים יו"ר ועדת החוקה ויוזם החוק ח"כ רותם, הצבעה נוספת שסללה את הבאת החוק להצבעה בקריאה ראשונה במליאה.

באופוזיציה האשימו את יו"ר הוועדה, דוד רותם, יוזם הצעת החוק, בביצוע מחטף במצוות ליברמן בניגוד לסיכומים מוקדמים בין הקואליציה לאופוזיציה, שקבעו שהחוק לא יקודם לפני תום כנס הקיץ באוגוסט הקרוב.

העימות העיקרי בדיון נסוב סביב דרישת המפלגות להעלות את אחוז החסימה בישראל לארבעה אחוזים, מהלך שייאלץ את המפלגות הערביות להתאחד כדי לעבור את אחוז החסימה. ח”כ דב חנין (חד”ש) כינה את המהלך “טרנספר פוליטי”, ואליו הצטרפו ח”כ זהבה גלאון (מרצ), מיקי רוזנטל (העבודה) ואחמד טיבי (רע”ם/תע”ל).

גם בקרב ח”כים מהקואליציה נשמעה ביקורת על הליך קידומו של החוק. ח"כ עדי קול (יש עתיד), העומדת מאחורי אחת משתי הצעות החוק, זעמה על הדיון החפוז. גם ח"כ שולי מועלם-רפאלי (הבית היהודי) דרשה לקיים דיון מעמיק על החוק לפני ההצבעה עליו.

מנגד, הגן ח”כ הופמן על החוק ואמר: "אין בי שמץ של גזענות. ההקשר בין הצעת החוק הזאת למיעוטים הוא מאולץ במקרה הטוב ובמקרה הפחות טוב הוא משמש במה לנגח אותנו בנושא הזה". לדבריו, הדיון בוועדה לא היה מחטף: "רציתי לוודא שכל הנוכחים יספיקו לדבר. אין לי שום עניין להחיש את הדיון. הצעת חוק כזאת שעוסקת בסוגיות מרכזיות, מן הראוי שיתנהלו סביבה דיונים מהותיים".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ