לבנת התייצבה לימין העבודה: ערערה על הפלת החוק למניעת אפליית טרנסג'נדרים

השרה ערערה על החלטת השרים להפיל חוק שיעניק שוויון הזדמנויות בעבודה לקהילה. בתחילת השבוע הפילה השרה גרמן את החוק כדי לקדם הצעה דומה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

שרת התרבות, לימור לבנת, ערערה היום (רביעי) על החלטת ועדת השרים לחקיקה שלא לתמוך בהצעת חוק למניעת אפליית טרנסג׳נדרים בקבלה למקומות עבודה. ביום ראשון, שרת הבריאות יעל גרמן הביאה להפלתו של החוק שיזמה חברת הכנסת מרב מיכאלי, רק כדי לקדם במקומה הצעה מקבילה שיזמה סיעתה.

"הצעת החוק מבקשת להחיל הגנה מוצדקת לאחת האוכלוסיות המופלות ביותר במדינה ואינה נושאת כל עלות תקציבית", כתבה לבנת למזכיר הממשלה בבקשתה לקיים דיון חוזר בהצעה. לדבריה, "למדינה יש אינטרס מובהק בשילובים של אוכלוסיות נוספות בשוק העבודה. כיוון שכך חובת איסור האפליה צריכה לחול על כל האזרחים והאזרחיות במדינה, לרבות הקהילה הטרנסג’נדרית".

גרמן, חברת ועדת השרים לחקיקה, הצביעה ביום ראשון נגד החוק שיזמה חברת הכנסת מרב מיכאלי ממפלגת העבודה והביאה להפלתו. על החוק חתומים שבעה חברי כנסת של יש עתיד, ובראשם עפר שלח, שיזם גם את הצעת החוק של יש עתיד. כעת צפויה וועדת השרים לקיים דיון נוסף על החוק.

בלשכתה של גרמן טענו שלשום כי “חבר הכנסת עפר שלח מסיעת יש עתיד עובד על הצעת חוק רחבה יותר בנושא. מדובר בהצעה שתוסיף לתיקון אפליה מגדרית את ההגדרה: זהות מינית וזהות מגדר. השרה כמובן תתמוך בהצעת החוק של חבר הכנסת עפר שלח".

לבנת בוועדת השרים לשוויון בנטלצילום: אוהד צויגנברג

אתמול הניח שלח את ההצעה המקבילה שלו, המרחיבה את איסור האפליה גם לזהות מינית ולזהות מגדרית. בדברי ההסבר להצעה של שלח נכתב, בין היתר, כי "בהצעת חוק זו מוצע כי בכל מקום בספר החוקים ותקנות המנהל בו יש התייחסות לאיסור הפליה יתווסף האיסור על אפליה מנימוקים של נטייה מינית ו/או זהות מגדרית. בנוסף, חוק זה יהווה כלי פרשני לבתי משפט בכל סוגיה הקשורה לאפליה ואף הצהרה חינוכית בנוגע לשוויון הזכויות בחברה הישראלית״.

עם זאת, העובדה שיש עתיד הציגה חוק נרחב משלה, לא הרגיעה את הרוחות במפלגת העבודה. החוג הגאה של העבודה מיהר לתקוף את גרמן. בדף הפייסבוק של החוג נכתב כי, "מי שנאמה בעוז ובגאון על בימות מצעדי הגאווה נלחמה היום נגד הקהילה ונגד החברה הישראלית. והכל בשביל מה? בשביל יש עתיד. בשביל הקרדיט. זו פוליטיקה קטנה ומבישה. בגידה בקהל עבור קרדיט". חברת הכנסת מיכאלי הגיבה גם היא בכעס על המהלך של יש עתיד. לדבריה, "מצער מאוד שיש עתיד מקדמת חוק חשוב, אבל לא ברור למה זה צריך לבוא על חשבון יוזמות אחרות וחשובות למען הקהילה הגאה. ההצעה של שלח מבורכת, אבל לא באה במקום ההצעה שלי ולכן דחייתה פוגעת בקהילה".

הצעת החוק של מיכאלי נועדה להתמודד, בין היתר, עם מקרים דוגמת פיטוריה של מרינה משל - סטודנטית בת 29 שהודחה מתפקידה כחונכת מתמטיקה בתיכון דתי לאחר שסירבה, לטענתה, להסתיר מתלמידיה את נטייתה המינית ואת העובדה ששינתה את מינה. משל, תושבת פתח תקוה, תבעה לאחרונה את מעסיקיה לשעבר, אך אלו הכחישו כי הרקע לפיטוריה היה היותה טרנסג׳נדרית.

“חוק שוויון ההזדמנויות בעבודה כבר מגן על הומואים ולסביות”, אמרה מיכאלי, “אך עדיין לא על המיעוט של טרנסים וטרנסיות. התיקון שלי לחוק יחול גם עליהן”. מיכאלי הוסיפה כי “העובדה היא שח”כים וח”כיות רבות חתומות על החוק, שאין ראוי ממנו”.

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב כי, “אצל מרבית האנשים יש הלימה בין המין הביולוגי - זכר או נקבה - ובין זהותם המגדרית - גבר או אישה. אולם בני ובנות אדם שחשים חוסר הלימה בין מינם למגדר המצופה מהן/ם, ויש בחזותם החיצונית או בהתנהגותם סממנים המשקפים חוסר הלימה לעיל, חשופים פעמים רבות לאפליה והטרדות. הצעת החוק באה להרחיב את איסור ההפליה ולהגן על מי שמופלה בשל מגדר שאינו תואם נורמות חברתיות מסוימות”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ