בחירת הרבנים הראשיים | פרשנות |

המורדים ברב עובדיה אמנם הובסו, אך גם ש"ס יצאה חבולה

משמעותן האמיתית של הבחירות היא פוליטית: אנחת הרווחה המהוססת של צמרת ש”ס מול התבוסה הכואבת של בנט, שספג את נקמת הרבנים החרד"לים

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

בתחנת הרדיו המקורבת לש"ס, קול ברמה, יצאו להפוגה מהדיווחים עם שיר ההלל לרב עובדיה יוסף, "שר ישראל, שר התורה". אנחת רווחה כבדה נשמעה אתמול (רביעי) בכל חוגי התנועה הספרדית: מה שהונח על הכף עד שהגיעו תוצאות הבחירות היה הרבה יותר מניצחון הרב יצחק יוסף, תלמיד חכם אך חסר ניסיון ברבנות, בבחירות לתפקיד שלטוני בכיר. אביו, המנהיג הרוחני, ניצל מתבוסה שהיתה פוגעת בכוחו הפוליטי, וחמור מכך – סודקת את מנהיגותו ההלכתית ששולטת בעולם הפסיקה הספרדי זה עשרות בשנים. תאי המרד, ובראשם זה שהעמיד נגדו הרב הראשי היוצא שלמה עמאר, הובסו. כותרת מהדורת החדשות של השעה תשע בתחנת קול ברמה היתה "ניצחון לגדולי ישראל".

לא רק ש"ס, המנהיגות החרדית כולה ציינה לעצמה ניצחון ומימוש מלא של "דיל הנסיכים" עם בחירתם של הרב יצחק יוסף והרב דוד לאו, בניהם של הרבנים הראשיים לשעבר. ההישג מגיע על רקע שפל פוליטי ודכדוך כללי אצל החרדים, כאשר ש"ס ויהדות התורה נמצאות מחוץ לקואליציה ומשכנעות את הציבור כי הימים ימי "גזירות שמד". שמירת הכוח החרדי ברבנות נתפשת כהצלה של נכס חרדי חשוב ומענה לניסיונות הפגיעה של הממשלה הנוכחית בעולם הישיבות ובכיס החרדי. זוהי גם בלימה של קולות דתיים פשרניים, שנציגיו הם הרב דוד סתיו והשר נפתלי בנט.

הנושא של מערכת הבחירות הזו לא היה הרבנות ותפקידיה. המועמדים וענני הרעל שהתפזרו סביבם במשך תקופה ארוכה יצרו אשליה כאילו גורלם של הרבנות והעם היהודי מוטל על הכף. זה כמובן הבל. מבט בזוכים, ועוד קודם במרבית המועמדים, מגלה שלא צפויים שינויים כבירים, אם בכלל. המשמעות העיקרית של הבחירות היא מה שהן מייצגות מבחינה פוליטית, בעולם היהודי בכלל ובמפה האורתודוקסית בישראל בפרט.

הרב עובדיה יוסף עם בנו הרב יצחק שנבחר לרב הראשיצילום: אמיל סלמן

נפתלי בנט, שהבטיח "לפחות רב ציוני אחד", הוא כמובן המפסיד הגדול. בחירתו הסוחפת כיו"ר הבית היהודי, ולאחר מכן חבירתו ליו"ר יש עתיד יאיר לפיד, נתפשה כהפיכה נגד הרבנים החרד"לים ששלטו במשך שנים במפלגה הדתית-לאומית, אבל בבחירות לרבנות הם מצאו דרך להתנקם ולהותיר את מנהיגותו מפוזרת ומוגבלת. מתנגדי בנט וסתיו אמנם לא הצליחו להביא לבחירת מועמדיהם שלהם – הרבנים שמואל אליהו ויעקב שפירא – אבל במרוץ האשכנזי תרם פיצול הקולות לכישלונו של הרב דוד סתיו. זה היה הפרויקט של חלק מהרבנים החרד"לים, חשוב לאין ערוך מבחירת רב מטעמם.

בהקשר הזה, יהיה מעניין לראות כיצד תתפקד הרבנות החרדית כאשר במשרד לשירותי דת משמשים שניים מאנשי הבית היהודי המכריזים על רצונם ברפורמות. בנט וסגנו אלי בן דהן כבר הודיעו על ביטולו של מוסד רבני השכונות ועל כוונתם העקרונית לאפשר גם לרבני קהילות רפורמים וקונסרבטיבים לקבל כספי תמיכות ממשלתיים; הם כבר החלו לפעול בכנסת לפתיחת אזורי הרישום בנישואים, שתעורר תחרות בענף הרבנות הממלכתית. אלה הן דוגמאות לשינויים בלתי נסבלים מנקודת מבט חרדית, וכעת לא ברור איזו זוגיות תהיה בין המשרד והרבנות, שני גופים שעובדים בצמוד.

סימן שאלה מרחף גם על השאלה אם מחנה המפסידים של בנט וסתיו ינסה להתייצב ולאתגר את יריביהם מבית, החרד"לים שמנעו מהם את הניצחון, ואם יעז לפקפק בערך המקודש של הרבנות הראשית. זה תלוי בראש ובראשונה באופן שבו תנהג הרבנות תחת שליטתם של יוסף ולאו, ובשאלה אם יתחזקו הקולות הנשמעים בשנים האחרונות במחנה המודרני-אורתודוקסי להתנתק מהרבנות הראשית ולהקים מוסדות אלטרנטיוויים.

אם הרבנות תמשיך במגמת ההחמרה והניתוק – כפי ששולחיהם של יוסף ולאו מצפים - ייתכן שתוצאות הבחירות יתבררו בדיעבד כהישג של הציבור החילוני. כוחה של הרבנות יירד, והפער בינה ובין הציבור יתרחב. כעת, לראשונה, מעורבות בעניין לא רק המפלגות הדתיות, שהרי רוב המפלגות היהודיות בישראל - יש עתיד, התנועה, הבית היהודי, העבודה, ישראל ביתנו – תמכו במועמד שהפסיד, הרב דוד סתיו. לקואליציית המפסידים יש משקל גדול, ובמיוחד אם מצרפים אליה גורמים מרכזיים בחו"ל, כמו ארגון הרבנים האורתודוקסיים הגדול ביותר באמריקה RCA והליגה נגד השמצה, שתמכו בסתיו.

ועוד מלה על אריה דרעי, שניצל אתמול בפעם השנייה מאז חזר לש"ס. בפעם הראשונה, בבחירות לכנסת, אז עוד נשא באחריות משותפת עם אלי ישי, הוא הצליח לשמר את כוחה של ש"ס בכנסת. ש"ס נותרה עם 11 מנדטים, למרות המרד שהכריזו עליה ולמרות הקולות שהוסטו למפלגותיהם של הרב אמנון יצחק וחיים אמסלם.

בבחירות לרבנות המנצח לוקח הכל, כידוע, אבל צריך לשים לב לנתון הבא: בבחירות הקודמות לרבנות ב-2003 זכה המועמד מטעמו של הרב עובדיה, הרב שלמה עמאר, ב-124 קולות מתוך 150. אתמול, מועמדו של הרב עובדיה (בנו) זכה רק ב-68 קולות מתוך 150. הנתון הזה הוא התזכורת של מנהיגות ש"ס לעובדה שגם אם ניצחה – היא רשמה הפסד חמור בעצם העובדה שהיו שקראו תיגר על הרב עובדיה. דרעי לא ינוח אפילו שעה אחת. עליו להביא לש”ס הישגים בזירה המוניצפלית בבחירות שיתקיימו בקרוב, ושם המצב נראה קודר לא פחות ממה שהיה ברבנות.

אבל בבחירות לרבנות המנצח לוקח הכל, והכל זה גם כסף. בחירתו של הרב יצחק יוסף מבטיחה לאחיו הצעיר, משה, האיש החזק בש"ס, זה שהימר לפני מספר חודשים על דרעי במקום אלי ישי, את תזרים המזומנים הפרטי שלו. "בית יוסף", העסק הפרטי שבבעלותו, צפוי להישאר ואף להתחזק כגוף כשרות חצי-רשמי של מדינת ישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ