הממשלה אישרה את טיוטת חוק יסוד משאל העם

הקואליציה תתמוך בחוק, שיעלה לקריאה ראשונה כבר השבוע. נתניהו החליט לקדמו כדי לרכך את דעת הקהל הישראלית לקראת חידוש המו"מ המדיני

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

הממשלה אישרה הבוקר (ראשון) את תמיכת הקואליציה בחוק יסוד משאל העם. זו הצעת חוק ממשלתית שראש הממשלה יביא בעצמו לאישור ולהצבעה. הצעת החוק תובא לאישור הכנסת בקריאה ראשונה (בלבד) כבר ביום רביעי הקרוב, רגע לפני צאתה של הכנסת לפגרת הקיץ. נתניהו החליט לקדם את הצעת החוק כדי לרכך את דעת הקהל הישראלית, כחלק מההיערכות לחידוש השיחות עם הפלסטינים. בה בעת יידרשו היום השרים לאשר את שחרורם של האסירים הפלסטינים.

״לאור ההתפתחויות המדיניות המשמעותיות המובילות לפתיחת משא ומתן של מדינת ישראל עם הרשות הפלסטינית, רואה ראש הממשלה חשיבות ודחיפות לאשר, בד בבד עם אישור הליכי המשא ומתן, הצעת חוק המחייבת עריכת משאל עם באשר להסכם או להחלטת ממשלה הכרוכים בוויתור על החלת המשפט, השיפוט והמינהל על שטחים של מדינת ישראל״, נכתב במסמך שהועבר בסוף השבוע לשרי הממשלה, לקראת הדיון הבוקר.

יו״ר הקואליציה, יריב לוין, שניסח והגיש את חוק יסוד משאל העם, פעל בחודשים האחרונים כדי לקדם אותו, חרף התנגדות השותפות הקואליציוניות - “התנועה” ומרבית חברי “יש עתיד”. בשבוע שעבר הוא הפעיל מכבש לחצים על לשכת ראש הממשלה, כדי להפוך את היוזמה לחוק ממשלתי ולהקל בכך את הליכי חקיקתה.

״החלטת הממשלה לתמוך בעיגון חוק משאל כחוק יסוד היא החלטה היסטורית שתשמור על אחדות העם ותמנע קניית קולות במיצובישי לשם העברת הסכמים שנויים במחלוקת", אמר לוין. "אני משוכנע כי העם לא יתן ידו למסירת חלקי מולדת. כיו״ר הקואליציה, אפעל לקידומו המהיר של החוק בכנסת ואקדם במקביל את הרחבתו כך שיחול גם על כל שטחי יהודה ושומרון".

נתניהו ובנט במליאת הכנסתצילום: טלי מאייר

נתניהו, שהתחייב בשבועות האחרונים כמה פעמים להביא את ההסכם שיגבש עם הפלסטינים לאישורו של העם, אימץ את עיקרי החוק שניסח לוין. בכך נעתר גם ללחצי מנהיג הבית היהודי, נפתלי בנט, לקדם את החוק כבר במסגרת ההסכם הקואליציוני שהמפלגה חתמה עליו עם הליכוד.

יושבת ראש מרצ, זהבה גלאון, אמרה בעקבות אישור חוק יסוד משאל עם בממשלה כי "נתניהו מגלגל את האחריות על העם במקום לקבל החלטות אמיצות". לדבריה, ״נתניהו מוכיח שוב פעם שהוא מנהיג פחדן, שנכנע ללחצים של בנט והימין הקיצוני במפלגתו. החלטה שהתקבלה היום בממשלה מעמידה בספק את כנות כוונותיו של נתניהו, ומאותתת שאין לו מנדט להתחייב לפינוי שטחים בעתיד״.

החוק לא משנה את המצב החוקי הקיים כיום: ב–2010 נחקק חוק המחייב את המדינה לקיים משאל עם, כשמתקבלת החלטה על פינוי אדמות בריבונות ישראלית, במסגרת הסכם מדיני. ההצעה החדשה, כמו גם ההצעה שנחקקה אז, אינן עוסקות בשטחים או בפינוי התנחלויות, אלא בפועל רק בוויתור על אדמות בירושלים, בגולן או בחילופי שטחים עם הפלסטינים.

בקואליציה הבהירו שההצעה החדשה נועדה בעיקר לקדם פני החלטה העשויה להתקבל בקרוב בבג”ץ, לביטול חוק משאל העם הקיים. העילה: החוק הרגיל סותר ארבעה חוקי יסוד, ובהם חוק יסוד: הכנסת וחוק יסוד: הממשלה, משום שהוא מעביר הכרעה בעניין מדיני לידי העם. מכיוון שחוק רגיל יציב פחות מחוקי יסוד, אין הוא יכול לסתור אותם. לפי הערכות משפטיות, רק חוק יסוד יכול לגבור על חוק יסוד אחר, ויש להעלות את חוק משאל העם לדרגת חוק יסוד. הנוסח החדש נוקשה מקודמו: ניתן לבטלו רק ברוב מיוחס של 61 ח”כים או יותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ