ח"כ שקד: אנחנו בונים והם הורגים, כל אחד עושה מה שהוא יודע

יו"ר סיעת הבית היהודי ביקרה את החלטת הממשלה לשחרר אסירים ואמרה כי "על כל רוצח ייבנו עשרות בתים". שר הביטחון: מאחורי ההחלטה עמדו "הרבה מאוד שיקולים אסטרטגיים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בבית היהודי מוסיפים לתקוף את שחרור האסירים הפלסטינים גם לאחר אישור המהלך בממשלה אתמול. יו"ר הסיעה בכנסת, ח"כ איילת שקד, מתחה ביקורת חריפה על ההחלטה בנאום שנשאה הבוקר (שני) במליאת הכנסת. "על כל רוצח שישוחרר, עשרות בתים חדשים ייבנו בארץ התנ"ך שלנו, ביהודה ושומרון", אמרה. "ככה זה, משחר הציונות הקונספט נשמר - אנחנו בונים, הם הורגים. כל אחד עושה מה שהוא יודע, מה שהוא מכיר".

שקד, שנאמה במסגרת דיון בתקציב המדינה, קראה בסרקזם לקצץ בתקציבי השב"כ והצבא: "לשם מה המדינה משקיעה משאבים כה רבים ברדיפה, תפיסה ושפיטה של מחבלים אם בלאו הכי כולם משתחררים בסוף? למה כל הטרחה הזו? לא חבל על טופס הטיולים, הניירת והאוטובוסים שלוקחים אותם למחוז חפצם? במקום להעלות את המע"מ, נתכבד ונחתוך דרסטית את תקציב הביטחון".

שקד פנתה גם אל הפלסטינים, כשאמרה "אני רואה את החגיגות שלכם ברמאללה על שחרור הרוצחים. דבר אחד יש לי לומר לכם: הם ראויים לכם. קחו אותם, את רוצחי הילדים, המתעללים בגופות ושורפי הנשים בחייהן. ככה אתם נראים: חבורה צמאת דם שרוקדת לכבוד שחרור 104 ברברים. זה הפרטנר שלנו".

צילום: מיכל פתאל

בינתיים נראה כי הביקורת של שקד ושל חבריה למפלגה לא תחרוג מהמימד ההצהרתי. גורמים בבית היהודי הבהירו כי שחרור האסירים הפלסטינים לא ייפגע, לפי שעה, בדבקותה של המפלגה בממשלת נתניהו השלישית. "אישורו של חוק משאל העם הוא עוגן שיסייע לנו להשאר בקואליציה במקביל לקיומו של משא ומתן מדיני. אנחנו ממילא לא מאמינים שהוא יניב הסכם. אבל גם אם הוא יהיה דרמטי ונוקב, אנחנו לא נהיה מחוייבים לדבר מההסכמות שיתקבלו בו – אלא לאחר דברו של העם", הסביר בכיר במפלגה. לדבריו, "בנט משוכנע שעדיף לפעול נגד ההסכם מתוך הקואליציה, ולא מהאופוזיציה ולכן הישיבה שלנו בממשלה היא דבר יציב – כמעט לא משנה מה יקרה".

גורם אחר במפלגה אמר אתמול: "אנחנו סומכים על הפלסטינים. הם לא מעונייינים כרגע בהסכם, ולכן אנחנו בבית היהודי לא צריכים להיות מודאגים". הוא הוסיף כי "מבחינתנו יש שני נושאים מרכזיים, דיון על בסיס קווי 67' והקפאת הבנייה. הקפאה לא תתרחש כרגע – אלף יחידות הדיור אליהן התחייב נתניהו הן פחות או יותר מה שהממשלה מקצה בשנים האחרונות ממילא והבנייה הפרטית נמשכת בלי הפסקה, כך שהמצב רחוק מהקפאה. חוץ מזה, נתניהו הבהיר לנו מפורשות שהדיונים לא יהיו על בסיס קווי 1967 ואנחנו מאמינים לו".

בהצבעה על שחרור האסירים אתמול בממשלה, נמנו שלושת שרי הבית היהודי – נפתלי בנט, אורי אריאל ואורי אורבך – עם המתנגדים להחלטה. בדבריו בישיבת הממשלה ביקר בנט את המהלך, אותו הגדיר כגלישה במדרון חלקלק: "פעם שחררנו מחבל תמורת חייל חי, אחר כך מאות מחבלים תמורת חייל חי, אחר כך מחבלים תמורת חייל מת ועכשיו מאה מחבלים תמורת תהליך. אנו מלמדים את העולם שאצלנו הכל סחיר".

גם שר הביטחון, משה יעלון, התייחס למשא ומתן בעת ביקור בבסיס תל השומר. לדבריו, מאחורי שחרור האסירים הביטחוניים עמדו גם "הרבה מאוד שיקולים אסטרטגיים שאולי בעתיד ייחשפו".

יעלון הגיע היום לבקר את מתגייסי חודש אוגוסט שעתידים להצטרף לשורות חיל התותחנים ולפיקוד העורף. במסגרת ביקורו, הוא שוחח עם הכתבים והתייחס לאפשרות כי כשלון המגעים יביא להסלמה נוספת בשטח. שר הביטחון הדגיש כי "אני לא הולך למהלכים כשר וכך ממליץ לראש הממשלה ולממשלה בגלל איומי אלימות כלפינו. אני לא חושב שהנושא של האיניפאדה השלישית אקטואלי. המצב מול הפלסטינים איננו יציב, והיינו רוצים לייצב אותו בהסדר. מי שברח עד עכשיו זה הם משולחן המשא ומתן".

יעלון התייחס גם לעתיד המגעים שמתחילים היום בוושינגטון, והוסיף כי ישראל תבקש לעמוד על עקרונותיה הביטחוניים, וכן להביא לידי ביטוי במסגרת ההסדר גם את "השאלות החשובות: האם הצד השני בכלל מכיר בזכותנו, והאם הוא מוכן שאיזו שהיא פשרה טריטוריאלית תהיה סוף לסכסוך".

בנוגע לשחרור האסירים הביטחוניים, הדגיש יעלון כי הבחירה הייתה "לא בין טוב לרע, אלא בין רע לרע יותר, והגענו למסקנה שכדאי להימנע מהרע יותר. הבנו שבמקרה הזה צריך ללכת למהלך של שחרור אסירי טרום-אוסלו. מדובר פה ברוצחים, באתגר של צדק ושל חוק, של משפחות שכולות שנפגעו ואני שומע את קולם". שר הביטחון הוסיף כי "יש פה גם מחיר בהרתעה ובביטחון, אבל אני מאמין שאנחנו הולכים למהלך שהוא באחריות ובשיקול דעת וגם ניתן מענה בהיבט הביטחוני שלו משום שאני יודע מי אלו האסירים האלו, מה הם עשו ומתי הם עשו".

גורמים ביטחוניים אמרו היום כי לאור ניסיון העבר, "הסקפטיות במקומה" בנוגע למגעים עם הפלסטיניים. "אני לא חושב שיש למישהו תקוות גדולות, בעקר על בסיס ניסיון העבר במשא ומתן. אבל אפילו כדי לנהל את הסכסוך עדיף לעשות בתהליך שמדברים ולא כשלא מדברים". אותו גורם הדגיש כי בעצם ההסכמה לשחרור אסירים ביטחוניים, יש בה כדי להראות את המוכנות הישראלית לוקדם את המגעים. "הנה, הוכחנו שאנחנו לא הסרבנים", הוסיף הגורם.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ