4,700 הסתייגויות

האופוזיציה מעכבת את הדיון בתקציב כדי למנוע הצבעה על חוק המשילות

באופוזיציה הכריזו כי היא יוצאת לקרב בניסיון לשינוי שיטת הממשל והעברת חוק יסוד משאל עם. "נתניהו ולפיד נחושים לרסק את החברה הישראלית"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

האופוזיציה הכריזה כי היא יוצאת לקרב בתקציב המדינה ובניסיון לשינוי שיטת הממשל והעברת חוק יסוד משאל עם: במהלך מתואם בין סיעות האופוזיציה השונות, הם מתכוונים "לתקוע" את הדיון על התקציב המתנהל בשעות אלה במליאה ולאיים על יכולתה של הממשלה להעביר את התקציב כסדרו.

המהלך יבוצע באמצעות דרישה סדרתית של האופוזיציה לקיים הצבעות שמיות על אלפי ההסתייגויות שהוגשו לתקציב. כל הצבעה שמית נמשכת כרבע שעה. המהלך יאלץ את הח"כים לדון רק בארבע הסתייגויות בכל שעה. מאחר והאופוזיציה הגישה 4,700 הסתייגויות, הדיון עשוי להימשך עד לאחר המועד הקבוע בחוק להעברת התקציב, כלומר חצות הלילה מחר.

52 חברי האופוזיציה פועלים בתיאום מלא. מנגנון שהקימו מחתים בכל פעם 20 ח"כים מביניהם על בקשה רשמית לקיום הצבעה שמית על כל אחד מהסעיפים המהותיים בחוק - מהלך המחייב את מזכירת הכנסת, ירדנה מלר הורוביץ, להכריז בכל פעם את שמותיהם של כל אחד מחברי הכנסת בדיון ולשקלל את הצבעתו. גורמים באופוזיציה אמרו ל"הארץ" כי בתמורה ל"שחרור הפקק" ולחידוש מסגרת ההצבעות שתוכננה, הם יתבעו שלא להביא להצבעה בקריאה ראשונה את חוק המשילות של ישראל ביתנו, כמו גם את חוק יסוד משאל העם שמקדם ראש הממשלה, בין היתר לבקשת הבית היהודי.

הצבעה ידנית במליאת הכנסת, היוםצילום: אמיל סלמן

בשבועות האחרונים ניסו נציגי הקואליציה והאופוזיציה לגבש מסגרת זמנים מוסכמת לדיוני התקציב. על פי הסיכום שהושג, ההצבעות על התקציב שהחלו הבוקר אמורות להימשך יממה ולהסתיים מחר לפני הצהריים. אלא שבאופוזיציה זועמים על כך שהקואליציה הפרה את ההבנות עמה והיא פועלת להבאת שורה של חוקים שנויים במחלוקת להצבעה במליאה כבר ביום רביעי הקרוב, עוד לפני צאת הכנסת לפגרת הקיץ.

בהודעה משותפת, שנוסחה על-ידי ח"כים מהאופוזיציה, נכתב: "נתניהו ולפיד נחושים לרסק את החברה הישראלית לטובת האינטרסים של הטייקונים ובעלי הכוח, ליברמן נחוש לגנוב את שיטת הממשל במחטף לטובת האינטרסים הפוליטיים הצרים שלו - ואל מול הניסיונות האלה אנחנו, חברי האופוזיציה, הולכים לעמוד היום כחומת המגן של אזרחי ישראל. לא ניתן לתקציב הגזירות לעבור. הדרישה שלנו פשוטה - על כל סעיף מהותי בתקציב נדרוש לקיים הצבעה שמית. כל חבר כנסת שמוכן לקחת חלק בריסוק החברה הישראלית יצטרך להכריז על כך בקולו ובאופן אישי. כך יידעו הישראלים מי הצביע בעדם ומי נגדם".

דב חנין (חד"ש) אמר היום כי, "מול מהלך כוחני חסר תקדים של ממשלת נתניהו-לפיד ליברמן הכנסת חייבת להתייצב. יש פה שילוב של ריסוק החברה באמצעות התקציב האכזרי ושל ריסוק הדמוקרטיה באמצאות חוקי מחטף חסרי תקדים. זה מבחן גדול לאופוזיציה. המאבק הזה בכנסת הוא מאבק של ציבור רחב של אזרחים ואני קורא גם לציבור להשמיע את קולו בתמיכה במהלכי ההתגוננות שלנו מהממשלה המסוכנת הזו".

הצבעה ידנית במליאת הכנסת, היוםצילום: אמיל סלמן

לדברי ח"כ מרב מיכאלי (העבודה): "האופוזיציה מאוחדת ומנהלת מאבק שכבר שנים לא נראה בכנסת, מול הספין התקציבי על חשבון הישראליות והישראלים. נאבקנו בגזירות התקציב בחודשים האחרונים ונמשיך להיאבק בניסיון של ממשלת נתניהו לפיד להרע את מצבה של החברה הישראלית בכל החזיתות. לכבוד הוא לי להיות חלק מאופוזיציה שהאזרחיות והאזרחים בראש סדר העדיפויות שלה". ח"כ מיכל רוזין (מרצ) אמרה כי "המחטפים שמנסה הקואליציה להעביר הם הרס הדמוקרטיה הישראלית. לא ניתן לתקציב ולחוקי המשילות לעבור. המלחמה האמיתית על התקציב מתחילה היום ואם נצטרך נשב כאן ימים ארוכים עד להפלת התקציב".

לדברי מוחמד ברכה (חד"ש), "היום אנחנו נערכים לקרב בלימה נגד תקציב המדינה וחוקי המשילות. לא ניתן לממשלה לרמוס את הציבור ואת הכנסת ולעשות כרצונה. האופוזיציה כולה עומדת על הרגליים – יהודים וערבים, ואומרת לממשלה: עד כאן". ח"כ מיקי רוזנטל (העבודה) אמר, "שר האוצר לפיד הונה את הציבור ופועל בניגוד להבטחות עליהם נבחר. זהו תקציב שטוב למעט בעלי הון ורע לרוב הציבור".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ