לאחר 18 שעות דיון: הכנסת אישרה את תקציב המדינה

אחרי שהבטיחה ״מלחמת התשה״, משכה האופוזיציה את רוב ההסתייגויות. ועדת החוקה דחתה את בקשת האופוזיציה לדיון חוזר על חוק המשילות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מליאת הכנסת אישרה בשעה 03:10 לפנות בוקר בקריאה שנייה ושלישית את חוק תקציב המדינה לשנים 2013-2014, זאת לאחר 18 שעות דיון. בעד החוק הצביעו 58 חברי כנסת ונגדו 43 חברי כנסת. בשעות האחרונות לדיון נמנמו חלק מחברי הכנסת במליאה. לאחר שהבטיחו מלחמת התשה על התקציב, ולאחר שנסוגו והתקפלו בלי הישגים משמעותיים, החליטו באופוזיציה לחדש את המאבק בתקציב. עד שעה מאוחרת עלו להצבעות שמיות אלפי ההסתייגויות שהוגשו נגד תקציב המדינה, אך לבסוף נמשכו רוב ההסתייגויות והתקציב אושר. מוקדם יותר אושר חוק ההסדרים בקריאה שנייה ושלישית ברוב של 56 בעד מול 41 נגד.

חבר הכנסת מאיר פרוש (יהדות התורה) קבל לאחר ההצבעה כי בניגוד לנוהג, "שר האוצר יאיר לפיד התבייש מהתקציב ולכן לא עלה על בימת הנואמים ולא בירך". יו"ר מפלגת העבודה שלי יחימוביץ טענה כי "הקואליציה במקום להיות גאה בפרי עמלה נמלטת החוצה". לפיד השיב לפרוש: "לא רציתי שיאזקו אותי". חבר הכנסת ניסים זאב (ש"ס) קרא לניסן סלומינסקי שעלה לברך "על מה אתה עולה?תגיד קינה על נהרות בבל. זה תקציב של התעללות".

ועדת החוקה של הכנסת דחתה בדיון לילי, לאחר אישור התקציב, את בקשת האופוזיציה לקיים דיון חוזר על אישור סעיפי חוק המשילות של ישראל ביתנו ויש עתיד. החוק יובא מחר, יום רביעי, להצבעה בקריאה ראשונה במליאת הכנסת על פי דרישת מנהיג ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן. הדיון התקיים בשעה 03:30, מיד לאחר שהסתיימה ההצבעה על התקציב, חרף מחאתם החריפה של חברי כנסת מהקואליציה והאופוזיציה כאחד, שדרשו לקיימו למחרת בבוקר.

הצבעה ידנית במליאת הכנסת, היוםצילום: אמיל סלמן

חבר הכנסת דב חנין (חד"ש), אמר בדיון כי החוק צפוי לפגוע במפלגות אידיאולוגיות בכנסת ולמנוע מחברי כנסת איכותיים המייצגים קבוצות מיעוט לעבור את אחוז החסימה ולהשתלב בעשייה הפרלמנטרית. חברת הכנסת אורית סטרוק (הבית היהודי) הודיעה בדיון כי היא מתנגדת לחוק, אך בסופו של דבר הצביעה נגד דרישת האופוזיציה, "תחת מחאה", לדבריה, רק בשל מחויבותה לעמדתה הרשמית של מפלגתה ושל הקואליציה.

שעות אחדות קודם לכן, בפגישה של ראשי סיעות האופוזיציה עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ביקשו חברי הכנסת מראש הממשלה להתערב כדי למנוע את חקיקתו של החוק. לדברי משתתפים בפגישה, נתניהו הבהיר כי הסעיפים השנויים במחלוקת, בראשם העלאת אחוז החסימה לארבעה אחוזים, אינם מקובלים עליו וכי הוא פועל לקדם את החוק מכוח ההסכמים הקואליציוניים והלחץ שמפעיל ליברמן בנושא. נתניהו הבטיח לשקול את עמדתו בנוגע להעלאת אחוז החסימה ובמקביל סיכם עם חברי סיעות האופוזיציה על הקמת וועדה קואליציונית שתקדם את החוק, בראשה יעמוד יו"ר הקואליציה, חבר הכנסת יריב לוין. 

ההסכם שהושג גרר ביקורת על האופוזיציה, שהבטיחה מלחמת התשה על התקציב,  אבל התקפלה בלי הישגים משמעותיים מול ראש הממשלה. בעקבות הביקורת, החליט ח"כ יצחק הרצוג לחדש את ההצבעות השמיות במליאה ולהפגין שרירים - בניגוד לסיכומים עם נתניהו. חברי הקואליציה הביעו מורת רוח מהמהלך, לאחר שחשבו כי ההצבעה עומדת בפני סיום.

הצבעה ידנית במליאת הכנסת, היוםצילום: אמיל סלמן

מוקדם יותר היום הכריזה האופוזיציה כי היא יוצאת לקרב בתקציב המדינה ובניסיון לשינוי שיטת הממשל והעברת חוק יסוד משאל כבר השבוע: ההצבעות על התקציב שהחלו אתמול בבוקר אמורות להימשך יממה בלבד. אלא שבאופוזיציה זעמו על כך שהקואליציה הפרה את ההבנות עמה והיא פועלת להבאת  החוקים שנויים במחלוקת להצבעה במליאה כבר ביום רביעי הקרוב, עוד לפני צאת הכנסת לפגרת הקיץ.

במהלך מתואם בין סיעות האופוזיציה השונות, התכוונו חברי הכנסת "לתקוע" את הדיון על התקציב שהתנהל במליאה ולאיים על יכולתה של הממשלה להעביר את התקציב כסדרו. האופוזיציה דרשה לקיים הצבעות שמיות על אלפי ההסתייגויות שהוגשו לתקציב. כל הצבעה שמית נמשכת כרבע שעה. המהלך אילץ את הח"כים לדון רק בארבע הסתייגויות בכל שעה. מאחר שהאופוזיציה הגישה 4,700 הסתייגויות, הדיון עשוי היה להימשך עד לאחר המועד הקבוע בחוק להעברת התקציב, כלומר חצות הלילה מחר.

מנגנון שהקימו 52 חברי האופוזיציה החתים בכל פעם 20 חברי כנסת מביניהם על בקשה רשמית לקיום הצבעה שמית על כל אחד מהסעיפים המהותיים בחוק - מהלך המחייב את מזכירת הכנסת, ירדנה מלר הורוביץ, להכריז בכל פעם את שמותיהם של כל אחד מחברי הכנסת בדיון ולשקלל את הצבעתו. גורמים באופוזיציה אמרו ל"הארץ" כי בתמורה ל"שחרור הפקק" ולחידוש מסגרת ההצבעות שתוכננה, הם יתבעו שלא להביא להצבעה בקריאה ראשונה את חוק המשילות של ישראל ביתנו, כמו גם את חוק יסוד משאל העם שמקדם ראש הממשלה, בין היתר לבקשת הבית היהודי. עם זאת, המאבק הסתיים מוקדם מהצפוי וללא הישגים משמעותיים לאופוזיציה. כעת, כאמור, הושג סיכום שיביא לדחיית קידומם של החוקים - וההצבעה על התקציב צפויה להסתיים כבר הלילה.

יו"ר סיעת העבודה בכנסת, יצחק הרצוג, שהוביל את המגעים עם נתניהו, דחה על הסף את הטענות על התקפלות האופוזיציה."יצאנו עם רשימה מכובדת של הישגים", אמר. "לראשונה נתניהו הסכים לבחון את נחיצות החוק ולשאת ולתת עם האופוזיציה. הטיפול בחוק הופקע מידיו של דודו רותם, שגם יזם את החוק וגם עומד בראש ועדת חוקה שדנה בו. בנוסף, הקואליציה לא תוכל לקדם את חוק המשילות בפגרה כי התחייבה לקדם את החוק רק חודש אחרי החזרה מפגרת הקיץ".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ