חוק יסוד משאל העם יגיע היום לכנסת

נתניהו החליט לאמץ את ניסוח החוק של יו"ר הקואליציה לוין כדי לרכך את דעת הקהל בישראל לקראת שחרור האסירים הביטחוניים

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

מליאת הכנסת צפויה להצביע היום (רביעי) בקריאה ראשונה על חוק יסוד משאל העם. החוק, המקבע את קיומו של משאל עם בכל מקרה בו תחליט המדינה לסגת משטחים המצויים תחת ריבונותה, צפוי לעבור לאחר שהממשלה החליטה בתחילת השבוע להורות לחברי הקואליציה לתמוך בו. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, החליט לאמץ את החוק שניסח יו"ר הקואליציה, ח”כ יריב לוין, ולהפוך אותו לחוק ממשלתי. זאת כדי לרכך את דעת הקהל הישראלי במקביל לאישור שחרורם של כמאה אסירים בטחוניים כחלק מההכנות לחידוש המשא ומתן עם הפלסטינים. החוק לא משנה את המצב החוקי הקיים כיום.

ב-2010 נחקק חוק המחייב את המדינה לקיים משאל עם במקרה של חתימה על הסכם מדיני הכולל פינוי אדמות בריבונות ישראלית. ההצעה החדשה, כמו גם ההצעה שנחקקה בקדנציה הקודמת, אינן עוסקות בשטחים או בפינוי התנחלויות, אלא רק בוויתור על אדמות בירושלים, בגולן או בחילופי שטחים עם הפלסטינים.

בקואליציה הבהירו שההצעה החדשה נועדה בעיקר להוות מענה להחלטה העשויה להתקבל בקרוב בבג"ץ, לביטול חוק משאל העם הקיים. העילה: החוק הרגיל סותר ארבעה חוקי יסוד, ובהם חוק יסוד: הכנסת וחוק יסוד: הממשלה, משום שהוא מעביר הכרעה בעניין מדיני לידי העם. לפי פרשנויות משפטיות, רק חוק יסוד יכול לגבור על חוק יסוד אחר, ולכן יש להעלות את חוק משאל העם לדרגת חוק יסוד. למרות הזהות ברוב הסעיפים, הנוסח של חוק היסוד המוצע נוקשה מנוסח החוק הקיים: ניתן לבטלו רק ברוב מיוחס של 61 ח”כים או יותר.

נתניהו, יעלון ובנט בכנסת, אתמולצילום: אורן נחשון

״החלטת הממשלה לתמוך בעיגון חוק משאל העם כחוק יסוד היא החלטה היסטורית שתשמור על אחדות העם ותמנע קניית קולות במיצובישי לשם העברת הסכמים שנויים במחלוקת", הסביר אתמול ח”כ לוין. "אני משוכנע כי העם לא יתן ידו למסירת חלקי מולדת. כיו״ר הקואליציה, אפעל לקידומו המהיר של החוק בכנסת ואקדם במקביל את הרחבתו כך שיחול גם על כל שטחי יהודה ושומרון".

הבאת החוק להצבעה היא גם התחייבות פוליטית של נתניהו למנהיג הבית היהודי, השר נפתלי בנט, שהתעקש לכלול את חקיקתו בהסכם הקואליציוני, ודרש שיובא לאישור בקריאה ראשונה עד צאתה של הכנסת לפגרה בסוף השבוע הקרוב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ