אושר בקריאה ראשונה חוק המשילות, שיעלה את אחוז החסימה ל-4%

בתום דיון סוער במהלכו עלו חברי האופוזיציה לדוכן הנואמים ושתקו כאקט מחאה, תמכו 64 חברי כנסת בחוק שיקשה על הפלת ממשלה בישראל

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

בתום דיון  סוער, אישרה הערב (רביעי) מליאת הכנסת בקריאה ראשונה את חוק המשילות, המגדיר שינויים מרחיקי לכת במבנה השלטוני בישראל. זהו חוק שניסחה ישראל ביתנו - לאחר שיש עתיד, שהציגה נוסח מתחרה, החליטה לתמוך בגרסה שהגישה מפלגתו של אביגדור ליברמן. חברי כנסת רבים מהאופוזיציה שתקו על דוכן הנואמים במשך שלוש דקות במחאה על החוק.

החלק הראשון עליו הצביעו חברי הכנסת עסק בתיקונים לחוקי היסוד, ובהם הגבלת מספר השרים ל-19 כולל ראש הממשלה והגבלת מספר סגני השרים לארבעה. בנוסף, אי אמון יתקיים פעם בחודש בנוכחות ראש הממשלה, או לבקשת 61 חברי כנסת (במקרה זה יתקיים הדיון בהקדם). אם הצעת אי האמון התקבלה ברוב של 61 חברי כנסת, יינתנו למועמד האופוזיציה 21 ימים להקמת ממשלה, במקום 28 כיום. אם מועמד האופוזיציה לא הצליח להרכיב ממשלה ולזכות באמון הכנסת (ברוב של 61 חברי כנסת), ראש הממשלה והממשלה ש"נפלו" באי אמון חוזרים לכהן.

כמו כן, אם התקציב לא עובר בתוך שלושה חודשים לא יהיה שינוי מהחוק הקיים היום והכנס תפוזר. אחרי בחירות יינתנו לממשלה ולכנסת 100 ימים להעברת תקציב שיתחלקו ביניהן כך: 55 ימים לממשלה ו-45 ימים לכנסת. חלק זה של הצעת החוק עבר ברוב של 63 תומכים מול 46 מתנגדים ושני נמנעים משורות הקואליציה: יו"ר הכנסת ח"כ יולי אדלשטיין וח"כ עדי קול.

טיבי מפנה את גבו למליאה במחאה על חוק המשילות, הערבצילום: אורן נחשון

לאחר מכן דנה מליאת הכנסת בחלקה השני של הצעת החוק העוסקת בתיקונים לחוקים שאינם חוקי יסוד. התיקונים לחקיקה שעברו בחלק הזה כוללים את העלאת אחוז החסימה משניים לארבעה אחוזים וכן בהתפלגות סיעות, כך שהתפלגות סיעה, שאינה מורכבת מצירוף של מפלגות, שאירעה בשנתיים הראשונות שלאחר תחילת כהונת הכנסת, או לקראת בחירות לא תביא לקבלת מימון שוטף בידי החלק שהתפלג ומימון המפלגות השוטף של מפלגת האם לא ייפגע. בנוסף, בוטל החוק המכונה "חוק מופז" שאפשר לפחות משליש מחברי הסיעה להתפלג. בחלק זה של הצעת החוק תמכו 64 חברי כנסת ו-49 התנגדו. יו"ר הכנסת אדלשטיין נמנע . ח"כ קול שנמנעה בחלקו הראשון של החוק, תמכה בפעם הזאת.

יושב ראש הכנסת לשעבר, ראובן (רובי) ריבלין, הצביע נגד החוק בניגוד לעמדת הקואליציה. יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, וחברת הכנסת עדי קול מיש עתיד נמנעו בהצבעה בצעד חריג. חבר סיעת קדימה, שאול מופז לא ההשתתף בהצבעה. שרת המשפטים, ציפי לבני, הנחשבת למתנגדת לחוק הוזעקה לארץ מוושינגטון והצביעה בעדו בשל מחויבותה הקואליציונית.

לאחר ההצבעה על חלקו הראשון של החוק, עלו חברי האופוזיציה בזה אחר זה לדוכן הנואמים במליאה ונקטו במפגן מחאה יוצא דופן. במשך שלוש דקות, במקום לנאום, עמד כל אחד מחברי הכנסת ושתק. מוחמד ברכה וחנין זועבי, באסל רטאס, משה גפני, מיכל רוזין וזהבה גלאון היו כמה מהח"כים שהעדיפו להמיר את נאומיהם בשתיקה רועמת.

חבר הכנסת ג'מאל זחאלקה אף חסם את פיו בסרט דביק, שתק ואז פנה אל היושבים במליאה: ״זאת היתה הדגמה של כנסת בלי חכי״ם ערבים. כנסת בלי אופוזיציה״. ח"כ ניצן הורוביץ ניצל רק דקה של דומיה מתוך הזמן שעמד לרשותו ואז אמר: ״קיימתי כאן דקת דומיה לזכרון לדמוקרטיה שמנסים להחריב בחוק הזה. אמנם בידיים שיורמו יהיה כאן רוב לחוק, אבל זה לא רוב אמיתי. דיברתי עם נציגי כל מפלגות הקואליציה ובכולן יש התנגדות לחוק הזה. אני לא חבר בבל"ד, אבל אין לי בעייה שיבטאו את הקול הזה. לא מבין מה האובססיה לחיסול כוחות וביטוי לייצוג. זה חוק קטנוני ופתטי. חוק פח, שמקומו בפח״. חבר הכנסת אחמד טיבי עמד על דוכן הנאומים כשגבו מופנה אל המליאה.

ח"כ נחמן שי מהעבודה אמר "אני מציע לא להקל ראש, זהו מפגן עצוב של חברים שחשים שהבית הזה חדל להיות הבית שלהם. אני רוצה לשתוק איתם ביחד". ח"כ סילבן שלום (הליכוד ביתנו) קרא קריאת ביניים: "אתה לא חושב שכל המחזה הזה מבזה את הכנסת?" ח"כ שי השיב: "לדעתי זה מכבד את הבית הזה. זו דרך שאומרת יותר מכל מילה אחרת".

יושב ראש ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, אומר כי "חוק המשילות" הוא החוק שמציל את הדמוקרטיה הישראלית. לדבריו, "זהו צעד נוסף בחיזוקה של מדינת ישראל כמדינה דמוקרטית נורמלית, שבה הממשלה שהעם בחר תוכל באמת למשול לטובת האזרחים. העם מאס בכנסת מפוצלת ומפולגת ובממשלות מנופחות שבאות לספק ג'ובים לשרים מיותרים כדי לשרוד". ליברמן הוסיף כי "החוק יביא ליציבות שלטונית ולממשלות יעילות שיוכלו למלא את תפקידן בתכנון לטווח ארוך ובעבודה של הממשל למען האזרחים. אנחנו נמשיך ונילחם להצלתה של הדמוקרטיה הישראלית מידי אלה שפעם אחר פעם מבזים את כנסת ישראל ושאינם מתעניינים בעתידה של מדינת ישראל".

זהבה גלאון בוכה מעל דוכן הנואמים, הערבצילום: אורן נחשון

בשבוע שעבר החליטה הקואליציה שלא להעלות את החוק להצבעה, כי לא הצליחה לגייס 61 תומכים בו. מכיוון שהשינויים המוגדרים בחוק מחייבים שינויים גם בכמה חוקי יסוד, נדרש לו רוב מיוחס בכנסת. היום הפעיל יו"ר הקואליציה מכבש לחצים על הח”כים, כדי לגייס את התמיכה הנרחבת.

אתמול פורסם כי נתניהו הביע הסתייגות מהעלאת אחוז החסימה ל–4%, צעד הצפוי למנוע את בחירתן לכנסת של מפלגות קטנות ולאלץ מפלגות ערביות להתאחד כדי לשמור על ייצוג גם בכנסת הבאה.

לדברי חברי הכנסת מהאופוזיציה, נתניהו אמר להם כי הוא פועל לקדם את החוק מכוח ההסכמים הקואליציוניים. בשבוע שעבר החליטה הקואליציה שלא להעלות את החוק להצבעה, כי לא הצליחה לגייס 61 תומכים בו. מכיוון שהשינויים המוגדרים בחוק מחייבים שינויים גם בכמה חוקי יסוד, נדרש לו רוב מיוחס בכנסת.

נתניהו הורה להקים ועדה בראשות יו"ר הקואליציה, יריב לוין, שתבחן את החוק ותדון בו עם האופוזיציה, ובכך תפקיע את קידומו מידי יו"ר ועדת החוקה ומגיש החוק, דוד רותם (ישראל ביתנו). עוד החליט נתניהו לא לאפשר את קידום החוק בפגרה, ולא להביאו להצבעה בקריאה שנייה ושלישית עד נובמבר הקרוב.בלשכת נתניהו הכחישו כי ראש הממשלה אמר כי הוא מתנגד להעלאת אחוז החסימה, אלא שבכוונתו לבדוק את הנושא.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ