העונש ב"יש עתיד" על הימנעות מהצבעה: השעיה מפעילות בכנסת

חברת הכנסת עדי קול נמנעה בהצבעה על החלק הראשון של חוק המשילות ולכן לא תוכל להגיש חוקים עד להודעה חדשה. ח"כ קול התנצלה על הימנעותה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

חברת הכנסת עדי קול, יש עתיד, שנחשבת לאחת המתנגדות הבולטות לחוק המשילות, החליטה הערב (רביעי) להמרות את המשמעת הקואליציונית ולהמנע בהצבעה על החוק שגיבשה מפלגתה. קול לא קיבלה אישור למהלך, אך ביצעה אותו לאחר שווידאה שהצבעתה לא תביא להפלת החוק במליאה.

התגובה של המפלגה למהלך היתה חריפה: יושב ראש המפלגה, יאיר לפיד, זעם כששמע את קול מכריזה על הימנעותה. דקות אחדות אחרי ההצבעה, קול אולצה לפרסם התנצלות פומבית. "היום נמנעתי בהצבעה על חוק המשילות. זו היתה החלטה שפגעה בעיקר בחברי לסיעה ואני מתנצלת".

אחר כך הודיעו במפלגה על השעייתה של חברת הכנסת הסוררת מחברות בוועדות ומהגשת חוקים עד להודעה חדשה. ח"כ יצחק כהן (ש"ס) מחה על המהלך בנאום במליאה: ״ביש עתיד עשו לעדי קול מה שעושים לחברי פרלמנט בצפון קוריאה״.

חברת הכנסת עדי קול, הושעתה עד להודעה חדשהצילום: מיכל פתאל

בשעות שקדמו להצבעה בכנסת הערב הופעל לחץ על כמה חברי כנסת בנסיון לגרום לכך שהצעת החוק לא תעבור. בפייסבוק הוקמה קבוצה בה פורסמו מספרי טלפון של כמה חברי כנסת, בהם קול.

מפעילי הקבוצה ציינו כי "בעוד כמה שעות עולה להצבעה חוק המשילות השערורייתי. כרגע דרושים רק ארבעה ח"כים כדי לחסום את אחד החוקים המסוכים שנראו כאן", עוד צויינו מספרי הטלפון של חברי הכנסת שהתלבטו כיצד להצביע ולצידם קריאה לשלוח לחברי הכנסת האלה מסרונים ולשכנעם שיצביעו נגד החוק.

בתום דיון סוער, אישרה הערב מליאת הכנסת בקריאה ראשונה את החוק, המגדיר שינויים מרחיקי לכת במבנה השלטוני בישראל. זהו חוק שניסחה ישראל ביתנו - לאחר שיש עתיד, שהציגה נוסח מתחרה, החליטה לתמוך בגרסה שהגישה מפלגתו של אביגדור ליברמן. חברי כנסת רבים מהאופוזיציה שתקו על דוכן הנואמים במשך שלוש דקות במחאה על החוק.

החלק הראשון עליו הצביעו חברי הכנסת עסק בתיקונים לחוקי היסוד, ובהם הגבלת מספר השרים ל-19 כולל ראש הממשלה והגבלת מספר סגני השרים לארבעה. בנוסף, אי אמון יתקיים פעם בחודש בנוכחות ראש הממשלה, או לבקשת 61 חברי כנסת (במקרה זה יתקיים הדיון בהקדם). אם הצעת אי האמון התקבלה ברוב של 61 חברי כנסת, יינתנו למועמד האופוזיציה 21 ימים להקמת ממשלה, במקום 28 כיום. אם מועמד האופוזיציה לא הצליח להרכיב ממשלה ולזכות באמון הכנסת (ברוב של 61 חברי כנסת), ראש הממשלה והממשלה ש"נפלו" באי אמון חוזרים לכהן. כמו כן, אם התקציב לא עובר בתוך שלושה חודשים לא יהיה שינוי מהחוק הקיים היום והכנס תפוזר. חלק זה של הצעת החוק עבר ברוב של 63 תומכים מול 46 מתנגדים ושני נמנעים משורות הקואליציה: חברת הכנסת עדי קול, כאמור, ויו"ר הכנסת ח"כ יולי אדלשטיין.

בתגובה לסנקציות שהוטלו על ח"כ קול מסרו יו״ר האופוזיציה שלי יחימוביץ׳ ויו״ר סיעת העבודה יצחק הרצוג כי "סיעת העבודה תקצה לח״כ קול כל עת שתחפוץ בכך, מכסת חוקים פרטיים ממכסתה של מפלגת העבודה כדי לסייע לה להביא את השקפת עולמה לידי ביטוי פרלמנטרי וציבורי. ״אנו נכבד כל בקשה של ח״כ קול להביא חוק פרטי על חשבון מכסת העבודה היות שאנו מכבדים את השקפת עולמה וכסולדים מסתימת הפיות שהופעלה עליה.״

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ