הפעם זה היה מהיר |

מאחורי הקלעים של ויתור ליידרמן: טענה שנמסרה על הטרדה מינית לכאורה

3 ימים לאחר מינויו לנגיד בנק ישראל, הודיע ליידרמן כי ימשוך את מועמדותו. ברקע: טענה הקשורה לעזיבתו את "דויטשה בנק"; דויטשה בנק: איננו מגיבים

אמיר אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר אורן

ביום רביעי, בשבע בערב, בטרם התפוגג האוויר מההודעה על כוונתם של בנימין נתניהו ויאיר לפיד למנות את ליאו ליידרמן לנגיד בנק ישראל, הגיע מסר ראשון: ״טוב שהסתיים סיפור פרנקל. לרוע המזל, לפרופ׳ ליידרמן שלדים רבים יותר בארונו. נסו לברר מדוע נאלץ לפרוש מ׳דויטשה בנק׳".

אחר כך באו השלמות. טלפנה, למשל, ש״ו, ישראלית המתגוררת בחו״ל, מקורבת לחוגי כלכלה ומעורה בנעשה בבנק ישראל. היא בחופשת קיץ בקיבוץ הולדתה, יודעת שסוד גדול אפף את התפטרותו הפתאומית של ליידרמן מ״דויטשה בנק״ - סוד ששותפו בו רק מעטים מהסובבים את הבנק, וכי אלו נדרו שלא להפיצו.

ליבת הסוד היתה טענה על הטרדה מינית לכאורה. על כן נשלחה פנייה עיתונאית לדובר הבנק הגרמני, שמטהו בפרנקפורט: האמנם? האם היתה תלונה שהוסרה בעסקה? ומהי מדיניות הבנק בשאלת הטרדות מיניות?.

ב״דויטשה בנק״ לא הגיבו לפנייה בכתב, אבל הבוקר ענו לטלפון והבטיחו לברר. בין כה וכה שמעו שם על ועדת טירקל ונערכו לקבל פנייה רשמית מהשלטונות בישראל. דומה שהתחילו לרכז חומר על ענייני טוהר מידות, אתיקה ויחסים שבינו לבינה ובינו לבינם, או לבנקם. אין זאת אומרת, כמובן, שהטענות שהוטחו בליידרמן, בעילום שם או בזהות גלויה, נכונות. עדיין לא היתה לו הזדמנות להשיב עליהן ולהציג את גרסתו. אבל יותר ויותר התברר: חלק זה לא יהיה, בכלל לא, וכמו שאמר היום אחד מחברי ועדת טירקל, ״גועל נפש״.

ובאותה עת, בקיבוץ שלה במרכז הארץ, טלפנה ש״ו לשופט בדימוס יעקב טירקל, בירושלים. היא סיפרה לו את הידוע לה ועם מי, בקליפורניה הרחוקה, ניתן לברר פרטים. טירקל, כדרכו, ביקש מידע בכתב. היא הבטיחה לשלוח את החומר בדואר. לא, גזר השופט, זה בהול. מזכיר הוועדה אריה זוהר, שהוא גם המשנה למזכיר הממשלה, יושב ליד הפקסימיליה ברגע זה - שלחי עכשיו. ש״ו חיפשה ומצאה בקיבוץ פקס ולקראת צהריים שיגרה את שידעה.

היא לא היתה יחידה. השופט טירקל עדיין לא הספיק לבדוק את המידע - והוועדה עדיין לא התכנסה לדון בו, כהכנה לשיחה עם ליידרמן - כאשר שיטפון התלונות והטענות, לפי אחד האומדנים למעלה מחצי תריסר, הכריע את ליידרמן. נתניהו אף לא הספיק לעדכן את טירקל לפני הודעת הוויתור של ליידרמן, אבל טירקל לא לגמרי הופתע. ברגע שנתניהו ולפיד בישרו שליידרמן בדרכו לבנק, צפה טירקל שחורשי-רעות יזדרזו להשיח את אשר על ליבם וכי באווירת ימים אלה יעשה המועמד את חשבונו ובמוקדם או במאוחר אפשר שיתקפל.

ולכן עומדות בעינן שתי השאלות שנותרו מפרשת פרנקל, כשובל של תמיהות: איך אנשים המוחזקים בעיני עצמם כפיקחים מתעקשים לחזור על אותן שגיאות, של עצמם ושל הזולת? איזו קלות-דעת גרמה לנתניהו וללפיד להיחפז ולהודיע על מינוי מועמד נוסף לנגיד, ללא בדיקה יסודית? שיגור יועץ - פרופ׳ יוג׳ין קנדל - לשאול את ליידרמן אם הכל בסדר אמור להיות תחליף לסריקת מערכות מקפת, שילוב של אולטרה-סאונד ורנטגן ואם-אר-איי, כדי להימנע מביזיון שני ברציפות? וליידרמן, שחזה במסכת פרנקל נגללת אל סופה המריר, לא הבין שאסור לו להניח שהסודות ההם ואחרים לא יתגלו?

בפעם הראשונה זה ארך שלושה שבועות, בשנייה, שלושה ימים. בקצב הזה עוד ימצאו שני הלא-יוצלחים מועמד לשלוש שעות.

מנהל קשרי העיתונות של דויטשה בנק בלונדון, סבסטיאן האוול, אמר הערב ל"הארץ" בעקבות פניות חוזרות ונישנות שהבנק ממאן להגיב. לא ניתן היה להשיג את תגובתו של ליידרמן לדברים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ