לפיד בתגובה למחדל המינוי: פרופסורים לכלכלה הם חבורה צבעונית ופרועה

בכיר בבנק ישראל אומר כי הליך המינוי הוא "פיאסקו", ומותח ביקורת חריפה על התנהלות רה"מ: "נתניהו פועל במסגרת לא מסודרת וזה יכול לקרות גם פעם שלישית"

שרון שפורר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

פרופ' רפי מלניק, חבר בוועדה המוניטרית של בנק ישראל, מתח היום (שישי) ביקורת חריפה על התנהלות ראש הממשלה בנימין נתניהו בכל הנוגע לבחירת נגיד בנק ישראל וההכרזה האחרונה שלו על מינויו של פרופסור ליאו ליידרמן כמועמד לנגיד הבנק.

ליידרמן הודיע היום כי הוא מסיר את מועמדותו לתפקיד נגיד בנק ישראל, זאת לאחר שגם הפרופסור יעקב פרנקל משך לאחרונה את מועמדותו. ב"הארץ" דווח כי ההתפטרות באה על רקע טענה שהתקבלה על הטרדה מינית לכאורה בעברו של ליידרמן.

"זה פיאסקו מה שקורה כאן. ראש הממשלה בנימין נתניהו פועל בצורה לא מסודרת וזה (כלומר הסרת מועמדות נוספת של מועמד לתפקיד נגיד בנק ישראל שנבחר על ידי נתניהו – ש.ש) יכול לקרות גם פעם שלישית".

לדברי מלניק, קרנית פלוג - המשנה לנגיד בנק ישראל שהודיעה בעקבות הבחירה בליידרמן כמועמד לנגידות על התפטרותה מבנק ישראל - היא המועמדת הראויה לתפקיד. "בן אדם בכיר ממני המליץ עליה נכון?", שאל היום בשיחת טלפון כשהוא מתכוון לנגיד בנק ישראל היוצא, הפרופ' סטנלי פישר.

פרופ' ליאו ליידרמןצילום: עופר וקנין

מלניק סבור שהבעיה בהליך בחירת נגיד בנק ישראל נעוצה בלקונה בחוק. "אנחנו עובדים היום תחת חוק חדש לבנק ישראל. זהו חוק מצוין אבל יש בו דבר בעייתי אחד. העובדה שאין ועדה מסודרת שתבחר את נגיד בנק ישראל. וכך קורה שקודם ממנים נגיד ורק לאחר מכן בודקים את המינוי במקום שזה יהיה הפוך. אני חבר בועדה המוניטרית ואותי בדקו במשך כמה חודשים. ממלאים שאלונים ובדיקות נאותות וראיונות. אבל לא עושים שום דבר כזה בכל הנוגע לנגיד בנק ישראל".

שר האוצר יאיר לפיד הגיב אחר הצהריים להודעתו של ליידרמן, וכתב כי "מתברר שפרופסורים לכלכלה הם חבורה מאוד צבעונית ופרועה. אני מתגעגע כבר לאנשים סולידיים ויציבים כמו יצפאן ובראבא".

יו"ר האופוזיציה, ח"כ שלי יחימוביץ', קראה לנתניהו ולפיד למנות לתפקיד את קרנית פלוג, ואמרה כי השניים קיבלו החלטות "כושלות ומוזרות". "נתניהו ולפיד צריכים ללכת לביתה של ד"ר פלוג, לבקש ממנה סליחה ולהפציר בה כי תיאות לקחת על עצמה את תפקיד נגידת בנק ישראל". לדברי יחימוביץ', "אוסף ההחלטות הכושלות והמוזרות שקיבלו נתניהו ולפיד רק כדי שלא למנות את האישה המתאימה ביותר לתפקיד מתחיל להיראות כפארסה אחת גדולה. זה הזמן להתעשת ולעשות את הדבר הנכון".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ