יהונתן ליס
יהונתן ליס

הממשלה אישרה הבוקר (ראשון) את מפת היישובים באזורי עדיפות לאומית וכללה בתוכה 20 יישובים חדשים ובהם גם כמה התנחלויות מבודדות.

כך, נוספו בין היתר, ההתנחלויות אלון מורה, ברוכין, נגוהות ומעלה מכמש לצד יישובים נוספים כמו קיבוץ אלומות, מושב אמציה ובאר גנים. ההתנחלויות רחלים, סנסנה וברוכין נחשבו עד לפני כמה חודשים כמאחזים בלתי חוקיים, אך לפני הבחירות האחרונות הוכשרו על ידי הממשלה. במקביל הוכנסו לרשימה שורה של יישובים שבהם מתגוררים מפוני תכנית ההתנתקות שגרו בעבר בהתנחלויות ברצועת עזה. מדובר ביישובים באר גנים, בני דקלים, גני טל, נצר חזני וניצן. כל היישובים הללו עונים לקריטריונים שנקבעו בהחלטת הממשלה בכל הנוגע לקרבתם לגבול או להיותם תחת איום ביטחוני. עם זאת, מדובר ביישובים שגם מזוהים עם הציבור הדתי-לאומי שרובו הצביע בבחירות האחרונות עבור מפלגת הבית היהודי.

מן הרשימה הנוכחית הוצאו שלוש התנחלויות - אפרת, ביתר עילית וקידר - וכן היישוב חריש. ארבעה מן השרים נמנעו בהצבעה, בהם שרת המשפטים, ציפי לבני והשר להגנת הסביבה, עמיר פרץ מהתנועה.

בתים בהתנחלות ברוכין, ארכיוןצילום: אלון רון

בפתח הדיון אמר ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כי "אנחנו נעביר היום החלטת ממשלה לרשימת יישובים מעודכנת לסדרי עדיפות לאומית. ברשימה הזאת אנחנו נקבע אילו יישובים נוספים זכאים לקבל את סדרי העדיפות". לדבריו, "יש יישוב אחד שתמיד בסדר העדיפות שלנו, הוא תמיד עומד מעל כולם - והיישוב הזה הוא כמובן בירתנו ירושלים. ירושלים מקבלת את כל מה שמקבלים יישובים בסדר עדיפות ומעבר לכך. לכן, כל מה שנחליט עליו היום יחול על ירושלים, כל מה שייגזר ממה שנחליט עליו היום יחול גם על ירושלים ומעבר לכך".

לבני ופרץ מתחו ביקורת בממשלה על הכנסת התנחלויות מבודדות למפת אזורי העדיפות
הלאומית. לדבריהם, "זה לא אינטרס לאומי-חברתי, אלא פוליטי-מפלגתי". לדברי פרץ, "מדובר בסדרי עדיפויות פוליטיים ולא לאומיים. לא ייתכן שקרית גת וקרית מלאכי מחוץ למפה בטענת קרבה למרכז הארץ, תוך התעלמות גסה ממצבם הסוציו-אקונומי הקשה, ובאותה נשימה מכניסים, דרך קריטריון המכונה 'איום ביטחוני', התנחלויות מחוץ לגושים כולל התנחלויות שעד לא מזמן היו לא חוקיות".

חרף הביקורת שמתחו, השניים בחרו להימנע בהצבעה. לטענתם, הם לא הצביעו נגד משום ש"בהצעה קיימת גם העדפה, השקעה ועידוד התיישבות במקומות שבהם קיימת הצדקה חברתית לפעול לצמצום פערים סוציו-אקונומיים ויש למדינה אינטרס ביטחוני לחזק את ההתיישבות האזרחית שם".

רשימת אזורי העדיפות הלאומית אושרה על ידי הממשלה בשנת 2009 ולאחר מכן וב-2012 היא הורחבה כך שתכלול גם הטבות בתחום הדיור. הרשימה כוללת יישובים בגבול הצפון, עיירות פיתוח ויישובי עוטף עזה אבל גם התנחלויות רבות. הממשלה טוענת כי הנימוק להכנסת ההתנחלויות לרשימה הוא ביטחוני ואינו קשור למדיניות הרחבת ההתנחלויות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ