בעקבות חשיפת "הארץ" |

ח”כים טוענים לאפליה שיטתית של ערבים בבנקים

בדיון בוועדת הכלכלה קרא היו”ר ברוורמן להטיל עונשים כבדים על אפליה בבנקים. נציגי הבנקים כפרו בהאשמות: לא מפלים פרטים או ישובים ערבים

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת הכלכלה של הכנסת התכנסה היום (שלישי) לדיון מיוחד בעקבות חשיפת “הארץ” על אפליית ערבים בסניפי בנק בישראל. במהלך הדיון הרחיבו חברי הכנסת את היריעה וטענו לאפליה שיטתית בבנקים השונים בישראל. יו”ר הוועדה, ח”כ אבישי ברוורמן, אמר בפתח הדברים כי ״מבחינתי, המצב הזה לא יכול להימשך בעוד הערה שעוברים עליה לסדר היום ובעוד חודש נשמע שוב. אנחנו צריכים להזיז חסמים שקיימים. אפליה אסור שתהיה, וחייבים שיהיו עליה עונשים כבדים״.

מיכה ארגמן, נציג בנק מזרחי שהקלטת נציגתו אומרת כי "אנחנו לא נותנים אשראי לבני דודים" פורסמה בהארץ, טען שחקירת האירוע נמאת בעיצומה ולכן לא יכול היה להציג ממצאים אף שחלף שבוע מאז הפרסום. חברי הוועדה מתחו עליו ביקורת בנושא. לדבריו, "אף אחד לא רוצה למצוא עשבים שוטים אצלו בחצר. מדובר בעובדת זוטרה שאולי ערבבה את דעותיה האישיות. זה לא מייצג את הסניף ואת הנהלת הבנק. אנחנו לא מגלגלים את זה על הש.ג. לכן אנחנו לא מתרגשים".

מחלקת המחקר של הכנסת הציגה בדיון נתונים על אפליה, לכאורה, בין השירותים שנותנים הבנקים במגזר הערבי לאלו הניתנים למגזר היהודי. מן הנתונים עולה, בין היתר, כי סניף ממוצע בישוב ערבי משרת 25% יותר תושבים לעומת סניף ביישוב יהודי. השטח של סניף ממוצע ביישובים יהודיים 407 מ"ר לעומת 292 מ"ר ביישובים ערבים. נתון נוסף העלה כי מספר המשרות בסניף בישובים יהודיים עומד על 15 בממוצע, לעומת 12 בעלי משרות בסניף ערבי.

ח”כ חנא סוייד (חד”ש) אמר ש״בני דודים או לא בני דודים, האירוע הזה ראוי לגינוי. כאן יש בנקים ליהודים ובנקים לערבים. אני לא יכול לקבל הגיון כזה בשום פנים ואופן. בהקבלה לאירועי הסופרלנד, כאן יש לנו סופרבנק. אנחנו רוצים בנקים כלליים לכל סוגי האזרחים שלא תהיה בהם אפליה מכל סוג שהוא״. סוויד קבל על כך שפקידי בנק ערבים לא מקודמים לעמדות מפתח בבנקים השונים וכי הבנקים לא מסייעים למפעלים חברתיים למגזר הערבי. ״אם הבנקים שפועלים במגזר הערבי כל כך רווחיים, למה לא באים למגזר הזה בנקים נוספים?״.

יוזמת הדיון, ח”כ מיכל רוזין (מרצ) הבהירה כי מבחינתה ״אין שום סיבות לגיטימיות, הסברים או תירוצים לגזענות. יש הרבה ביטויים לאפליה הזאת: מספר הסניפים, מספר הפקידים בבנקים השוניםי ועלות הריביות במגזר הערבי. התמונה מייצרת מציאות מפלה, לא לגיטימית וגזענית״.

ח”כ עיסאווי פריג׳ ממרצ סיפר על חוויותיו כתושב כפר קאסם שנאלץ לנסוע לסניף בנק בכוכב יאיר. לדבריו, ״הריבית במרכנתיל דיסקונט מתקרבת לשוק האפור. “בנק לאומי, בנק הדגל של הרחוב הערבי, החליטו לבטל את כל הסניפים מאזור בקה אל-גרביה עד כפר קאסם, אוכלוסיה של 150 אלף תושבים לבטל את כל הסניפים ולפתוח סניף בכוכב יאיר.

ח”כ אחמד טיבי חשף בדיון כי כיום קיימים 760 סניפי בנק ביישובים יהודים, 514 בישובים מעורבים ו-96 בלבד בערבים. לדבריו, ״מי כמו בנקים יכול לגרום לשגשוג או לקריסה של כלכלה מסויימת? הממשלה לא תומכת בנו כמו שצריך, אז גם הבנקים, שהם שוק פרטי? הערבים הם קליינטים. הם מממנים את הבנק באמצעות העמלות האלה ולא מקבלים פידבק בצורה שוויונית״. יש תת ייצוג מביך של ערבים בקרב עובדי הבנקים. אנחנו כמעט לא קיימים בדרג של הדירקטורים וההנהלה״.

גלי כספרי מאיגוד הבנקים הבהירה כי אסור שיהיו מקרים של אפליה וגזענות בשום מערכת בנקאית. אם יש הן מתוקנות ומטופלות”. היא הגיבה גם לטענות הח”כים על אליה במספר הסניפים וטענה כי “מספר סניפי הבנקים בישובים הערבים גדול מבישובים היהודים (בניכוי משתנים לא רלוונטים). אין אפליה על רקע של דת או לאום”.

ברוורמן מצדו אמר כי “אני לא רוצה לשמוע יותר את הסטטיסטיקות. יש פה כאב גדול שהוא גם פוטניאל כלכלי גדול שלא ממומש. אני רוצה לשמוע על פתרונות. איך אנחנו משפרים”. אולם כספרי שבה על עמדתה לפיה “אני חושבת שאין במערכת הבנקאית בעיה חריגה ביחס למדינת ישראל”.

זוהיר חורי מהבנק הערבי ישראלי, שהריביות שלו נמצאו כגבוהות יחסית לריבית הממוצעת בישראל ניסה להסביר את הנתונים:”הבנק הערבי ישראלי מלווה את המגזר הערבי כבר משנת 1960. לקוחות הבנק משתמשים בעמלת פקיד ולא בעמלת ערוץ ישיר בדרך כלל. השימוש בעמלות פקיד רחב יותר ולכן העלויו יותר גבוהות. אנחנו מנסים לשכנע את הלקוחות שלנו להשתמש בערוצים הישירים. הבאנו דיילות לכל הסניפים. לימדנו לקוחות להשתמש באינטרננט. שינינו הרגלים במגזר הערבי”.

נציג בנק מרכנתיל סיפר בדיון שבבנק מרכנתיל יש 1,400 עובדים. “המגזר הערבי מהווה 40% מהפעילות שלנו, אבל 50% מהעובדים שלנו ערבים. אנחנו רואים במגזר פוטניאל מעולה ומגייסים עובדים ממנו לעבודה לא רק מול המגזר. יש מאפיינים ייחודיים למגזר הערבי. בראש ובראשונה צריכת השירותים הבנקאים במגזר הערבי שונה. יש הרבה יותר שימוש בערוצים של בנקאים שהם יותר יקרים והרבה יותר התנהלות במזומן. מה שמעלה את עלויות השימוש בשירותי הבנקים במגזר”.

בתחקיר שפורסם בשבוע שעבר ב”הארץ” נחשפה אפליה לרעה של ערבים בבנק מזרחי טפחות וכן סקירה של מרכז המחקר והמידע של הכנסת, שלפיה מחירי השירותים הבנקאיים למשקי בית בבנקים המספקים שירותים ביישובים ערביים גבוהים בעשרות אחוזים לעומת כלל הבנקים. עוד נחשף כי ביישובים ערביים פועלים פחות סניפי בנקים ביחס לגודל האוכלוסייה. בהקלטה שנחשפה, אחראית פתיחת חשבונות בסניף מזרחי טפחות בקרית שמונה הורתה למוקדן בבנק שלא להפנות לסניף לקוחות ערבים.

בכיר במערכת הבנקאית אמר אז ל"הארץ" כי "אני מאמין בפוטנציאל של המגזר הערבי, אבל גם מבין את הסיכונים. במגזר היהודי אני בודק את הלקוח, ואת הסיכוי שיחזיר לי את ההלוואה, באמצעות מודל סטטיסטי. לעומת זאת, אצל ערבי אני לא מסתפק רק במודל סטטיסטי. יש לי גם, בואי נקרא לזה, 'סוכני חרש'. אני מתכוון לבנקאים, ערבים בעצמם, שעובדים בסניפים ביישובים ערבים ומכירים טוב מאוד את הנפשות הפועלות. יש להם מודיעין פנימי, הם מכירים את המשפחות ביישוב והם ירחרחו בכדי לבדוק מי את ומה את. הפעלת חוש הריח שלהם כאן היא בעלת ערך רב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ