בניגוד לסיכום עם האופוזיציה: חוק המשילות יקודם בפגרה

אחרי שהאופוזיציה חזרה בה מההבנות עם הקואליציה בהצבעה על התקציב, הודיע יוזם החוק ח"כ רותם שיקיים ישיבות לקידום החוק כבר בחודש הבא

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

חוק המשילות השנוי במחלוקת יקודם כבר בפגרת הקיץ של הכנסת, בניגוד לסיכומים שהושגו עם האופוזיציה. יו”ר ועדת החוקה של הכנסת, דוד רותם, הודיע לחברי הכנסת על כוונתו לקיים שלוש ישיבות לקראת הכנתו לקריאה שנייה ושלישית של החוק בחודש ספטמבר הקרוב, חרף הפגרה.

רותם הוא יוזם החוק מטעם ישראל ביתנו, אך מכהן במקביל כיו”ר ועדת החוקה של הכנסת שנבחרה לקיים את הישיבות לקראת הכנסת החוק להצבעות במליאה. ההחלטה לקדם את החוק בפגרה מנוגדת לסיכומים שהושגו עם נציגי האופוזיציה לקראת ההצבעה על תקציב המדינה. אז, הוחלט שההצבעה על החוק לא תתקיים לפני חודש נובמבר השנה - צעד שנועד להעניק לאופוזיציה ארכה כדי לשכנע את ראש הממשלה והקואליציה להסיר את הסעיף העוסק בהעלאת אחוז החסימה ל-4 מסדר היום.

יו”ר הקואליציה, יריב לוין, מונה במסגרת הסיכומים לעמוד בראש צוות שיישב עם נציגי האופוזיציה ויישמע את השגותיהם על החוק לפני הבאתו להצבעה במליאה. החשש באופוזיציה הוא שהעלאת אחוז החסימה ל-4 תיאלץ את המפלגות הקטנות, ובראשן המפלגות הערביות, להתאחד כדי לעבור את אחוז החסימה ולהיבחר לכנסת הבאה.

מליאת הכנסת, בשבוע שעברצילום: אורן נחשון

  אלא שבליל ההצבעות על התקציב בשבוע שעבר, קרסו ההבנות בין הקואליציה לאופוזיציה. מפלגת העבודה, המובילה את האופוזיציה, החליטה לחזור בה מלוח הזמנים אליו התחייבה וסירבה לעצור את מרתון ההצבעות המתישות על התקציב בחצות הליל. זאת, בעקבות ביקורת שמתחו כלי תקשורת על כך שהיא לא קצרה הישגים במאבק על התקציב. בתגובה הבהירו באופוזיציה ששאר הסיכומים איבדו גם הם את תוקפם.

  פנייתו של ח”כ רותם לחברי הכנסת והחלטתו לקיים דיונים מרתוניים לקידום החוק, מעידים על החלטתה של הקואליציה להוסיף ולקדם את החוק השנוי במחלוקת בהליך מואץ. רותם העביר לח”כים מכתב אישי ובו הפציר בהם להיפגש עמו אישית כדי ללבן סוגיות הקשורות בקידום החוק, ובמקביל דחק בהם להזמין לדיונים מומחים שונים כדי לבחון אותו לעומק.

  דובר סיעת העבודה אמר בתגובה כי ״ח״כ דוד רותם כהרגלו נוקט בצעד שנועד לעשות דווקא ולעצבן את האופוזיציה והקואליציה כאחד. נטפל בסוגיה בימים הקרובים מול חברי הקואליצה ומול יו״ר הקואליציה, ח״כ יריב לוין, שאמור להוביל צוות בנושא מול האופוזיציה". הוא הוסיף כי "בכל מקרה החוק לא יכול לעלות להצבעה בקריאה שנייה ושלישית לפני אמצע נובמבר כפי שסוכם בין ח״כ יצחק הרצוג לראש הממשלה".

  יו"ר סיעת יש עתיד, ח"כ עפר שלח, דחה את טענות האופוזיציה על חוק המשילות וטען כי מפלגות הימין בכנסת חוששות שהעלאת אחוז החסימה לארבע תגדיל את מספר הח"כים הערבים בכנסת הבאה ולא להיפך. לדברי שלח, שסיעתו מקדמת את חוק המשילות יחד עם ישראל ביתנו, "לא מעטים בימין חוששים שאם אכן ייצרו המפלגות הערביות גוש טכני, הוא יביא לקלפיות שיעור גבוה בהרבה של ערבים (ששיעורם באוכלוסיה קרוב ל-20%, ואילו בכנסת יש להם פחות מ-10% בגלל שיעורי הצבעה נמוכים, י"ל) ויעלה את מספר הח"כים הערבים".

  בפוסט שפירסם בפייסבוק כתב שלח כי "אותי, כמובן, זה ממש לא מדאיג ובכל מקרה כוונת הסעיף אינה לפגוע בערבים אלא ליצור מפלגות גדולות יותר שייקלו על המו"מ הקואליציוני ויציבות הממשלה". לדבריו, "אפשר להתווכח, חשוב לנסות לשנות - אבל נדמה לי שלא ממש מצדיק את הצעקה על מהלך אנטי-דמוקרטי והשתקת האופוזיציה". שלח הזכיר בפוסט כי חברים במפלגת העבודה, ובהם ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג, הזועקים כיום נגד המהלך, דווקא תמכו בגלגולים קודמים בחקיקה שקראה להעלות את אחוז החסימה לארבעה.

  תגיות:

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ