אמיר אורן
אמיר אורן

ביום פרסומו של החשד שנגיד בנק ישראל לשעבר והמועמד (לשעבר) לשוב לתפקיד זה, יעקב פרנקל, גנב פריט מחנות למוצרים פטורים ממס בנמל התעופה של הונג קונג, 12 ביולי, מסר פרנקל גרסה ראשונית לוועדה המייעצת למינויים בכירים - ועדת טירקל. גרסת פרנקל נמסרה גם לעיתונות. משרד יחסי ציבור ששכר טרח לוודא, באותו יום שישי אחר הצהרים, שההודעה התקבלה במערכות וכי הדיווחים באתרי החדשות יעודכנו בהתאם ולאלתר. ישראלי הבקי בהלכות הונג קונג ובנבכי פרשת פרנקל וששמע כי פרנקל טוען ששלטונות הונג קונג התנצלו בפניו והביעו את תודתם על שהואיל שלא לתבוע מהם פיצויים, העריך מיד: תבוא תגובה. אתמול, לאחר שלושה שבועות של שתיקה רשמית, היא באה וטפחה בפרצופו של פרנקל, במעין עונש על נשיכת היד שסגרה את התיק.
ואלה העובדות הבסיסיות, הנקובות במענה ששיגרה דוברת משרד המשפטים בהונג קונג, ג׳וזפין צ׳אן, לשאלות ״הארץ״ על אמיתות גרסת פרנקל.• פרנקל נעצר בצאתו מהחנות כשבידו תיק חליפות שלא שולם בקופה.

• הוא מסר גרסה הקשורה בידידה שנמצאה אתו בחנות, אך התקשה להוכיח אותה.

• פרנקל הובא בפני שופט שלום.

• הוגש נגדו כתב אישום על גניבה. לא ״סחיבה״, לא לקחנות - גניבה.

• נקבע מועד לדיון הבא במשפטו.

• בין המעצר לבין המשפט הוסדר ביטול האישום.

• לא היתה כל התנצלות.

• לא הובעה תודה על הימנעות פרנקל מתביעת פיצויים.

מהודעת שלטונות הונג קונג מתברר, אם כך, כי התקרית היתה חמורה בהרבה מכפי שפרנקל ניסה להציגה, כאשר תירץ את אי־הדיווח עליה בשאלון המועמדות שלו לתפקיד הנגיד ובהופעתו בפני ועדת טירקל. משרד המשפטים של הונג קונג המתין עד לגמר החלק הרשמי של הפרשה, עם ויתורו של פרנקל על מועמדותו, ואז הגיב בחריפות. דומה שבעיני שלטונות הונג קונג גרם להם פרנקל רעה בפומבי תחת טובה בסתר, בטענתו כי ״הרשויות המקומיות בהונג קונג הגיעו למסקנה שמדובר באי־הבנה מצערת והביעו את התנצלותן ואת הערכתן על כך שאיני תובע פיצויים על אי־ההבנה״. נוסח דומה נכלל גם במכתב ששלחה לפרנקל עורכת הדין ששכר בהונג קונג, שרון סר. מכתב סר נמסר לוועדת טירקל ופורסם בערוץ 2 וב״הארץ״.

ב–15 ביולי התבקש משרד המשפטים בהונג קונג לאשר ל״הארץ״ ששלטונות הונג קונג אכן פעלו כפי שטען פרנקל, כולל התנצלות והבעת תודה על ויתורו על תביעת פיצויים. השאלות נענו רק אתמול, שבוע לאחר שפרנקל חזר בו מהמועמדות ונפסקו המגעים בין היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין לבין מקביליו בהונג קונג. משיגור נוסח זהה לאמצעי תקשורת נוספים ניכרה מגמת משרד המשפטים בהונג קונג לוודא שהתגובה, השוללת את טענות פרנקל, תזכה לתהודה מרבית בישראל. מתוכן התגובה ניתן גם להבין מדוע נמנע פרנקל מהיענות לדרישת וינשטיין כי יוותר על סודיות המסמכים בתיק בהונג קונג - התנאי שהציב משרד המשפטים שם להעברת החומר לממשלת ישראל.

״ד״ר יעקב אהרן פרנקל”, קבעה צ'אן, "ביצע לפי הנטען עבירה של גניבת תיק בגדים בחנות מוצרים פטורים ממס בנמל התעופה הבינלאומי בהונג קונג, ב–19 בנובמבר 2006. הוא נעצר והואשם בו ביום. הוא הובא בפני בית משפט השלום והדיון בתיק הופסק עד ל–11 בינואר 2007. מאוחר יותר מסרו פרקליטיו הצהרה מידידה וחומר נוסף. הד״ר פרנקל טען שחפץ לקנות את תיק הבגדים לפני עלייתו למטוס, אך מאחר שהיה עליו לעבור ביקורת ביטחונית ביקש מידידה שתשלם בעבורו והוא יפגוש אותה לאחר מכן ויחזיר לה את דמי הקנייה. הוא לא מצא את ידידתו והידידה לא שילמה תמורת תיק הבגדים״.

צ׳אן מוסיפה, ״בהתחשב בהצהרות שנמסרו ובחומר הנוסף, הוסכם שלא להמשיך בתביעה נגדו והאישום בוטל בבית־משפט השלום ב–11 בינואר 2007. לא היתה התנצלות כלשהי בפני הד״ר פרנקל ומשרד המשפטים לא הודה לו על שלא תבע פיצוי״.

מכתב משרד המשפטים של הונג קונג מוכיח כי ב–2006 (עת התראיין ל"ידיעות אחרונות" ובדה סיפור־כיסוי על חיכוך בתור לביקורת הדרכונים) ושוב בשבועות האחרונים נמנע פרנקל בעקביות מאמירת כל האמת ורק האמת. מאמצי ההטעיה של מחנה פרנקל נמשכו אתמול, לאחר פרסום הודעת הדוברת צ'אן והתמקדו הפעם במעצרו, שהוכחש עד כה. כשההודעה הרשמית ריסקה את ההכחשה הוצג מעצרו של פרנקל – שפירושו שהמשטרה האמינה לתיק שבידו יותר מאשר לגרסה שבפיו - כמעצר־לייט, מעצרון, מעצריניהו, סתם מעצרצ'יק.

הסתבכותו של פרנקל כחשוד בגניבה הגיעה לידיעת הציבור הישראלי משום שברגע מעצרו פנה למשרד החוץ, שקישר אותו עם קצין המנהלה בקונסוליה בהונג קונג אלי גיל (גליקו), שהמליץ בפניו לשכור את שירותיה של עורכת הדין המקומית שרון סר. אילו סמך פרנקל על כישוריו־הוא והסתיר את מעצרו מאישים רשמיים בישראל, אולי לא היה נחלץ כה מהר מהצרה, אך ייתכן שהיה מצליח לשמור אותה בסוד.

עד אתמול נחשפה רק מעורבותה של סר, בעלת הקשרים המעולים בקהילה היהודית בהונג קונג (שבראשה עמדה) ובממסד המשפטי שם גם יחד. בעקבות פרסום תגובתו של משרד המשפטים בהונג קונג, אתמול, הטיל מחנה פרנקל לאוויר מסמך המגלה כי במאמץ לחילוץ פרנקל השתתף משפטן עתיר קשרים נוסף, קלייב גרוסמן. "אחד מעורכי־הדין היקרים ביותר באזור אסיה והאוקיינוס השקט", תואר גרוסמן לאחר שטיפל בשערוריית כספים בסינגפור. סר וגרוסמן, אין ספק, הם יהודים טובים, שלא חסכו ממרצם כדי לסייע למדינת ישראל ולאחד מאזרחיה המיוחסים שמעד אל מחוץ לחנות.

לפני עשותו חיל בשוק הפרטי עבד גרוסמן במשרד המשפטים בהונג קונג והגיע לדרג בכיר, סגן ראש התביעה. את המגעים על מציאת נוסחה לסגירת תיק פרנקל ניהל גרוסמן עם מי שכיהן אחריו באותו תפקיד, סגן ראש התביעה – ג'ון רדינג. פרנקל לא מסר לפרסום את שרשרת המסמכים המתעדים את מגעי "קלייב היקר" עם רדינג, שני מכתבים מה–14 וה–15 בדצמבר 2006 וזיכרון־דברים משיחתם ב–20 בחודש, אלא תלש ממנה מכתב אחד, מ–22 בדצמבר 2006.

המכתב, עם העתק לסר, מנוסח בלשון חברית, כיאה למכרים ותיקים, ומסתיים, באווירת העונה, בברכות לחג המולד ולראש השנה האזרחית.

בהרצאה ארוכה על מדיניות התביעה בהונג קונג כלפי עבריינים הנתפסים בגניבות מסוגים שונים ציין התובע רדינג, לפני שנתיים, כי העונש המרבי על גניבה הוא 10 שנות מאסר, אך על עבירה ראשונה של לקחנות, גניבה מחנות, צפוי עונש קל, של קנס או מאסר על־תנאי בלבד.

אפשר שיש בכך להסביר את הסלחנות הרשמית כלפי פרנקל; ועדיין, כדי "להסכים לבקשת (עו"ד גרוסמן) לבטל את האישום נגד הנאשם", נזקק רדינג לאישורו של הממונה עליו, מנהל אגף התביעה במשרד המשפטים. הפצרותיו של גרוסמן הועילו: התביעה הסתפקה בתצהירי פרנקל והידידה שממנה ציפה, לדבריו, להישאר בתור לקופה ולשלם גם בעבור התיק שבידו. בהסכמת הצדדים, ובלא שניתן צו להוצאות, ביטל בית־המשפט את האישום בעת הדיון הבא והאחרון, ב–11 בינואר 2007.

מכתב רדינג לגרוסמן, לפיכך, אינו תומך כלל בגרסה שפרנקל התאמץ לשווק לציבור הישראלי, לוועדת טירקל וליועץ וינשטיין. הוא רק מאשר שהעניין "הוחלק", בלשונו של פרנקל באחד מראיונות הפרידה שלו. את וינשטיין הוא לא הרשים: לקראת פרישת פרנקל מהמועמדות נטה וינשטיין להודיע לטירקל, לממשלה ולבג"ץ שלא יוכל להגן על מינויו.

החלטת שלטונות הונג קונג לשגר אתמול את הודעת צ'אן לתקשורת הישראלית ולהדגיש כי פרנקל נעצר והובא בפני שופט מלמדת כי צרותיו של פרנקל לא הסתיימו. על תפקידיו הציבוריים (בין השאר כיו"ר חבר הנאמנים של אוניברסיטת תל אביב) והעסקיים מוטל עתה צל כבד, ובמשרד המשפטים - של ישראל, לא של הונג קונג - עשויים להידרש לשאלת המשמעות הפלילית האפשרית של מצג השווא.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ