בצמרת "המדד החברתי": מרצ ודב חנין; הבית היהודי ונתניהו בתחתית

"המשמר החברתי" דירג את הח"כים על בסיס השתתפותם ועמדתם בהצבעות חברתיות. יריב לוין השתתף במספר ההצבעות הרב ביותר, אלי ישי באחת בלבד

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

ארגון "המשמר החברתי", העוקב אחר פעילות הכנסת, פרסם בסוף השבוע את "המדד החברתי" – דירוג חברי הכנסת על בסיס השתתפותם בהצבעות בנושאים חברתיים ועמדתם בנושאים אלה. על פי הנתונים, המסכמים את כנס הקיץ החולף, חלה עלייה משמעותית בנוכחות חברי הכנסת בהצבעות בסוגיות חברתיות וכלכליות: בכל הצבעה מתוך 83 שאותן סימן הארגון, השתתפו בממוצע 27 חברים, לעומת 12 בלבד במושב הקיץ של הכנסת הקודמת.

ח"כ יריב לוין, יו"ר הקואליציה, השתתף במספר ההצבעות הרב ביותר – 74. הנתון לא מפתיע, משום שלוין אמור לוודא מתוקף תפקידו כי באולם המליאה יהיה תמיד רוב לעמדות הקואליציה. ח"כ אברהם מיכאלי (ש"ס) הוא חבר האופוזיציה שהשתתף במספר ההצבעות הרב ביותר – 64. מנגד, אביגדור ליברמן מהקואליציה ואלי ישי מהאופוזיציה השתתפו במספר ההצבעות החברתיות הנמוך ביותר: ליברמן השתתף רק בשלוש הצבעות על חוקים חברתיים וישי בהצבעה אחת בלבד.

השר שהשתתף במספר ההצבעות הרב ביותר הוא שר הרווחה מאיר כהן – 55 הצבעות. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, השתתף ב-15 הצבעות בלבד. חברי הארגון ציינו לטובה את שר הבטחון, משה יעלון, שנכח ב-29 הצבעות (35%), יותר משרים רבים אחרים. זאת, אף שהנושאים אינם נוגעים לתחומי הפעילות של משרדו ובניגוד לקודמו בתפקיד, אהוד ברק, שמיעט להשתתף בהצבעות בנושאים אלה בקדנציה הקודמת.

הארגון בדק גם כיצד הצביע כל ח"כ בהצבעות החברתיות. כל ח"כ שתמך בחוקים החברתיים שסימן הארגון קיבל נקודה, וח"כ שהצביע נגדם קיבל נקודה שלילית. סיעות האופוזיציה, שאינן מחוייבות למשמעת קואליציונית נוקשה, זכו באופן טבעי בציונים גבוהים יותר. משקלול הנתונים עולה כי כמו במושב הקיץ הקודם, ח"כ דב חנין (חד"ש) קיבל את הציון הגבוה ביותר במדד – 56. אחריו בולטים איתן כבל (העבודה) עם 54 נקודות וניצן הורוביץ (מרצ) עם 53.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, קיבל את הציון הנמוך ביותר במשכן – מינוס 6. שר האנרגיה והמים סילבן שלום קיבל את הציון הגבוה ביותר מבין חברי הממשלה – 21, ולעומתו מאכזבים שרת המשפטים ציפי לבני (מינוס 4), שר התחבורה ישראל כץ (0) ושר האוצר יאיר לפיד (1). מרצ היא הסיעה שקיבלה את הציון הממוצע הגבוה ביותר – 47, והבית היהודי קיבלה את הציון הנמוך ביותר – 6. הציון הממוצע של חברי הכנסת החדשים גבוה בחמש נקודות מזה של הח"כים הוותיקים.

בעז רקוץ', מנכ"ל הארגון, מסר כי "הנתונים מלמדים אותנו שהמאבק החברתי מחלחל לאיטו גם לתוך משכן הכנסת, ושחלק גדול מחברי הכנסת מפנים את דרישת הציבור לשינוי בסדרי העדיפויות. נותר רק לייחל שתהליך דומה יתרחש גם במשרדי הממשלה, בדגש על משרד האוצר שצינן את רוח השינוי עם התקציב האחרון וחוק ההסדרים כמו מקלחת קרה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ