ועדת השרים לחקיקה הכשילה במפתיע את חוק הדיור הציבורי

יוזמי החוק, לפיד ואריאל, התנגדו להורדת הסעיף המאפשר לתקצב שכירות במקום רכישת נכסים. לבני: "האוצר רוצה לחסל את מלאי הדירות"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת השרים לענייני חקיקה הפילה היום (שני) במפתיע את התיקון לחוק הדיור הציבורי, לאחר שלא הושג לו רוב. שרי האוצר והשיכון החליטו להצביע נגד ההצעה אותה יזמו, לאחר ששרת המשפטים, ציפי לבני, העומדת בראש הוועדה, הוציאה ממנה סעיף שנוי במחלוקת המאפשר למדינה להשתמש בכספי מכירת הדירות לצורך שכירות ולא לרכישה של דירות חדשות בלבד. לבני וסופה לנדבר טענו בדיון שאם כספי הדיור הציבורי יופנו לשכירות ולא רק לרכישת דירות, הדבר יוביל לדלדול מאגר הדירות שהמדינה תוכל לספק לזכאים.

>> הלילה: שיא מטר המטאורים בשמי ישראל. כל הפרטים לצפייה כאן >>

במהלך הדיון הצביעו השרים פעמיים על החוק. בפעם הראשונה הובא החוק להצבעה במתכונתו המלאה, הכוללת את הסעיף המתיר שימוש בכספי המכירה לצורך מתן דמי שכירות. התוצאה היתה שוויון בין השרים - ומשמעותה שהחוק לא עבר. מיד לאחר מכן הציעו לבני ולנדבר לקיים הצבעה נוספת על החוק, למעט הסעיף המתיר את העברת הכספים לשכירות. לבני תקפה את לפיד ואריאל בדיון ואמרה, ״מי שבאמת תומך בדיור ציבורי במדינת ישראל צריך לתמוך בעקרון של מוכרים־קונים, ולא מוכרים־מחסלים”, הבהירה לבני, “ההצעה של האוצר מטרתה לחסל את מלאי הדירות לדיור ציבורי. המדינה צריכה לממן שכירות לזכאים בתקציב נפרד, ולא על חשבון החלשים - ובוודאי שלא במחיר של חיסול הדיור הציבורי”.

לפיד. לא מדייק בעובדותצילום: אוליבייה פיטוסי

לפיד, אריאל והשר אורי אורבך, הצביעו נגד ההצעה של לבני והתנגדו לחוק לאחר שהוצא ממנו הסעיף המרחיב אותו גם לנושא השכירות. בכך, הביאו יוזמי החוק החדש להפלתו. בעקבות כשלון ההצבעה בוועדת השרים לחקיקה הודיעו לפיד ואריאל כי בכוונתם להביא את החוק להצבעה במליאת הממשלה, בתקווה שיצליחו לגבש שם תמיכה נרחבת יותר למהלך.

לפיד האשים היום את לבני בכריתת ברית עם שרי ישראל ביתנו. "חבל שאינטרסים פוליטיים צרים פוגעים בשכבות הכי חלשות בחברה הישראלית”, אמר לפיד והוסיף, “מניעת היכולת לרכישת הדירות מדרי הדיור הציבורי משמעותה אחת – לעולם לא יהיה להם בית, ועם זאת לא נשלים". בסביבתה של לבני דחו את דברי לפיד בתוקף. "הברית עם ישראל ביתנו נועדה לסייע לחלשים הזקוקים לדיור ציבורי. בעוד שהברית של לפיד והבית היהודי היא ברית פוליטית בין שתי מפלגות מנוגדות אידיאולוגית, והיא – אולי – הברית הבעייתית".

הדיון התקיים היום, חרף הפגרה בכנסת, כדי לאשר את הסעיף לקראת דיון בבג"ץ בעוד כשבועיים בעתירה שנועדה לבחון מדוע החוק המקורי, שזכה לכינוי "חוק רן כהן" לא יושם עד היום.

החוק עלה היום להצבעה לאחר שוועדת השרים לחקיקה דחתה את העיסוק בו בישיבותיה האחרונות. משרדי השיכון והאוצר הודיעו לפני כחודש וחצי שהגיעו לסיכום לפיו חוק הדיור הציבורי, שנחקק בשנת 1998, הוקפא מאז, ונכנס בחודש מאי האחרון לתוקף, יחודש, אך במספר שינויים ובראשם ניתוב הכסף ממכירת הדירות לזכאים לטובת סיוע בדמי שכירות לזכאים נוספים במקביל לרכישת דירות למאגר”.

שר האוצר לפיד מתעקש על הוספת סעיף השכירות משום שלדבריו, רבים מקרב הזכאים לדיור ציבורי לא מעוניינים לרכוש דירה אלא מעדיפים לשכור אותה. עוד טוענים בקרבת שר האוצר כי מתן כסף לשכירות מגמיש את יכולתם של הזכאים להתגורר בסביבה בה הם מעוניינים, ולא “בגטאות העוני” בהם ממוקמות הדירות הממשלתיות, וכי קבינט הדיור צפוי להקצות ממילא נתח של דירות לשוק הדיור הציבורי ובכך להגדיל את המלאי שלהן בעתיד הקרוב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ