עפר שלח: "לא רואה הסדר שבו מז' י-ם לא תהיה בירת המדינה הפלסטינית"

הח"כ אמר את הדברים, שסותרים את מצעה של יש עתיד, בכינוס של שלום עכשיו. על הבית היהודי: "היו אינטרסים משותפים, אבל יש בינינו הבדלים"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

יו"ר סיעת יש עתיד, ח"כ עופר שלח, העריך אתמול שבמסגרת הסדר שלום תהפוך ירושלים המזרחית לבירת המדינה הפלסטינית. "אני לא רואה הסדר אפשרי שבו הפלסטינים לא יוכלו לקרוא למזרח ירושלים בירת המדינה הפלסטינית", אמר שלח באירוע "שלום על הבר" שארגנה תנועת שלום עכשיו בפאב הרדיו בתל אביב.

לדברי שלח, "הפתרון בירושלים יהיה פתרון מאוד מורכב. הוא יהיה פתרון של מלים לא פחות משל מעשים. בשטח אי אפשר היום להעביר חומה ולהגיד: 'זה שלנו וזה שלהם'". עוד העריך הח"כ כי סוגיית ירושלים תהיה הנושא האחרון שיידון בין הצדדים במשא ומתן.

דבריו של שלח אתמול סותרים, במידה רבה, את עקרונות המשא ומתן שפרסמה יש עתיד בתקופת הבחירות והצהרות קודמות בנושא של מנהיג מפלגתו, יאיר לפיד. על פי מסמך העקרונות של יש עתיד, "רושלים תשאר מאוחדת ותחת ריבונות ישראלית שכן ירושלים אינה רק מקום או עיר, אלא גם מרכזו של האתוס היהודי־ישראלי והמקום הקדוש אליו נשאו יהודים את עיניהם בכל הדורות".

ח"כ שלח בוועדת הכספים, בחודש מאיצילום: אמיל סלמן

לפיד הדגיש, בכל הזדמנות שניתנה לו, את התנגדותו הנחרצת לחלוקת העיר. כך, בהרצאה בנובמבר האחרון בפני המועצה לשלום ובטחון אמר לפיד: "אבו־מאזן ירד מזכות השיבה כי הפלסטינים זיהו שיש קונסנזוס מוחלט בציבור הישראלי בעניין הזה ולכן הם עוברים לנושא הבא. אותו דבר צריך להיות בעניין ירושלים… אסור למצמץ בנושא הזה. בירושלים אין פשרות. אם הפלסטינים יבינו שבלי לוותר על ירושלים לא תהיה להם מדינה, הם ירדו גם מהדרישה הזו".

גם במהלך נאומו המדיני באריאל, בעיצומה של מערכת הבחירות, הבהיר לפיד כי הוא מתנגד לכל פשרה טריטוריאלית בירושלים ואמר כי העיר "תישאר בריבונות ישראלית ולא תחולק... היא הלב הפועם שסביבו נבנתה מדינת ישראל החדשה". לדבריו, "שיבת ציון לא היתה למגדלי עזריאלי אלא למגדל דוד, וליבה של ירושלים הוא גם ליבה של מדינת ישראל".

שלח התקבל אתמול באהדה יחסית בכינוס, והעמדות שהציג תאמו ברובן את השקפת עולמם של הנוכחים במקום. הוא הביע תמיכה בהסדר בגבולות 1967; מתח ביקורת על ההחלטה לכלול התנחלויות מבודדות במפת אזורי עדיפות לאומית ותמך בראש הממשלה, בנימין נתניהו, על החלטתו לקדם תהליך מדיני חרף שבריריותה של הקואליציה שהקים. כשנשאל על ידי מזכ"ל שלום עכשיו, יריב אופנהיימר, האם הברית בין יש עתיד לבית היהודי תביא את לפיד לפרוש מהקואליציה אם בנט יחליט להתפטר על רקע התהליך המדיני השיב שלח, “מעולם לא השתמשתי במילה 'ברית' בתיאור היחסים בין המפלגות. היו אינטרסים משותפים אבל יש הבדלים בינינו".

לפני כשבוע פרסם שלח סטטוס בעמוד הפייסבוק שלו, בו התייחס לאפשרות שישראל לא תחתום על הסכם לשיתוף פעולה מדעי ומחקרי על האיחוד האירופי, בשל הנחיות האיחוד בנוגע להתנחלויות. ההסכם, Horizon 2020, צפוי להניב לישראל כמיליארד וחצי אירו בצורת מענקי מחקר והשקעות.

הסטטוס המלא. לחצו להגדלהצילום: מתוך פייסבוק

"אי אפשר להתווכח עם עובדות", כתב שלח, "מחיר הכיבוש, שפעם היה לרובנו (בעיקר אלה שלא שירתו בשטחים ולא חוו על בשרם את השריטה המשפילה של המלאכה היומיומית המתחזקת אותו) משהו כמעט מופשט ופילוסופי, הוא היום מוחשי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ