ביקורת באופוזיציה על הקיצוץ בקצבאות הילדים: "רבים יישבו בחג סביב שולחן ריק"

יו"ר ראש האופוזיציה אמרה כי "ממשלת המדושנים של נתניהו בוחרת בקורבן קל - הילדים"; דרעי קרא לבית היהודי לפרוש מהקואליציה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

באופוזיציה מתחו היום (שלישי) ביקורת חריפה על החלטתו של שר האוצר, יאיר לפיד, לקצץ מהבוקר בקצבאות הילדים. יו"ר תנועת ש"ס, ח"כ אריה דרעי, קרא לבית היהודי לפרוש מהקואליציה בעקבות המהלך. "לפיד יממש את הבטחתו לבוחר ויכניס עוד עשרות אלפי ילדים למעגל העוני, ורבבות משפחות שיישבו בחג סביב שולחן ריק", אמר דרעי. "זהו יום עצוב למדינת ישראל. ממשלה הנוהגת ללא חמלה כלפי אזרחיה החלשים, אין לה זכות קיום". דרעי הוסיף כי הוא "קורא למפלגת הבית היהודי, ולכל חבר קואליציה שמחשיב את עצמו לחברתי לפרוש לאלתר מהממשלה, ולא להיות שותפים לפשע".

יו"ר האופוזיציה, ח"כ שלי יחימוביץ', הצטרפה לביקורת. לדבריה, "מדובר בדוגמה מכאיבה במיוחד של מציאות קשה שבה הממשלה עושה ההיפך המוחלט מהנדרש. 870 אלף ילדים עניים יש במדינת ישראל, שיא שלילי במושגים מערביים, קצבאות הילדים הן הנמוכות במערב – ובמקום לשים את צמצום העוני בקרב ילדים כיעד מרכזי - ממשלת המדושנים של נתניהו, לפיד ובנט עושה בדיוק ההיפך, ובוחרת קורבן קל: ילדים”.

יחימוביץ’ הוסיפה כי “לפיד מנצל ומלבה תפיסה שגויה ומסיתה שחרדים וערבים הם הנפגעים היחידים מהקיצוץ, אבל בפועל 65% מהמשפחות העניות הן משפחות עובדות ומשפחה רגילה וממוצעת תאבד אלפיים שקלים בשנה בגלל גזירה זו. מדובר בשגיאה כלכלית ולאומית, ברשעות לשמה, ובניתוק מוחלט מחיים רגילים של בני אדם.

לפיד בכנסת, ארכיוןצילום: מיכל פתאל

ח"כ אילן גילאון ממרצ אמר כי "עצוב מאוד ששר האוצר מתגאה בדברים שהוא ביטל – קצבאות הילדים. עצם האמירה בדבר האחריות ההורית - אינה מבטלת את המדיניות של משרדו שתוביל עשרות אלפי ילדים אל מתחת לקו העוני. לפני ביטול הקצבאות – יש ליצור את מנופי הצמיחה שיבטיחו קיום בכבוד".

עם החלתו של הקיצוץ, סכום קצבאות הילדים שנולדו החל מיוני 2003 יופחת באופן אחיד ל-140 שקלים בחודש במקום 263-175 כיום, בהתאם למיקום הילד במשפחה. כך, למשל, משפחה עם שני ילדים מתחת לגיל 10 יספגו קיצוץ של כ-1,900 שקלים בשנה.

גם הקצבאות עבור ילדים שנולדו לפני יוני 2003 יופחתו ל-140 שקל עבור שני הילדים הראשונים (במקום 263–175 שקלים לפני הקיצוץ). הקצבה עבור הילד השלישי תופחת ל-172 שקלים (במקום 295 שקלים היום), הקצבה לילד רביעי תפחת ל-336 שקלים (במקום 460 שקלים היום) וקצבת הילד החמישי והלאה תופחת ל-354 שקלים (במקום 389 שקלים כיום).

לפיד התייחס לקיצוץ בדף הפייסבוק שלו וכתב כי "זו היתה אחת מהבטחות הבחירות המרכזית שלנו". לדברי לפיד "נעזור כמובן לכל משפחה נזקקת והקצבנו מאות מיליונים לביטחון תזונתי, וביטלנו לחלוטין את קצבאות הילדים למשפחות המאיון העליון, אבל מדובר בצעד היסטורי של מעבר מתרבות של קצבאות לתרבות של עבודה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ